Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Kā Latvijā pērk mežu, apdalot zemju saimniekus?

Meža zemes pārdošana ir sarežģīts process, kas prasa ne tikai salīdzinoši daudz laika, bet arī izpratni par tirgu. Tāpat, pārdodot mežu, ir jāņem vērā dažādi faktori, kas var ietekmēt pārdošanas procesu un īpaši cenu. Bieži vien mežu pārpircēji pērk mežu no īpašniekiem par zemāku cenu nekā meža īpašnieki būtu saņēmuši, pārdodot meža zemi gudri.

Meža pārdošana pārpircējiem – ātrs process, zema peļņa

Meža pārdošana vietējiem (pilsēta, ciems) vai reģionālajiem mežu pārpircējiem ir ierasta prakse visā Latvijā. Taču šāda meža īpašuma realizēšana vairumā gadījumu ir ļoti neizdevīga meža īpašniekam, kas vēlas pārdot savu mežu, bet tam nepietiek laika vai zināšanu pareizas meža īpašuma pārdošanas stratēģijas īstenošanai. Mežu pārpircēji jeb uzpircēji bieži izmanto dažādas maldinošas vai pat viltus metodes, lai pārliecinātu meža zemju īpašniekus, ka vienīgā meža pārdošanas iespēja ir tieši īpašuma pārdošana pārpircējiem. Sarežģītā tirgus situācija vai konkrētā īpašuma specifika bieži tiek izmantoti kā argumenti, ka īpašnieki nevarēs gūt labu peļņu, pārdodot mežu kādam citam. Attiecīgi īpašnieki tiek pārliecināti pieņemt zemākas cenas piedāvājumu nekā ir īpašuma patiesā tirgus vērtība.

Mežu pārpircēju izteiktie piedāvājumi bieži ir ļoti vilinoši – ātra un vienkārša īpašuma pārdošana bez liekām un komplicētām formalitātēm vai sarežģīta īpašuma vērtēšanas procesa. Taču tikpat bieži šie piedāvājumi ir ievērojami neizdevīgāki, proti, īpašnieka potenciālā peļņas daļa ir salīdzinoši maza. Attiecīgi, meža īpašnieki, uzticoties mežu pārpircējiem jeb uzpircējiem, riskē zaudēt lielu daļu no savas potenciālās peļņas.

Kā pārdot mežu gurdi par maksimālo cenu?

Lai izvairītos no šādām situācijām, kurās meža īpašums tiek pārdots par zemāku cenu nekā tā patiesā tirgus vērtība, ir svarīgi, lai meža īpašnieki būtu informēti un apzinātos savu meža zemes vērtību. Kā sagatavoties meža zemes pārdošanai, lai iegūtu maksimālo cenu? Pirmkārt, ir nepieciešams veikt tirgus izpēti, kā arī jāsaprot, kāda ir meža zemes vērtība atbilstoši šī brīža tirgus apstākļiem. Otrkārt, ir jāizmanto visi pieejamie resursi, lai atrastu godīgu un uzticamu meža zemes pircēju. Ko tas nozīmē? Arī šodien meža īpašumu pārdošana tiek realizēta salīdzinoši vienkāršoti, kas piesaista tieši vietējos vai reģionālos mežu pārpircējus. Proti, tiem ir pieejama informācija par konkrētu īpašuma pārdošanas nodomu. Lai izvairītos no zemas cenas piedāvājuma akceptēšanas, ir svarīgi salīdzināt cenas dažādu piedāvājumu vidū.

Meža konsultantu pakalpojumi – iespēja iegūt no 30 līdz 50% augtāku peļņu

Komplicētajā meža pārdošanas procesā labākais atbalsts ir profesionāli meža nozares konsultanti, kuri palīdzēs noteikt meža zemes vērtību, sniegs padomus un atbalstu meža zemes pārdošanas procesā, veicot izsoli starp pircējiem, kas maksā augstākās cenas, kā arī nodrošinot visu dokumentu juridiskās puses organizēšanu.. Izmantojot mežu konsultantu pakalpojumus, meža īpašnieki var būt droši, ka viņi saņems taisnīgu atalgojumu par savu meža zemi un spēs realizēt savu mežu par iespējami augstāko cenu. Viena no konsultantu plaši īstenotajām mežu pārdošanas praksēm ir izsoļu organizēšana. Šādā veidā meža īpašuma pārdošanai tiek piesaistīti patiesie gala pircēji, piemēram, investīciju fondi, kuri ir gatavi maksāt augstāku cenu. Ne mazāk svarīgi, ka meža konsultanti, novērtējot konkrēto meža īpašumu, var īpašniekam rekomendēt nevis to pārdot, bet īstenot pārdomātu apsaimniekošanas stratēģiju, tādējādi ļaujot ilgtermiņā nopelnīt vairāk.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.