Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Gāzes vietā izvēlas sauso šķeldu. Sešos objektos Koknesē un Bebros apkuri nodrošina “Aizkraukles siltums”

BEBRU PAMATSKOLA ir viens no objektiem, kur gāzes apkures katls nomainīts pret sausās šķeldas katlu un siltumu nodrošina uzņēmums “Aizkraukles siltums”. Foto no Bebru pamatskolas albuma

Lai mazinātu izmaksas par apkuri, šoruden sešas pašvaldības iestāžu ēkas Koknesē un Bebros sāk apsildīt ar šķeldas kurināmo. Lielākā daļa iekārtu jau ražo siltumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jauni šķeldas apkures katli ierīkoti Kokneses kultūras centrā, Kokneses Ģimenes atbalsta centrā, Bebru pagasta pakalpojumu centra ēkā, Bebru pamatskolā, pirmsskolas izglītības iestādē “Bitīte” un Vecbebru tehnikuma kompleksā. Līdz šim tās apkurināja ar gāzi. Tagad to darīs ar šķeldu, bet gāzi izmantos tikai nepieciešamības gadījumā.

Līdzšinējais Kokneses apvienības pārvaldes vadītājs Ilmārs Klaužs stāsta, ka rūpīgi pētīts, lai atrastu vislabāko risinājumu kā alternatīvu gāzei, un izvēle bijusi par labu tieši sausās šķeldas katliem, kas noskatīti Somijā.

— Mitrāka šķelda vairāk piemērota lielajām katlumājām, kur ir katli ar attiecīgām iekārtām, kas veic tās daļēju žāvēšanu. Sausajai šķeldai ir mazāks pieļaujamais mitrums, līdz ar to arī lielāka siltuma atdeve. To tikai laikus vajag sagatavot, lai kokmateriāls pagūst izšūt. Nekas sarežģīts tas nav, bet par kurināmo jādomā uz priekšu, kas arī ir labākais risinājums, — saka Ilmārs Klaužs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajā apkures sezonā minētajās pašvaldības iestādēs siltuma ražošanu nodrošina SIA “Aizkraukles siltums”. Aizkraukles novada domes izpilddirektors Uldis Riekstiņš informēja, ka šāds risinājums pieņemts, jo, dramatiski paaugstinoties gāzes cenām, vajadzēja rīkoties operatīvi, un “Aizkraukles siltums” ar tā enerģisko vadītāju to apņēmās un spēja. Turklāt uzņēmuma rīcībā bija finanšu līdzekļi, ko novirzīt šim mērķim. Tas gan nekādi neietekmē Aizkraukles pakalpojuma saņēmējus, jo iztērēto uzņēmums atgūst no tarifa maksājumiem.

Uzņēmumam “Kokneses komunālie pakalpojumi”, kas arī nodarbojas ar siltuma ražošanu un piegādi, minēto iespēju nebija. Turklāt nākotnē plānota pašvaldības kapitālsabiedrību reorganizācija.

SIA “Aizkraukles siltums” vadītājs Edgars Bricis stāsta, līgums par jauno apkures katlu piegādi un ierīkošanu noslēgts ar SIA “Flumina”. Iekārtas rūpnīcā Somijā pasūtītas maija beigās, bet piegādātas tikai rudens pusē, jo šobrīd pieprasījums ir liels. Neliela aizķeršanās bijusi arī ar komplektu detaļām, bet viss veiksmīgi atrisināts, un uzņēmums intensīvi strādā, lai nodrošinātu katlu darbību. Četri jau darbojas pilnībā, šomēnes tos iedarbinās arī Bebru pamatskolā un Vecbebru tehnikuma kompleksā. Visi objekti ir salīdzinoši tuvu, kas nerada sarežģījumus to apsekošanā un apkalpošanā.

Par sausās šķeldas piegādi šajā apkures sezonā līgums noslēgts ar vietējo uzņēmumu — SIA “Pakavs”. Siltuma piegādes tarifs pašvaldībai šajās ēkās izmaksā 100 eiro (bez PVN) par vienu megavatstundu, kas ir būtiski izdevīgāk, nekā kurinot ar gāzi. Edgars Bricis informē, ka jaunie katli piemēroti arī granulām, kūdrai un citam kurināmajam, bet sausā šķelda ir visizdevīgākā. Kad katli pilnībā sāks darboties visās ēkās, uzņēmums labprāt parādīs un dalīsies pieredzē par to darbību un sausās šķeldas izmantošanu. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.