Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Draudus par uzspridzināšanu saņēmušas arī Aizkraukles novada izglītības iestādes. Skolas un bērnudārzi turpina darbu bez panikas

VĒSTULES AR DRAUDIEM uzspridzināt skolu vai bērnudārzu šonedēļ saņēma arī Aizkraukles novada izglītības iestādes. Nevienā skolā saņemto draudu vēstuļu dēļ cilvēkus neevakuēja, tomēr apkārtni un telpas drošības pēc pārmeklēja. Daži atzīst, ka nav gatavi tam, kā rīkoties šādās situācijās, citi sola pievērst lielāku uzmanību svešām personām iestādes teritorijā. Foto no “Staburaga” arhīva

Šonedēļ saulainā otrdienas rītā ap 300 izglītības iestāžu Latvijā rīta pusē savos e-pastos, portālā e-klase.lv un citos saziņas kanālos saņēma draudu vēstuli skolu uzspridzināt. Lai arī ticamība draudiem nebija liela, drošības nolūkos cilvēki atstāja ēkas. Rīgas pusē bērnu vecākiem tas nozīmēja pēkšņu ikdienas ritma maiņu — pamest darbu, steigties pēc bērna uz bērnudārzu, skolēniem, kuri uz skolu dodas ar autobusu, nācās to gaidīt. Sašutuši bija arī iestāžu ēdinātāji, jo velti bija gatavojuši pusdienas. Tomēr ne visas iestādes pieņēma lēmumu pilnībā evakuēties. Aizkraukles novadā skolas un bērnudārzi pēc vēstules saņemšanas sazinājās ar policiju. Saņēmušas atzinumu, ka draudu līmenis ir zems, mācības turpināja. Līdzīgu draudu vēstuli, pārsvarā bērnudārziem, izsūtīja arī trešdien, un to saņēma ap 400 iestāžu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mistiskā vēstule, kura šonedēļ satrauca skolas un bērnudārzus, bija rakstīta krievu valodā. Te tulkojums latviski: “Sveiki, esmu Dmitrijs Harlamovs, teroristu grupas “RV//SKAYA GAME” īpašnieks. Es vēlējos jūs informēt, ka mani biedri jūsu ēkā ienesuši pāris sprādzienbīstamas ierīces,” rakstīts izsūtītajā vēstulē, “pagājušajā gadā tas neizdevās. Jums izdevās visus evakuēt, tāpēc nebūtu bijis interesanti spridzināt. Bet atkal — noteikumus nediktēšu, jo jums uz tiem ir uzspļaut. Vienkārši paskatīsimies uz daudziem upuriem un asinīm. Es nogalināšu jūsu bērnus. Detonācija plkst. 12.”

Pārmeklē telpas un ēkas apkārtni

Rūta Strautniece, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste saka — ne visas skolas pēc saņemtās vēstules sazinājās ar policiju. Daļa skolu vadītāju ņēma vērā iepriekš saņemtās policijas rekomendācijas par zema riska līmeņa draudiem. Par to, cik iestāžu Aizkraukles novadā kopumā šīs vēstules saņēmušas, policijas rīcībā nav.

Simona Pužule, Daudzeses pamatskolas direktora pienākumu izpildītāja, atklāj, ka vēstuli jau pirms pulksten 8 saņēmusi skolas e-pastā, ko lietvede pārsūtījusi viņai. Direktore stāsta, ka krievu valodu brīvi nepārvalda, vēstules saturu pilnībā nesaprata. Kopumā tā radījusi lielu neticību, izskatījusies pēc mēstules, bet, ņemot vērā situāciju pasaulē kopumā, ignorēt to nevarēja. Pēc zvana policijas Zemgales reģionālajam iecirknim, pirmais ieteikums bija evakuēties. Bērni saģērbušies un jau devušies laukā, kad policija izlasīja no skolas saņemto vēstuli, teikusi, ka tas ir zema riska drauds un evakuācija nav nepieciešama.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skolas darbinieki izstaigāja visas skolas telpas, kā arī apskatīja tuvāko apkārtni un turpināja darbu. Policija ieradās skolā, runāja ar skolas lietvedi un nofotografēja e-pasta ziņojumu datora ekrānā. Vēlāk skolas sapulcē kopīgās diskusijās secināts, ka kolektīvs nav gatavs šādiem notikumiem. Labi zināma rīcība ugunsgrēka gadījumā, bet ne sprādziena draudu.

Lielāku uzmanību pievērsīs svešiniekiem

Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas direktore Inese Saulīte teic, ka pašlaik ir atvaļinājumā, bet ir informēta par to, ka skolas e-pastā draudu vēstule saņemta. Skolas darbinieki sazinājušies ar policiju, un kopīgi pieņemts lēmums necelt paniku, uzdot tehniskajam personālam izstaigāt skolu un meklēt aizdomīgus saiņus, somas.

Draudu vēstules otrajā sūtīšanas vilnī trešdien to saņēma Jaunjelgavas pirmsskolas izglītības iestāde “Atvasīte”. Tās vadītāja Larisa Dinvalde teic, ka vēstule saņemta trešdienas rītā bērnudārza e-pastā, kas darbojas “Microsoft Outlook” platformā. Vadoties no iepriekšējās dienas citu kolēģu pieredzes, panikas nebija. Bērnu un darbinieku evakuāciju neveica, bet telpas un ēkas apkārtni pārmeklēja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turklāt e-pastā saņēma arī divas vēstules no Valsts policijas ar norādījumiem, kā rīkoties šādā situācijā. Trešdien “Atvasītē” ieradās arī pašvaldības policija un iepazinās ar draudu vēstules saturu. Lai arī draudu līmenis ir zems, dažus papildu drošības pasākumus turpmāk ievēros, vairāk uzmanības pievērsīs svešām personām, kas ienāk bērnudārza teritorijā, piemēram, dažādiem preču piegādātājiem.

Izmanto internetā publicētās adreses

Otrdienas rīts mierīgs bija Aizkraukles novada vidusskolā. Tās direktors Aldis Labinskis saka, ka e-pastu apskatījies no rīta un vēlāk, kad skolai, kā draudēts, spridzeklim vajadzēja detonēt, pēc pulksten 12. E-pastā bijusi arī nomierinošā Valsts policijas vēstule par draudu zemo līmeni. Aizkraukles novada vidusskolas e-pasts bija iekļauts arī otrajā draudu vēstuļu vilnī. Par to informēja ne tikai policiju, bet arī informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūciju CERT. Aldis Labinskis teic, ka šādā veidā sūtītus draudus var nepamanīt, jo e-pastā tik bieži neieskatās. Satraukums ir par to, ka šāda vai līdzīga nelaime var notikt, bet iepriekš par to informācijas nebūs vai tā būs izlasīta par vēlu. Neraugoties uz zemo apdraudējumu, skola turpmāk vēl rūpīgāk kontrolēs cilvēkus, kas ienāk ēkā, tajā skaitā vecākus, kas ierodas pie pirmklasniekiem.

“Staburags” CERT jautāja, kā uzbrucējs varēja piekļūt pie tik daudzām e-pasta adresēm, kas glabājas “Microsoft Outlook” sistēmā, kas pārsvarā ir pašvaldības iekšējai saziņai. Vai tas nozīmē, ka pašvaldību IT sistēmas ir vāji pasargātas no uzbrukumiem? CERT atbildē teic: “Pārbaudījām mūsu rīcībā esošo informāciju un konstatējam, ka draudu vēstules tika nosūtītas uz izglītības iestāžu internetā publicētajām e-pasta adresēm. “MS Outlook” ir e-pasta klients, kas izmantojams gan organizācijas iekšējas, gan ārējas e-pastu plūsmas apstrādē. CERT rīcībā nav informācijas, ka kāds no korespondentiem draudu vēstules būtu saņēmis slēgtā e-pasta sistēmā. Gadījumā, ja rīcībā ir kāda papildu informācija, lūdzam to sniegt.” 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.