Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Dzīvnieki atsavināti, saimnieks sodīts

Foto ilustratīva nozīme, attēls no Celiafoto/Shutterstock

Pārtikas un veterinārais dienests no kādām mājām Kokneses pagastā izņēmis piecus suņus, jo dzīvnieku īpašnieks par tiem nav rūpējies. Šādas situācijas dienesta darbā nav retums, atgādinot, ka jāpievērš uzmanība ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem mums līdzās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piesaista dienestu

Par iespējamiem dzīvnieku labturības noteikumu pārkāpumiem dienestu informēja pašvaldības pārstāvji. Kokneses apvienības pārvaldes vadītāja Agrita Vagoliņa stāsta, ka šis gadījums atklāts nejauši. Iesniegums bijis par citu jautājumu, un, pašvaldības policijas pārstāvjiem pārbaudot to, pamanīti šie suņi. Apskatot viņus, radās aizdomas par dzīvnieku labturību, un par to ziņots Pārtikas un veterinārajam dienestam. Konkrēti šo dzīvnieku saimnieks un turētājs iepriekš nebija ne pašvaldības, ne policijas redzeslokā. Agrita Vagoliņa piebilda, ka, redzot šo situāciju, dzīvnieki bija jānogādā drošā vidē, un pašvaldības policija rīkojās ļoti profesionāli.

Aizkraukles novada pašvaldības policijas vadītāja Anita Ozola informēja, ka tālākai rīcībai nolemts piesaistīt Pārtikas un veterināro dienestu. Tā inspektori pārbauda visas, arī anonīmās sūdzības. Šajā konkrētajā patiesi konstatēts, ka suņi bija novārdzināti un vienam ir kustību traucējumi. Dienesta sniegtajā informācijā teikts, ka daļa dzīvnieku mitinājušies būdā, kurā nav bijis nedz pakaišu, nedz cita seguma, daļa — mājā, tomēr visi dzīvnieki bija vienlīdz sliktā stāvoklī. Suņiem nav bijis dzeramā ūdens, un pārbaudē nav pamanīta arī barība.

Pārtikas un veterinārā dienesta Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa laikrakstu informēja, ka par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem Koknesē izņemto suņu īpašniekam dienests piemērojis 500 eiro naudas sodu un dzīvnieku konfiskāciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemēro sodu

Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta sniegtajām ziņām, pērn, pārbaudot saņemtās sūdzības par iespējamiem mājas dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem, veiktas 1427 pārbaudes, un 579 no tām konstatētas neatbilstības. Par pārkāpumiem ierosināta 51 lieta un 35 gadījumos piemērots sods. Par cietsirdīgas izturēšanās gadījumiem ierosinātas 49 administratīvo pārkāpumu lietas, vidējais piemērotais naudas sodu apmērs ir 850 eiro. Pagājušā gada laikā konfiscēts 21 dzīvnieks, no tiem 19 suņi. Dzīvnieki izņemti par cietsirdīgu izturēšanos un labturības prasību pārkāpumiem gadījumos, kad, ņemot vērā izdarīto administratīvo pārkāpumu, tie nebija atstājami personas īpašumā.

Anita Ozola atzīst, ka, par laimi, tādu gadījumu, kad jāiesaistās Pārtikas un veterinārajam dienestam, novadā daudz nav.

— Cilvēki pamazām izglītojas un saprot, kā var un nevar izturēties pret dzīvnieku, un arī pret suni atbilstoši jāizturas. Ja tā nav vai dzīvnieks kādam nodara pāri, iestājas administratīvā atbildība. Ar dzīvnieku labturību jāsaprot ne tikai uzturs vai atbilstoša mājvieta, bet arī tas, vai dzīvnieks ir čipots, potēts pret trakumsērgu, sterilizēts, ja uzturas brīvā dabā. Nereti iesniegumi ir arī par suņu riešanu, kas traucē kaimiņiem. Tāpat ļoti liela problēma ir klaiņojošie dzīvnieki, arī kaķu kolonijas pie daudzdzīvokļu mājām. Izmaksas par dzīvnieku nogādāšanu patversmē “Mežavairogos”, sterilizāciju un aprūpi pašvaldībai ir ļoti lielas, — stāsta Anita Ozola.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atzīst, ka suņu un kaķu vairošanās laiks rit pilnā sparā un cīņa ar nekontrolētu dzīvnieku vairošanos, slimībām un citām neērtībām turpinās. Cilvēki arī neapzinās riskus, barojot kaķus pie daudzdzīvokļu ēkām, jo tas tikai vairo dzīvnieku baru konkrētajā vietā. Laukos šī problēma ir vēl lielāka, jo saimnieku vai bezsaimnieku dzīvnieki lielākoties nav sterilizēti, un noķert viņus ir daudz grūtāk. 

Zināšanai

Pārtikas un veterinārais dienests aicina ikvienu ziņot, ja rodas aizdomas par iespējamiem dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem vai cietsirdīgu izturēšanos. To var izdarīt, atstājot ziņu uzticības tālruņa automātiskajā atbildētājā — 67027402 vai rakstot e-pastā: pasts@pvd.gov.lv.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.