Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Iespēja dalīties, mācīties un dot. Biedrība “Baltaine” veiksmīgi īstenojusi projektu “Ikviens ir iederīgs”

VIESOJOTIES Iršos. Foto no I. Žogotas albuma

Visu gadu, no 1. februāra līdz pat vēlam rudenim, biedrība “Baltaine” realizēja apjomīgu projektu ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Galvenās projekta “Ikviens ir iederīgs” aktivitātes bija gatavošanās Meteņiem, dažādas darbnīcas ap Meteņiem un Meteņu svinības, senie darbi ap Lieldienām, meistarklases, Lieldienu svinības, Ūsiņu darbi, Jāņu mācības un senās Jāņu zintis, senie darbi no Jāņiem līdz Pēteriem, pieredzes apmaiņas braucieni uz Drabešiem pie biedrības “KasTe” un uz Kaldabruņu pie biedrības “Ūdenszīmes”, un meistarklases tur, “Gudrais dārzs” un rudens veltes, pašā noslēgumā Rudenāju svinēšana.

Projekta laikā tika celta biedru kapacitāte. Mēs apguvām foto zinības un IT tehnoloģijas, kaldinājām talantus, apmainījāmies ar pieredzi un ciemojāmies biedrībā “Irsis”.

Saules zīmē

Pirmā aktivitāte notika Aizkraukles vēstures un mākslas muzejā. Kopā ar muzeja darbiniecēm maskojāmies un audzējam sveces.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mēs, biedrības “Baltaine” ļaudis, Kokneses pusē Meteņus katru gadu svinam 6. februārī. Izdevās lieliski! Gan maskojāmies, gan mielojāmies, gan šļūcām no kalna un satikām pašu Meteni!

Radošajā mājā tiek domāts arī par “Baltaines” atpazīstamības zīmi dekoros un dāvanās. Mūsu zīme ir saulīte. Tik silta, mīļa, apaļa — kā puķe vai arī stūraina un asa…

VECVECĀKI AR MAZBĒRNIEM kopīgā putnu būru gatavošanā.

Gatavo būrīšus un rāmīšus

Laikā starp Meteņiem un Lielo dienu, un kad bērniem pavasara brīvlaiks, tad vecvecāki ar mazbērniem dodas būrus taisīt, un pie viena vecvecāki sev aušanai rāmīšus, gatavojoties vasaras aušanai ar augiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trīs paaudzes no dažādām ģimenēm pagatavoja katrai pa būrītim. Paldies meistarklases vadītājam Edmundam Trenko!

Lielo dienu sagaida godam

Arī Lielā diena tika sagaidīta godam! Mutes mazgātas avota ūdenī, kas tek uz austrumiem, dzērvenes ēstas, šautriņas mestas, laumām un raganām rīklītes aizzabinātas, olas ripinātas, dziedāts un dancots, ugunij atdots vecais, un meti mesti jaunajam, šūpoles pušķotas, un augstu, augstu šūpolēs gavilēts!

Vēl vienā meistarklasē tika darināti Lieldienu dekori telpā un ārtelpā, krāsotas oliņas. Kurš gan var bez tā iztikt?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Galvenie pasākumu un meistarklašu apmeklētāji ir biedrības “Baltaine” ļaudis, bet vienmēr kopā ar mums ir arī citi koknesieši, kaimiņpagastu ļaudis un arī ukraiņu draugi.

Cep pantāgus un pīrāgus

Ūsiņu laiks. Biedrība “Baltaine” aicināja piedzīvot, mācīties un būt kopā kulinārajā meistarklasē, kurā tika gatavoti trīs dažādi pantāgi un cepti arī pīrāgi. Sanāca sievas, katra ar saviem zaļumiem — gārsām, nātrēm, gaiļpiešiem, lakšiem, aveņu dzinumiem, pienenēm. Kūla olas un gatavoja ārā uz ugunskura pantāgus. Viena recepte esot nākusi no Krustpils puses, to saukuši par īsto pieguļnieku pantāgu, kur apcep speķīti, sīpolus, oliņa sakulta ar pienu un miltiem. Iznāk kungu pantāgs, pārkaisīts ar zaļumiem. Otrs — bez miltiem, bez speķa, bet daudz sviestiņa. Tas iznāca čagans, arī ar zaļumiem. Trešais bija mūsdienīgais, slaidās līnijas piekritējiem — sakuļ olu ar ūdeni vai pienu, pieliek garšvielas un liek uz pannas, silda. Kad sagājis kunkulīšos, tad liek klāt ļoti daudz zaļumu.

Tiekas kaimiņu pagastā

Lai celtu biedrības “Baltaine” biedru kapacitāti, aprīlī Iršos tikāmies ar biedrības “Irsis” biedriem muižas klētī — magazīnā. Apskatījām vēsturisko ekspozīciju un jaunāko izstādi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Risinājām sarunas ar biedrības “Irsis” biedriem, apmainījāmies ar pieredzi.

No veca jauns… Vai tu esi kādreiz tapinājis no kaut kā veca atkal jaunu? Bet tici man — izdodas! Vajag tik labu skolotāju, ideju un radošu domu! Izdodas lieliski! Paldies skolotājai Gitai Tenisai!

Radošajā mājā vienmēr raibi, vienmēr labi!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
IVETAS HVECKOVIČAS vadītajā neirografikas nodarbībā.

Jāmācās arī jaunais

Maijā notika otrā nodarbība biedrības “Baltaine” biedru kapacitātes celšanai. Runājām par sadarbību kolektīvā, par katra labāko resursu izmantošanu, par pateicību viens otram un visam, kas apkārt. Par biedrību. Par cilvēku tipiem, lai izprastu mūsu sadarbību. Lieliska nodarbība kopā ar Ivetu Hveckoviču!

Mācāmies arī IT un fotografēšanas knifus. Priecājamies un apgūstam jaunumus —datoru, laminētāju, printeri… Ingus Pugačovs atrod atbildi un palīdz katram. Ļoti vērtīga nodarbība!

Kuļ sviestu un klāj Jāņu galdu

Senās zintis un Jāņu tradīcijas. Mācījāmies atrast savas jāņuzāles pēc shēmas “Abra-kāda-abra”, burtojām vārdus un meklējām skaidrojumus tiem, runājām par uguns rituālu un akmeņiem, kas ir dzīvi. Tik daudz gudrību un seno zinšu, kuras mācījāmies no Regīnas Valtenbergas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepazinām Artūra kalendāru… Uzzinājām, kā klāt Jāņu galdu, un izmēģinājām, kā pulkā sakult sviestu. Tas izdevās lieliski!

Veido dabas glezniņas

Projekta “Ikviens ir iederīgs” brīnišķīgā nodarbība “Senie darbi no Jāņiem līdz Pēteriem. Senā vertikālā aušana ar augiem” Dinas Jansones vadībā nu jau aiz muguras. Paliek atmiņas, smaržas, kopā padarītais, kas tagad rotās mājas, birojus, pirtis, klētis un pagalmus.

Sievas bija sanesušas dažādus augus: doņus, ugunspuķes, vilkvāļu lapas, kalmes, madaras, pelašķus, piparmētras u. c. Zaļus, sarkanus, dzeltenus, baltus. Gatavojām dažādos veidos. Bija jau sagatavoti rāmīši, kuros varēja veidot mazās dabas glezniņas no augiem. Visi bija ļoti gandarīti par padarīto! Bija cilvēki gan no Kokneses, gan no Skrīveriem u. c.

Izstaigājām arī dabas taku “Janavās”. Brīnišķīgi pavadīta diena!

Dodas ļaudīs

Jūlijā bijām ciemos pie biedrības “KasTe” Drabešu Amatu mājā. Apskatījām Āraišu vējdzirnavas, tur iepazināmies ar grauda ceļu no lauka līdz maltuvei. Drabešu Amatu mājā cepām maizi, kūlām sviestu, baudījām dažādās sviesta garšas un dalījāmies pieredzē kopā ar Inesi Rozi un Andri Rozi.

Mājupceļā bijām ciemos pie Imanta Ziedoņa Murjāņos.

Augustā devāmies pieredzes apmaiņas braucienā uz Kaldabruņu pie biedrības “Ūdenszīmes” viedajām sievām. Piedalījāmies arī meistarklasē par senajām prasmēm. Pabijām sēļu sētā “Gulbji”, iepazinām čaklos saimniekus, uzzinājām par rudens ražu vēderam, veselībai un skaistumam. Garām nepabraucām Gārsenei, J. Jaunsudrabiņa “Riekstiņu” mājām un keramiķei Zandai Ragelei. Visur mūs laipni sagaidīja un saimnieki dalījās savos stāstos. Sapratām, ka Sēlija mūs aicina vēl un vēl!

Labi padarīta darba sajūta

Lieliski izdevusies bija pēdējā meistarklase kopā ar Gunu Zālamani un Dairu Kiļupi Kokneses “Sidrabos”. Cilvēki uzzināja, kas ir permakultūra, kad izmanto vietējos resursus un plāno pats savu laiku, nedara neko lieku. Brīnišķīga iespēja izmantot organiskos atkritumus! Viss domāts, lai mēs iegūtu veselīgu pārtiku. Dobe tika iekārtota, ievērojot debespuses, valdošos vējus, katrā vietā atšķirīgi — dziļās dobes vai zemās, ņemot vērā, kāda ir augsne, lai saimniekotu gudrāk un izmantotu visu, kas uz vietas ir pieejams. Fermentēšana bija otra tēma. Izdevās lieliski fermentējumi burciņās.

Rudenāji nosvinēti arī Koknesē. Paldies par iespēju dalīties, mācīties un dot! Jauna uguns vieta šodien iedziedāta, iedancota, ierībināta! Paldies visiem, kas dalījās dziesmās, dejās u. c. labumos! Brīnišķīga maltīte jaunajos uguns traukos bija patiešām garda! Dodamies tālāk!

Projekts “Ikviens ir iederīgs” ar meistarklasēm, svētkiem un dažādiem ieguvumiem tuvu un tālu noslēdzas. Ir labi padarīta darba sajūta! 

Autors: INGUNA ŽOGOTA, BIEDRĪBAS “BALTAINE” VADĪTĀJA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.