Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Kalnu velosipēdi – kā izvēlēties pareizo?

Kalnu velosipēdi, kas tiek saukti arī par MTB, ir velosipēdu veids, kas paredzēts ne tikai kalniem. Tā kā šie velosipēdi ir izturīgi un manevrētspējīgi, tiem ir plata stūre, biezas riepas ar raupju protektoru, tie ir piemēroti jebkur, kur ceļš nav gluds asfalts un ir nepieciešama laba saķere ar virsmu un braukšanas stabilitāte. Vai tas būtu lauku ceļš, meža taka vai nelīdzens ceļa segums. Kādi tad ir šo velosipēdu svarīgākie parametri un kā izvēlēties pareizo?

Trīs amortizācijas veidi

Kalnu velosipēdi tiek iedalīti trīs galvenajās kategorijās, kas angļu valodā tiek saukti par Rigid, Hardtail un Full Suspension.

  • Rigid ir velosipēdi bez amortizatora;
  • Hard Tail (Cietā aste) – šis velosipēds tā tiek dēvēts, jo tam ir tikai viens amortizators priekšā. Šādi velosipēdi ir paredzēti braukšanai pa gludākiem ceļiem, un ar tiem var sasniegt lielāku ātrumu;
  • Full Suspension (Pilnas piekares) velosipēdiem ir divi amortizatori, gan priekšā, gan aizmugurē. Tie ir izstrādāti tā, lai būtu ērtāk braukt uz īpaši nelīdzeniem un akmeņainiem ceļiem, un bieži vien tie ir daudz smagāki.

Rāmja izmērs un materiāls

Izvēloties to, kurš velosipēda veids būs piemērotākais pēc amortizācijas līmeņa, ir jāpievērš uzmanība arī rāmja izmēram un izgatavošanas materiālam. Velosipēdu rāmji parasti ir izgatavoti no alumīnija vai karbona. No alumīnija ir vienkārši viegls un izturīgs rāmis, bet karbona variants ir ar papildus amortizācijas īpašībām, kas padara to stingrāku noteiktās vietās un mīkstāku, kur tas ir nepieciešams.

Rāmja izmērs tiek izvēlēts atbilstoši velosipēdista augumam. Pārsvarā visiem ražotājiem ir indikatīvās tabulas, pēc kurām var viegli izvēlēties piemērotāko izmēru. Izvēloties pārāk mazu rāmi, būs neērti sēdēt un Jūs ātri nogursiet. Pārāk liels rāmis liks Jums sēdēt pārāk sasprindzinātam, velosipēdu būs grūtāk vadīt un var rasties risks savainoties.

Brauciena kvalitāti ietekmē arī velosipēda riteņi. Ja brauksiet galvenokārt pa sarežģītām trasēm, labāk izvēlēties mazākus riteņus, piemēram, 27,5 vai pat 26 collu. Tie nodrošina labāku manevrētspēju, ar tiem ir vieglāk pārvietoties mežā starp koku saknēm vai citiem šķēršļiem. Tikmēr gludākam ceļam piemērotāki ir lielāki riteņi (29 collu), ar tiem var vieglāk sasniegt lielāku ātrumu, kā arī nobraukt lielus attālumus.

Citi parametri

Kalnu velosipēdi parasti ir aprīkoti ar lielu ātrumu pārnesumu skaitu – no 21 līdz 33 pārnesumiem. Arī ar priekšējiem un aizmugurējiem pārnesumu pārslēdzējiem. Ļoti liels pārnesumu skaits atvieglo šķēršļu pārvarēšanu un braukšanas stila maiņu. Tas bieži vien palielina velosipēda kvalitāti, tāpēc, pirms izvēlēties maksimālo pārnesumu skaitu, novērtējiet to, vai tiešām visus izmantosiet.

Vēl viens svarīgs elements ir bremzes. Kalnu velosipēdos tiek izmantotas efektīvākas disku bremžu sistēmas, kas uzlabo bremzēšanas kvalitāti un efektivitāti, un tām netraucē netīrumi uz riteņiem. Augstākās klases velosipēdi ir aprīkoti ar hidrauliskām disku bremzēm. Kā arī ar stingrākiem diskiem un buksēm – tādā veidā kalnu velosipēdi kļūst izturīgāki pret agresīvu braukšanu.

Plašu kalnu velosipēdu klāstu ar dažādiem cenu segmentiem atradīsiet specializētajā velosipēdu veikalā Bikko.lv.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.