Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Jāatbrīvo kritiskākās vietas. Aizkraukles novadā vietām sākta sniega izvešana

Sprīdīša iela Aizkrauklē. Foto no “Staburaga” arhīva

Ziema šogad sākusies agri un Aizkraukles pilsētā, kā arī novadā izveidojusies bieza sniega sega. Aizkraukles novada šīgada budžetā sāk izsīkt līdzekļi ielu uzturēšanai. Sniega izvešana no Aizkraukles pilsētas būs dārga, bet nepieciešama. Neretas un Pļaviņu apvienībās problēmu ar ielu tīrīšanu nav. Jaunjelgavas apvienībā sniega izvešana jau sākta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Stabila sniega sega izveidojās novembra otrajā pusē. Ar to laiku sākās pastiprināta līdzekļu tērēšana ielu uzturēšanai. Uldis Riekstiņš, Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors saka, ka sniega izvešana no pilsētas nav lēta, bet acīmredzot tuvākajā laikā to nāksies darīt. Pirmkārt no kupenām atbrīvos krustojumus, lai netraucē autovadītājiem pārredzēt ielas braucamo daļu, kā arī pie gājēju pārejām. Lai izvestu visu sniegu no pilsētas ielām, jārēķinās ar desmitiem tūkstošu eiro lieliem izdevumiem. Ja tikai no krustojumiem, tad pietiks ar dažiem tūkstošiem. Gada beigās līdzekļi, kas paredzēti ceļu uzturēšanai, pietuvojušies nullei. Visticamāk, nauda šiem darbiem būs jānovirza no rezerves fonda. Daļu izdevumu sedz valsts budžeta piešķirtie līdzekļi, daļu jāņem no pašvaldības budžeta.

Nākamajā gadā visiem obligāti

Vietvarām, plānojot gada budžetu, piemēram, Skrīveriem, no pašvaldības budžeta piešķirta summa, ar kuru pagastā gada griezumā var rīkoties pēc savām vajadzībām — atvēlēt kultūras pasākumiem, remontiem, mācību līdzekļu iegādei, un tajā skaitā ceļu uzturēšanai. Jaunjelgavas apvienības pārvaldei šādiem mērķiem paredzēti 500 tūkstoši eiro. Jau pieminētie Skrīveri ceļu sakopšanai papildu atvēlēja 20 tūkstošus eiro. Ja gada laikā nenotiek nekas ārkārtējs, ar jau iedalīto ceļu fonda naudu vajadzētu pietikt. Aizkraukles pilsēta papildus naudu ceļu fondā neparedzēja, jo līdz šim visus izdevumus brauktuvju uzturēšanai spēja segt no valsts budžeta piešķirtās naudas. Uldis Riekstiņš teic, ka no nākamā gada visiem pagastiem vajadzēs obligāti ieplānot papildu naudu ceļa uzturēšanai, jo vēsturiski pierādījies, ka naudas tieši šim mērķim vienmēr pietrūkst.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jautāts par summu, 3000 eiro dienā, kas nepieciešama pašvaldības uzņēmumam “Aizkraukles KUK” ielu uzturēšanai Aizkrauklē, Uldis Riekstiņš saka, ka tā veidojas, vadoties no iepriekš aprēķināta tarifa. Tajā iekļauti uzņēmuma izdevumi, tajā skaitā darbinieku algas, tehnikas amortizācija, degviela. Turklāt tarifu pielīdzina novadā citviet noteiktajiem šāda veida pakalpojumiem, kurus piedāvā privāti komersanti, un raugās, lai Aizkrauklē tas nebūtu augstāks.

Sarežģītāk būs, kad sāksies atkusnis

Neretas apvienības pārvaldes vadītājs Juris Gorbačovs stāsta, ka Neretā šobrīd problēmu ar ielu tīrīšanu nav. Iepriekš un arī tagad neplāno sniega izvešanu no Neretas centra. Dažas vietas ir problemātiskākas, piemēram, Kalēju ielā starp veco aptiekas māju virzienā uz katoļu baznīcu, bet arī pagājušajā gadā no sniega to atbrīvoja ar vietējās komunālās nodaļas traktoru. Sarežģītāk būs, ja sāksies atkusnis. Pašlaik ielas nekaisa, bet atšķirībā no citiem gadiem, šogad iepirkumā par ceļu uzturēšanu tas paredzēts. Piebraucamos ceļus pie privātmājām notīra tuvumā esošie zemnieki, kuriem ir piemērota tehnika. Dažkārt tā pat ir kā labdarība pensionāriem, piemēram, Zalvē. Pašvaldība savu tehniku var atvēlēt tikai tad, ja mājas iemītnieks atbilst mazaisargātas grupas nosacījumiem, piemēram, vientuļajiem pensionāriem, 1. vai 2. grupas invalīdiem, daudzbērnu ģimenēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Krūmus ielas malā nāksies likvidēt

Pļaviņu apvienības pārvaldes vadītājs Andris Ambainis par situāciju pilsētā, ielu tīrīšanu, saka, ka līdzekļi šiem darbiem sāk izsīkt. Pēc lielās snigšanas gan izdevies ceļus un ielas sakopt. No kādas iedzīvotājas saņemta sūdzība par nekaisītu Meža ielu. Pārvaldes vadītājs saka, ka uz tās ir maza satiksmes intensitāte, līdz ar to kaisīt ar smilšu — sāls maisījumu nav vērts, jo īsā laikā iela apledos. Sniegu no pilsētas pagaidām vēl neizved, tā vietā pēc iespējas to sastumj laukumos. Šajās dienās cenšas notīrīt ielu malās sakrājušos sniegu. Kritiskākais ir Daugavas ielas posms no kultūras centra līdz vidusskolai. Ielas vienā pusē ir privātmājas, sētas, krūmi un sniegs šajā posmā pamazām krājas, to nevar novākt. Problēma ir ceļa nodalījumā iedzīvotāju sastādītie dzīvžogi. Nākamajā gadā šo jautājumu nāksies risināt, proti, krūmus likvidēt. Novembra beigās, decembra sākumā grūtāk klājās Vietalvas pusē dzīvojošajiem. Tur ceļu uzturētājs vadās pēc noteiktajām ceļu klasēm un to tīrīšanas grafika. Vietalvā valsts nozīmes vietējos ceļus tīrīja tikai pēc tam, kad pabeidza galveno ceļu sakopšanu.

Jaunjelgavas apvienības pārvades vadītāja Gunta Zvaigzne-Avakova saka, ka vairāk vai mazāk, bet cenšas sakopt visus apvienības pagastus. Jaunjelgavā pašu spēkiem, ar komunālās nodaļas tehniku vietām sākta sniega izvešana, piemēram, bērnudārza teritorijā un pie skolas. Salūzt tehnika, slimo darbinieki, bet situācija vismaz pašlaik ir apmierinoša.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.