Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Jaunie noteikumi bērnudārziem paver plašākas iespējas. Bērnu skaitu laukos un pilsētās vajadzētu diferencēt

Ilustrācija no canva.com

Aizkraukles novada dome nolēma pieņemt vienotus noteikumus visām pirmsskolas izglītības iestādēm novadā. Tie stāsies spēkā no nākamā gada 1. janvāra.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lūk, galvenais:

  • Bērnudārza grupā būs vidēji 17 bērni. Bet lauku bērnudārzi saka, ka viņiem vajag mazāk – kādi 13 būtu ideāli.
  • Bērnudārzi ar vairāk bērniem varēs algot vairāk speciālistus – psihologus, logopēdus utt. Mazajiem būs grūtāk.
  • Palīgskolotāji saņems 10% vairāk naudas, ja strādās ar mazuļiem vai bērniem ar īpašām vajadzībām.
  • Būs vairāk naudas mūzikas un sporta skolotājiem.

Dažiem tas patīk, citiem ne. Pilsētnieki priecīgi, laucinieki ne tik ļoti. Bet vismaz tagad lauku bērnudārzos būs metodiķi, kādu agrāk nebija. Vecākiem labi tas, ka bērnudārzos būs vairāk speciālistu. Bet kā būs īstenībā – to redzēsim nākamgad.

SANDRA PUMPURE

Pirmsskolas izglītības iestādes ir pašvaldības dibinātas, un jaunie noteikumi izstrādāti, lai tajās īstenotu vienotu pieeju personāla resursa plānošanā, izņemot pirmsskolas izglītības iestādi “Saulīte” un Kokneses pamatskolu-attīstības centru, grupu piepildījumu, slodžu veidošanu, atbalsta personāla piesaisti un izglītības iestādes darba laiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem par higiēnas prasībām pirmsskolas izglītības iestādēm, katrā grupā vidēji jābūt 17 bērniem. Pēc jaunajiem pašvaldības apstiprinātajiem noteikumiem pirmsskolas grupu skaitu iestādē aprēķinās, visu bērnu kopskaitu izdalot ar 17. To pārskatīs katra gada beigās. Jaunā metodika paredz precīzus kritērijus pedagoģiskā personāla likmju skaita noteikšanai, ņemot vērā bērnu un grupu skaitu, kā arī iestādes darba laiku. Tāpēc pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājiem ieteikts veikt ikgadēju vecāku aptauju par vēlamo iestādes darba laiku, kad labāk organizēt dežūrgrupas.

Izglītības iestāžu vadītāja vietnieku vai metodiķu likmju skaitu noteiks atkarībā no bērnu skaita iestādē — ja tas būs mazāk par 50 bērniem, piešķirs 0,3 likmes, ja būs 50 līdz 99 bērniem — 0,75 likmes, bet iestādē ar 100 līdz 220 bērniem — vienu pilnu likmi. Skolotāju palīgiem būs iespēja saņemt 10% piemaksu, strādājot ar jaunākā vecuma bērniem, speciālajās grupās vai tajās, kur īsteno speciālās izglītības programmas. Atbalsta personāla maksimālais likmju skaits būs 1,8 par 100 bērniem. Mūzikas un/vai sporta skolotājam piešķirs 0,25 likmes par vienu grupu, kā arī papildu 0,15 atbalsta speciālista likmes par katru bērnu, kurš apgūst speciālās izglītības programmu.

Pašvaldībā atzīst, ka šis uzlabojums būtiski palielinās atbalsta iespējas bērniem, kuriem tas nepieciešams. Tam gan nepiekrita visi deputāti. Aigars Lukss uzsvēra, ka lielāka atbalsta speciālistu darba likme nepieciešama iestādē, kur vienā grupā ir visu vecumu bērni, kā tas nereti ir pagastos, jo citādāk tas neesot godīgi. Aizkraukles novada Izglītības pārvaldes vadītāja Sarmīte Kļaviņa atzina, ka šis jautājums skatīts daudzpusīgi, un viens no ieguvumiem līdz ar jauno noteikumu ieviešanu ir atbalsta personāls, ko varēs vairāk piesaistīt — psihologs, logopēds, speciālais un sociālais pedagogs, kā arī pedagoga palīgs, kas nav auklīte, kā šo darbinieku dēvē sarunvalodā. Pedagoga palīgs varēs būt kā otrais pedagogs grupā, kas būtiski atvieglos darbu. Iestādes vadītāja kompetencē ir izvērtēt, kādi speciālisti vairāk nepieciešami un tos piesaistīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptaujātie pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāji atzina, ka noteikumi ir vajadzīgi, bet labākus nosacījumus tie dos iestādēm ar lielāku bērnu skaitu, jo varēs vairāk piesaistīt atbalsta personālu. Tur, kur tas mazāks, būs jāskatās, kā labāk sakārtot darbu. Daudzeses pirmsskolas izglītības iestādes “Čiekuriņš” vadītāja Ieva Bērziņa piekrīt, ka visur un visā nevar būt vienādi noteikumi, jo arī situācijas ir atšķirīgas. Tāpēc prasību par bērnu skaitu pilsētu un pagastu iestādēs vajadzētu diferencēt, un optimālais laukos būtu 13 bērnu grupā. Ieguvums gan būs metodiķis, kāds lauku bērnudārzos līdz šim praktiski nebija pieejams. Ģimenēm ieguvums ir arī dažādu speciālistu, piemēram, logopēda vai psihologa pieejamība iestādē, kas arī līdz šim bija nodrošināti. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.