Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Gatavojoties svētkiem, darina sveces un maskas

LAI TOP GAISMA! Par godu tradicionālajiem latviešu gadskārtu svētkiem meistarklases dalībnieces audzēja sveces un darināja maskas.

Gatavojoties latviešu gadskārtu svētkiem Meteņdienai un ieskandinot sveču mēnesi, Aizkrauklē, muzejā “Kalna Ziedos”, aizvadīta masku gatavošanas un sveču liešanas meistarklase. Tā ir pirmā biedrības “Baltaine” organizētā aktivitāte, kuras mērķis ir izkopt, pilnveidot un popularizēt gadskārtu svinēšanas tradīcijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Roku iemēģina sveču audzēšanā

Meistarklase notika Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītajā projektā “Ikviens ir iederīgs”. Līdz pat oktobrim biedrība “Baltaine” organizēs dažādas norises, aicinot mācīties svinēt svētkus, krāt gudrības un pieredzi meistarklasēs.

Pirmā tikšanās reize pulcēja 12 interesentus no Aizkraukles un Kokneses apvienības pagastiem.

Februāris latviešu kalendārā jau izsenis atzīmēts kā sveču mēnesis, un tas iesākas ar Sveču dienu, kas svinama 2. februārī. Tam par godu dāmas Valdas Paškovas vadībā iemēģināja roku sveču audzēšanā. “Uz plītiņas izkausējām parafīnu, ko ieguvām no vecām, sagrieztām svecēm. Pēc tam ar pieaudzēšanas metodi tapa jaunas sveces. Mērcējot dakti parafīnā, svece kļuva arvien lielāka. Procesu var turpināt atkarībā no pacietības un parafīna daudzuma,” stāsta Valda Paškova. Meistarklasē sveču audzēšanai veltīja aptuveni 40 minūtes, rezultātā dāmas mājās devās ar cienījamām, pašu rokām darinātām galda svecēm. Procesa laikā meistarklases dalībnieces tērzēja un izzināja sveču liešanas tradīcijas. Daudzām šķita, ka šis process bērniem varētu nešķist aizraujošs, taču Valda Paškova stāstīja, ka muzejā uz sveču audzēšanu nāk arī skolēni un pat bērnudārznieki un visiem patīk. Lai padarītu procesu aizraujošāku, jaunieši mēdz sacensties — kurš ātrāk uztaisīs sveci vai kuram tā būs garāka. “Process, kad redzi, kā diegs pārtop par sveci, pats par sevi ir interesants,” piebilst V. Paškova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tēli jāpapildina ar teatrālu uzvedumu

Nākamā projekta aktivitāte — Meteņu svinēšana — notiks 6. februārī Kokneses “Būnīšos” pie Elgas Grigānes. Lai pienācīgi sagatavotos svētkiem, dāmas ar lielu interesi un entuziasmu pievērsās masku gatavošanai. Pirms ķerties pie darba, Lilija Jakubenoka, muzeja izstāžu un ekspozīciju kuratore, parādīja un pastāstīja par latviešu tradicionālajām maskām un to nozīmi svētkos: “Meistarklases dalībnieces gatavoja tāšu maskas. Viena no masku funkcijām ir palikt neatpazītam. Tāsij izgriež caurumus acīm un degunam, izmantojot kaņepājus, vilnu vai sūnas, var pievienot matus, ūsas vai bārdu. Ideālā variantā maskas darināšanā tiek izmantoti tieši dabas materiāli. Visvienkāršākais veids, kā palikt neatpazītam un kas nav manīts tradicionālo masku klāstā, ir groza izmantošana. Izmantojot pogas, var izveidot acis, pielikt matus, uz pleciem uzmest lakatu, un maska gatava! Meteņos svarīga tradīcija ir ne tikai uzvilkt masku, bet tēlu papildināt ar teatrālu uzvedumu. Maskām svētkos ir vairākas funkcijas — tās uzjautrina un tiek izmantotas dažādos rituālos. Nav tādas ideālās vai pareizās maskas, taču, ievērojot tradīcijas, galvenais, lai tā veidota no dabīgiem, tradicionāliem materiāliem un iemieso svētku tradicionālos tēlus.”

Muzeja darbinieces apskatei bija sagatavojušas dažādu tradicionālo masku paraugus, ko papildināja ar stāstījumu. Apskatīt varēja dažādu tēlu un materiālu maskas, piemēram, no koka grebtas.

Aicināts ikviens interesents

Projekta “Ikviens ir iederīgs” mērķis ir celt biedrības kapacitāti, izglītojot un aktivizējot biedrības biedrus un vietējos iedzīvotājus, organizējot gadskārtu svinēšanas pasākumus, meistarklases un pieredzes apmaiņu ar citām nevalstiskajām organizācijām. Projekta pasākumos, kas ilgs līdz pat septembrim un pamatā notiks Koknesē, ir iespēja piedalīties dažādām paaudzēm, gan bērniem, vecākiem, vecvecākiem, gan dažādu tautību cilvēkiem. Tas viss palīdz saprast un izvērtēt vēsturiskos un kultūras notikumus, lai jaunā paaudze aktīvi iesaistītos kopienas sabiedriskās dzīves aktivitātēs un vecākā paaudze turpinātu būt aktīva un nodotu savas zināšanas nākamajām paaudzēm. Uz visiem pasākumiem jāpiesakās iepriekš, rakstot e-pastā: ingunazogota@inbox.lv. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.