Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Funkcionālas koka vasarnīcas: padomi un idejas

Koka vasarnīcas koncepcijai vēl pirms dažām desmitgadēm bija diezgan skaidra nostādne: tā bija neliela, kvadrātveida, koka māja, kuras galvenais mērķis bija sniegt pajumti tiem, kas cenšas aizbēgt no pilsētas steigas. Lai gan mūsdienās mēs joprojām mēdzam slēpties no pilsētas trokšņiem tik pat daudz, mūsu koka vasarnīcas mazdāziniem veic arī daudzas citas funkcijas. Arī lauku saimniecības vizuāli ir mainījušās līdz nepazīšanai.

Tāpēc šajā rakstā esam nolēmuši padalīties ar noderīgiem padomiem un ekskluzīvām idejām koka vasarnīcām, kas atraisīs ne tikai iztēli, bet arī ļaus paskatīties uz šo ēku mērķi daudz plašāk.

Koka vasarnīca – birojs

Pandēmijas apstākļos notika krasas dzīvesveida izmaiņas. Pavadot daudz vairāk laika mājās, lielāka uzmanība pievērsta arī personīgo darba vietu izveidei. Tāpēc nav pārsteidzoši, ka viena no idejām, kas daudziem bija un joprojām ir – koka vasarnīcas pārvēršana par darba telpu. Galu galā šādā veidā jums nav jāapvieno jūsu atpūtas zona ar darba vidi.

Viens moderns piemērs, kādas var būt koka vasarnīcas maziem dārziem, ir sniegts iepriekš. Jāpiebilst, ka koka mājas mērķis ļauj likt lietā iztēli, veidojot gan šīs koka mājas interjeru, gan eksterjeru – nav jāplāno dzīvojamās telpas ar konkrētu funkcionalitāti, kas bieži vien tiek apvienota ar mājas izskatu.

Projektējot koka māju darbam, īpaši svarīgi ir nodrošināt, lai tajā būtu pietiekami daudz gaismas. Lai gan iebūvētais modernais apgaismojums var paveikt daudz, nav labākas izvēles par lielu dienasgaismas daudzumu. Tas ne tikai ļaus ietaupīt elektroenerģiju, bet arī jūsu biroja telpas izskatīsies daudz lielākas. Svarīgi pieminēt, ka košas interjera krāsas varētu veicināt arī lielāku telpas sajūtu. Lai gan, izvēloties koka vasarnīcu savai darba vietai, varētu izjust tieksmi pēc dabas, nevajadzētu atteikties koku apvienot ar citiem apdares materiāliem mājas interjerā. Tas ne tikai piešķirs koka mājai mūsdienīgumu, bet arī ļaus izveidot daudz oriģinālāku interjeru.

Kā ar biroju jūsu dārzā?

Nav pārsteidzoši, ka arvien vairāk koka vasarnīcas kā biroji tiek būvētas uz dzīvojamo māju zemes gabala, blakus cilvēku mājām. Tāpēc ir svarīgi zināt, ka šajā gadījumā, tāpat kā jebkuras cita veida palīgēkas būvniecībā, ir jāņem vērā vispārējās būvniecības prasības. Ja šis koka darba birojs, kas uzcelts uz privāta zemes gabala vai saimniecības dārza zemes gabala, platība nepārsniedz 50 m2 un augstums 5 m, tas tiks klasificēts kā I kategorijas vienkārša ēka, un jums nevajadzēs papildu būvatļauju.

Taču, pat iekārtojot savā pagalmā nelielu ofisu, tik un tā būs jāievēro noteiktās prasības – noteiktu attālumu no zemes gabala robežas, kam jābūt vismaz trīs metriem. Ja kādu iemeslu dēļ nevarat ievērot attālumu un tas būs mazāks, pirms uzsākt būvniecību, ir jāsaņem rakstiska piekrišana no blakus esošās teritorijas īpašnieka (-ces).

Vēl viena svarīga lieta, pieņemot lēmumu iekārtot biroju savā pagalmā, ir paturēt prātā, ka tas tiks izmantots ne tikai vasarā, bet arī ziemā. Tāpēc, pat zinot, ka koka ēkas nodrošina izcilu siltumizolāciju koka specifisko īpašību dēļ, ir vērts padomāt par to, kā siltināt mazdārziņu koka vasarnīcas un par to apkuri. Ja māja ir būvēta no kvalitatīviem materiāliem un tai ir pareiza hermētiskuma un siltumizolācijas blīvums, gan uzstādītie pleci, gan sildītājs ātri uzsildīs visu telpu un saglabās siltumu diezgan ilgu laiku.

Stūra koka vasarnīcas

Visi dārza zemes gabali nav pietiekami lieli koka brīvdienu mājām. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka pieejamo mazo platību nevar izmantot radoši. Tāpēc nolēmām padalīties ar oriģinālu piemēru, kā uz jūsu mazā zemes gabala izveidot mājīgu atpūtas zonu.

Šādā koka kotedžā var ne tikai izveidot nelielu atpūtas telpu atpūtai sliktos laikapstākļos, bet arī izmitināt negaidītus draugus, kad ir grūti atrast pietiekami daudz vietas, lai viņus izmitinātu galvenajā dzīvojamā telpā. Šādas koka vasarnīcas jūsu zemes gabalā var kļūt arī par lielisku rotaļu istabu bērniem – ar pietiekamu privātumu viņi varētu pavadīt vairāk laika spēlējoties mājās. Atkarībā no kotedžas lieluma, šāds dizains varētu kalpot arī kā vietu taupoša palīgtelpa, kuru ērti ierīkot savā pagalmā.

Stūra kotedža jūsu pagalmā?

Lai gan palīgēkas joprojām pārsvarā ir veidotas kā vienkāršas, taisnstūrveida kastes, koka šķūnis mūsdienās ir teju katrā zemes gabalā. Parasti tajā tiek glabātas visdažādākās lietas, sākot no malkas un dārza instrumentiem līdz nelietotām lietām, kurām nav nekāda sakara ar mājsaimniecību.

Lielākā priekšrocība, pieņemot lēmumu būvēt šādas palīgtelpas pašiem, ir tā, ka varēsiet izveidot savu dizainu un izlemt par vēlamo telpu vai laukumu plānojumu. Lai gan no praktiskā viedokļa saimniecības ēkas projektēšana nav galvenā prioritāte, tomēr tā ir nozīmīga. Bezgaumīgas, nepiemērotas nojumes var pilnībā sabojāt pagalma tēlu un stilu.

Ja nolemjat ierīkot šādu ēku savā pagalmā, svarīgi zināt, ka mājai tās nelielo izmēru dēļ būvatļauju nevajadzēs, tomēr šādai ēkai ir jāievēro noteiktais attālums (to nevar būvēt tuvāk par trīm metriem no zemes gabala robežas). Ja attālums ir mazāks, pirms būvniecības uzsākšanas jāsaņem rakstveida piekrišana no kaimiņu zemesgabala īpašnieka (-ces). Jāievēro arī uguns izplatības attālums.

Atvērtas koka vasarnīcas

Kurš teica, ka dārza māja nevar būt atvērta? Jā, šī ir ļoti moderna pieeja koka vasarnīcai, taču, ja vasarā to izmanto, lai galvenokārt svinētu dažādus notikumus, tā ir lieliska ideja, lai sniegtu vēl lielāku komfortu.

Lai gan šāda veida brīvdienu mājas tiks izmantotas tikai siltajā sezonā, neizvēlieties pagaidu āra mēbeles vai “peldošu” āra galdu. Labi aprīkota atpūtas telpa ar galdu un ērtiem krēsliem pacels jūsu ģimenes pulcēšanos pilnīgi jaunā līmenī. Neierobežojiet sevi ar kotedžas funkcionalitāti, ieguldiet interjerā. Jūs būsiet pārsteigts (-a), cik daudz pārmaiņu spēj dot mūsdienīgas lampas, mājīgi spilveni un citi dekoru elementi.

Koka māja uz riteņiem

Vai esat kādreiz domājuši par iespēju paņemt savu dārza māju līdzi uz iespaidīgākajām vietām? Lai gan tradicionāli esam vairāk pieraduši ceļojumus pavadīt autofurgonos, koka pārvietojamā māja ļauj uzturēties dabā daudz ērtāk.

Joprojām diezgan bieži dzirdam viedokli, ka autofurgoni ir izturīgāki nekā koka mājas. Pēc profesionāļu domām, šī teorija ir mīts. Abu veidu kotedžas ir stingras un izturīgas, ja tās ir izgatavotas no kvalitatīviem un izturīgiem materiāliem un ja tiek pareizi koptas. Koka māju celtniecībā netiek izmantotas autofurgoniem līdzīgas, izturīgas metāla konstrukcijas vai plastmasas, bet pareizi apstrādāta, kvalitatīva un regulāri kopta koksne, kas gadiem ilgi saglabāsies nevainojamā stāvoklī. Svarīgi pieminēt, ka tāpat kā jebkura cita koka ēka, arī koka autofurgons uz riteņiem ir jāpasargā no ārējiem faktoriem, izmantojot īpašus instrumentus un krāsu.

Visbeidzot, koka mobilās mājas priekšrocība ir tās izskats un interjers. Koka pārvietojamās mājas ne tuvu neatgādina tā sauktos kemperus, un to interjeru, atšķirībā no standarta pārvietojamām mājām, var veidot atbilstoši jūsu personīgajām vajadzībām. Svarīgi arī uzsvērt, ka labi kopts, kvalitatīvs pret vides iedarbību aizsargāts koks izskatīsies skaisti arī pēc 30 gadiem, savukārt pat īpaši kopta autofurgona izskats sāks pasliktināties pēc dažiem gadiem.

Tātad, kāpēc ierobežot sevi, ja vasaras brīvlaikā katru rītu varat ieraudzīt sauli citā vietā?

Pasaku māja jūsu pagalmā

Kad esat nolēmis izstrādāt dizainu savu koka vasarnīcu, ļaujieties iztēlei. Progresīvās būvniecības tehnoloģijas ļauj piepildīt jūsu vislielākās fantāzijas, pat ja tā ir pasaku māja, par kuru jūsu bērni ir sapņojuši kādu laiku. Izvēloties savā zemes gabalā šādu kotedžas dizainu, tā var kļūt ne tikai par lielisku rotaļu istabu pašiem mazākajiem, bet arī funkcionēt kā papildu dzīves telpa, kur izmitināt draugus vai radus, kas ierodas ciemos.

Svarīgi pieminēt, ka, ja nolemjat pievērst lielu uzmanību koka kotedžas ārienei, noteikti ir jāparūpējas arī par kvalitatīvu koka aizsardzību. Novecojoša koksne pakāpeniski maina krāsu un izskatu, ko īpaši ietekmē laba koka sienu kopšanu. Kā norāda speciālisti, izvēloties koka apdares materiālus, visbiežāk uzdots jautājums, ir vai mājai piemērotāka ir caurspīdīga vai necaurspīdīga apdare.

Runājot par caurspīdīgiem koka aizsargmateriāliem, speciālisti iesaka šādu apdari uzklāt uz gludākas, ēvelētas virsmas. Caurspīdīgā pārklājuma izturība lielā mērā ir atkarīga no klimatiskajiem apstākļiem, piemēram, guļbūves apdares puse, kas ir reti saules apspīdētajā pusē, pat pēc 15 gadiem var nebūt nekādu izmaiņu, savukārt saulainā, dienvidu puse pēc pāris gadiem būs jāatjauno. Tomēr viena no galvenajām caurspīdīgā pārklājuma priekšrocībām ir tāda, ka aizsargmateriālus ar plānu pārklājumu ir daudz vieglāk nomainīt nekā ar necaurspīdīgu pārklājumu, jo tas nevis nolobās, bet vienkārši izbalē vai izbalē no saules.

Vēl viena, ne mazāk svarīga lieta, izvēloties koksnes aizsargmateriālus, varētu būt tas, cik bieži tas būs jāatjauno, piemēram, caurspīdīgs apdares slānis ir jāatjauno daudz biežāk nekā necaurspīdīgs. Taču ieteicamāki nekā caurspīdīgi koksnes aizsardzības līdzekļi, pēc speciālistu domām, ir tonētās lakas. Tas ir tāpēc, ka tajos esošais pigments (t.i., krāsas daļiņas) labāk aizsargā koksni no ultravioletā (UV) starojuma, kas noārda virsmas šūnas. Jo vairāk ir krāsainu daļiņu, jo lēnāk koksnes virsma noveco. Citiem vārdiem sakot, jo spēcīgāka un mazāk caurspīdīga ir koka krāsas krāsa, jo labāk šī koksne ir aizsargāta no saules. Šajā gadījumā pati koka māja kļūst izturīgāka.

Mājas aizsarglīdzekļu efektivitāti un izturību ietekmē arī aizsarglīdzekļos izmantotās krāsas saistvielas kvalitāte, jo tā veido vairāk vai mazāk blīvu plēvi, kas aizsargā koka virsmu no ārējā mitruma. Šī aizsardzība ir svarīga, jo pastāvīgas mitruma svārstības izraisa koksnes izplešanos un saraušanos, kas noved pie tā, ka koksne sadalās.

Ekskluzīva dizaina koka vasarnīcas

Vēl viens radošs piemērs, kas nav pārāk tālu no pasaku mājas, ir kotedža, kas pārklāta ar maziem spoguļiem. Šāda ēka kļūst ne tikai izcila, pateicoties unikālajam eksterjera risinājumam, bet arī lieliski iekļaujas apkārtējā dabiskajā vidē – pie mājas ārsienām pielīmētajos spoguļos atspīd apkārtējā vide.

Svarīgi arī pieminēt, ka šī eksterjera izvēle, pateicoties spoguļu elementam, ne tuvu neatgādina zemniecisku, primitīvu dārza māju, tāpēc lieliski pieskaņojas blakus esošai, modernai ēkai, ja tāda ir. Tāpēc iesakām apsvērt šo ideju gadījumā, ja grasāties būvēt koka māju uz sava dzīvojamā zemes gabala, kur jau stāv moderna dzīvojamā māja. Šādas kotedžas ir ne tikai funkcionālas, bet arī piešķir jūsu zemes gabalam ekskluzīvu stilu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.