Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

“Kā gribu, tā izklaidējos! Gribu – guļu, gribu-rakstu grāmatas!”. “No Neretas līdz Neretiņai” dzimšanas diena.

“Kā gribu, tā izklaidējos! Gribu – guļu, gribu-rakstu grāmatas!” – tāda atbilde grāmatas autorei Lidijai Ozoliņai par grāmatas tapšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

17.janvārī Neretas kultūras centrā, kopā ar senioriem un draugiem autore atzīmēja grāmatas “No Neretas līdz Neretiņai” dzimšanas dienu. Pasākums noritēja omulīgā gaisotnē, kurā autore izstāstīja grāmatas tapšanas gaitu, diskutēja par vēstures faktiem un ierosinājumiem nākamajai grāmatai.

Šajā grāmatā ir tikai viens fotoattēls – uz vāka. Pati autore uzsvēra, ka ir ļoti grūti atrast jaunas vēsturiskās bildes, tāpēc grāmata šoreiz ir vairāk lasāma. Daudziem klātesošajiem radās jautājums par attēlu, kas ir redzams un kas ir šie ļaudis? Lidija Ozoliņa komentē: Fotoattēlā redzams fragments no Pilkalnes muižas ķieģelnīcas darba procesa. Attēlā redzamie ražotnes strādnieki no kreisās puses 2.rindā pirmais ir Valmieras teātra aktiera Riharda Rudāka tēvs, nākamais ir Grišķens, tad Osītis no Kalnamuižas. Priekšplānā māla bedrē ar lāpstu rokās stāv Krisūns. Māla skalošanas un mīcīšanas, jēlo ķieģeļu pārvietošanas procesā no veidnēm uz lielajiem ķieģeļu žāvēšanas šķūņiem izmantoja gan zirgus (fonā aiz strādniekiem), gan vagonetes uz sliedēm. Tikai tad, kad šķūņu caurvējā plauktos saliktie ķieģeļi apžuva līdz atbilstošajam mitruma līmenim, tos lika ceplī dedzināšanai. Pilkalnes ķieģelnīcā ražoja ļoti kvalitatīvus ķieģeļus.

Fotogrāfijas autori ir Alma (1902.- ?) un Miķelis (1901.- ?) Kiršteini, kuriem piederēja fotosalons Neretā. Fotogrāfi veikuši etnogrāfiski vērtīgu darbu, dodoties fotografēt zemnieku sētās un tā laika ražotnēs sadzīves, kā arī darba procesus. Tā fotogrāfijās saglabāta novada vēsture.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākuma izskaņā visi tika cienāti ar gardu, māju ceptu grāmatas dzimšanas dienas torti.

Ir jauki, ka novadā ir šādi cilvēki, kas prot uzklausīt, saklausīt, apkopot vēstures materiālus un pēc tam to visu salikt grāmatā. Vēsture mums ir apkārt un katra diena ko nodzīvojam ir pagātne. Mēs esam tie, kas veido vēsturi.

Neretas kultūras centra direktore Inita Kalniņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.