Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Dejotāji ceļā uz Laimes dārzu. Aizkraukles novada dejotājiem — I un II pakāpes diplomi

MĒS TO PAVEICĀM! Seces dejotāji neilgi pirms skates sākuma. Gintas Grincēvičas foto

Gatavojoties XIII Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku deju lielkoncertam “Es atvēru Laimas dārzu”, kas notiks 2025. gadā, Aizkraukles kultūras centrā aizvadīta skolu jaunatnes tautas deju kolektīvu koprepertuāra skate. Uz skatuves kāpa 18 deju kolektīvi, kuru sniegumu žūrija novērtējusi ar augstu vērtējumu — tikai I un II pakāpes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Debija uz lielās skatuves

Liela rosība kultūras centrā un ārpus tā valdīja vēl krietni pirms skates sākuma. Pirmie atrādīt apgūtās dejas gatavojās paši mazākie dejotāji. Kolektīvu vadītājiem palīdzēja bērnu vecāki un skolotāji — pinot bizes, kārtojot apkaklītes un sienot pastalas. Gaidot lielo uznācienu, dejotāji laiku kavēja kā nu kurš — kāds telefonā spēlēja spēlītes, citi nodevās aktīvākām rotaļām, vēl daži piegāja radoši un izklaidējās ar gaisu pildītiem maisiņiem. Kad tuvojās atbildīgais brīdis kāpt uz skatuves, rosība pierima. Bērni sastājās un devās uz kulisēm, lai pacietīgi gaidītu savu iziešanu žūrijas priekšā — prožektoru gaismās. Daudziem tas bija īpašs notikums — debija uz lielās skatuves.

Noteicošā — nākamā gada skate

INITA KALNIŅA, Aizkraukles reģiona skolēnu deju kolektīvu virsvadītāja, stāsta, ka ne visi novada skolēnu kolektīvi piedalījās skatē, daži uz skatuves kāps nākamgad: “Lai tiktu uz 2025. gada svētkiem, šī gada skati varēja arī izlaist, taču lielākā daļa atrādījās arī šogad. Vienmēr var labāk, taču žūrijas vērtējums bija ļoti labs. Šogad dejotājus neiedala pa grupām, visiem ir viens repertuārs — kolektīvi to ir veiksmīgi apguvuši, kas parādās vērtējumā. Žūrija kā pozitīvos momentus izcēla to, kas kolektīvu sniegumos paticis, gan vērsa uzmanību uz kļūdām, kuras gada laikā izlabot. Žūrija komplimentus izteica par vairāku kolektīvu tērpiem, uzteica meiteņu matu sakārtojumu, tāpat aicināja domāt uz priekšu un meklēt iespējas tērpus uzlabot. Vairākiem kolektīviem tērpi tika šūti iepriekšējiem skolēnu Dziesmu un deju svētkiem, kas nenotika un bija plānoti citā formātā. Kopumā darbs ir padarīts, esam ceļā uz svētkiem! Katrs kolektīva vadītājs sev kādu atskaites punktu ir nolicis un zinās, kā tālāk rīkoties. Augustā deju kolektīvu vadītājiem būs liels seminārs, kurā izrunās aizvadītās deju skates, kļūdas un citas nianses. Tad būs lielāka skaidrība par gaidāmajiem svētkiem — vai atstās esošās dejas, vai tomēr notiks kādas izmaiņas. Skaidrs ir tas, ka kolektīviem klāt nāks vēl viena deja, ko vajadzēs apgūt. Kāds varbūt nesaprot šī gada skates jēgu un domā, ka jau ir iegūta ceļazīme uz nākamā gada svētkiem. Šī gada vērtējums parāda deju apgūšanu. Skates rezultāti nākamgad būs dzēsušies un process sāksies no gala. Nākamā gada deju skate gan noteiks, kurš dosies uz svētkiem un kurā vietā laukumā dejos.”

Satraucošs notikums

AIGARAM ZEMZARIŅAM, Daudzeses pamatskolas 1.—2. klases tautas deju kolektīva “Sienāzītis” vadītājam, šī bija pirmā koprepertuāra skate, vadot bērnu kolektīvu, kad dejotājus vērtē ar punktiem un pakāpēm. “Ieguldīts liels darbs. Klājies visādi, bijuši arī grūti brīži. Nokomplektēt pilnu kolektīvu ir izaicinoši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai piedalītos skatē un pretendētu dejot nākamā gada svētkos pilnā sastāvā, jādejo visiem 1. un 2. klases bērniem. Protams, ka dejot uz lielās Aizkraukles pilsētas kultūras centra skatuves bērniem bija satraucošs notikums.

Mazie dejotāji bija sanervozējušies un mazliet noguruši pēc gatavošanās un pucēšanās. Iegūtais rezultāts mani personīgi iepriecina un motivē turpināt strādāt. Pēc skates vadītāji uzklausīja žūrijas komisijas locekļu vērtējumu, izanalizēja lielākās pieļautās kļūdas deju soļos un vizuālajā noformējumā. Šogad norādes bija ieteikumu formā — ko vajadzētu uzlabot līdz nākamā gada skatei. Šī skate bija nepieciešama, lai saprastu, cik kolektīvi gatavojas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētkiem, kāda ir situācija ar sastāviem, lai varētu prognozēt, kāda būs situācija nākamgad. Parasti ir jāievēro divu gadu cikls, šogad kolektīvi varēja izvēlēties — dejot skatē vai nē,” stāsta A. Zemzariņš.

Deja prasa aktiermeistarību

Zālē lielākoties pulcējās mazo dejotāju vecāki. Vislielāko prieku sagādāja uz lielās skatuves redzēt tieši savu atvasi, taču novērtēti tika arī citu kolektīvu dejotāji. Vairāki vecāki ļoti atzinīgi izteicās par GUNITAS KRIEVĀNES dejotājiem no Jaunjelgavas, īpaši izceļot soļu tehnisko izpildījumu. Pēc skates Gunita stāsta, ka dejotāji strādājuši daudz un cītīgi, bērni bija ļoti apzinīgi, gatavojoties uzstāties žūrijai: “Bērni saprata, kam mēs gatavojamies un uz ko ejam. Viņi ļoti gaidīja skati, visiem tas bija svarīgs notikums. Vecāki stāstīja, ka bērni mājās runā par gaidāmo uzstāšanos un nevar vien sagaidīt, kad varēs dejot. Lielākie dejotāji atrādīja vairāku gadu darbu. Soļu un deju apgūšana nav pusgada, bet regulārs ikdienas darbs. Kā arī virsvadītāja teica — jāstrādā ar pamatkustībām, jāiesilda kājas un jāapgūst soļi. Nevar tikai dejas uzstādīt. Ja ir apgūts pamatsolis, tad dejas uzlikšana problēmas nesagādās. Žūrijas pārstāves savos komentāros norādīja uz niansēm, ko var uzlabot, bet kopumā sacītais bija pozitīvs, dzirdējām daudz labu vārdu. Priekšā ir vesels gads, lai izlabotu neprecizitātes. Man pašai ļoti patīk šī gada repertuārs. Deja “Kur tad Tu?” ir interesanta un rotaļīga, no bērniem prasa aktiermeistarību uz skatuves. Tas nav nemaz tik viegli, savienot dejas pamatsoli, skatuves zīmējumu un māksliniecisko izpausmi. Ir daudz skaistu un interesantu deju, ne visas ir vieglas, dažas ir izaicinošas un prasa lielu darbu, lai uz skatuves tās labi atrādītu.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jauna kolektīva priekšrocība — iziet uz veiklības elementiem

6. klases grupā startēja I. Gaiša Kokneses vidusskolas deju kolektīvs, kuru vada AGRA BĒRZIŅA.

Kolektīvs izveidojās vien šī gada janvāra vidū. Viena no dejām, ko koknesieši atrādīja, bija ar nosaukumu “Blusa”. Citi kolektīvu vadītāji uzteica Agras un mazo dejotāju spēju tik labi atrādīt sarežģīto deju. “Pateicoties vecāku atbalstam, bērni godprātīgi apmeklēja visus mēģinājumus. Mums diezgan netipiskā veidā izdevās apgūt dejas un piedalīties skatē. Esam labi paveikuši to, kas bija mūsu spēkos. Šis ir labs atspēriens, lai turpinātu strādāt un nākamgad jau cerēt uz lielāku attīstību. Mums ir labs sākums, tādā pašā veidā jāturpina. Par cik dejotāji ir nesen savākušies, vēl nav atstrādāti tautas deju pamatsoļi. Agra Daņiļēviča dejā “Blusa” nav neviena pamatsoļa, bet tajā ir daudz fizisko, veiklības un spēka elementu, lēkāšana. Deja varbūt ir sarežģīta, bet priekš mums tas bija pat ieguvums un atvieglojums — dejotāji ir veikli un talantīgi, bet pie pamatsoļiem gan mums vēl jāstrādā. Žūrija bija ļoti saudzīga, uzsvēra visas pozitīvās lietas un mīnusiņus pasniedza ieteikuma formā. Novērtēja tos kolektīvus, kas bija strādājuši pie pamatiem — stājas vingrinājumiem un soļu apguves. Mazliet brīnos, ka mūs tik ļoti labi novērtēja, bet žūrija uzsvēra — dejas apguvi atstājiet uz beigām, strādājiet ar pamatiem, stipriniet stājas.”

Izdarīja vairāk nekā gaidīja

Dejotājiem bagātākā skatē bija GITA SKUDRA — uz skatuves kāpa seši viņas vadītie deju kolektīvi, visi ieguva I pakāpes diplomus. “Man ir liels gandarījums un prieks par dejotājiem, visi izdarīja vairāk nekā es gaidīju! Viņi ir sūri un grūti strādājuši, kas deva arī attiecīgu rezultātu. Ar šo skati nekas nebeidzas, viss tikai sākas — šī bija pirmā kārta. Arī turpmāk jāstrādā cītīgi, jānostiprina pamatsoļi. Ja ir soļi — ir deja! Ieklausījāmies žūrijas vērtīgajos padomos, kas katram kolektīvam vēl jāuzlabo. Turpināsim strādāt un pilnveidoties.”

Gita uzteic komandas darbu, kas stāv aiz mazajiem dejotājiem — skolotāji, vecāki, kas ir neatņemama sagatavošanās daļa. Gita lielāko skates daļu pavadīja skatuves kulisēs — jūtot līdzi un atbalstot savus dejotājus. “Bez vecāku un skolotāju palīdzības, skolas vadības atbalsta to nebūtu iespējams paveikt. Tas ir komandas darbs, kurā visi viens par otru rūpējamies,” piebilst Gita. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.