Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Dejo “pa kaulam”. Aizvadīts Aizkraukles novada tautas deju kolektīvu koncerts — skate

Gintas Grincēvičas foto

Aizkraukles pilsētas kultūras centrā aizvadīts Aizkraukles novada tautas deju kolektīvu koncerts — skate. Uz skatuves kāpa 19 kolektīvi, katrs iepriecināja ar divām pašu izvēlētām dejām. Pēcsvētku gadā kolektīvu pārbaudes forma izraudzīta kā koncerts, sniegumu nevērtēja ar punktiem. Kolektīvu vadītāji un pieaicinātās personas pārrunāja sniegumu, izceļot pozitīvās tendences.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izceļ pozitīvo

Una Stakle, Aizkraukles novada skatuviskās dejas kolektīvu virsvadītāja, vērtēšanai pieaicināja ilggadējas un pieredzējušas deju kolektīvu vadītājas Sarmīti Plūmi un Aldu Bļodoni, jo deju kolektīvu vadītājiem, kuru kolektīvi piedalās skatē, pašiem ir grūti vērtēt vienam otru, taču arī viņiem bija jāveic novērojumi un jāizsaka viedoklis. “Vērtēt vienam otru ir grūti, bieži vien vadītāji nevēlas izteikties. Mums visiem vajag, lai vērtējumu sniedz žūrija, tādēļ Sarmītes un Aldas klātbūtne ļoti palīdzēja. Pēc koncerta visi sirsnīgi aprunājāmies un pārspriedām redzēto. Akcentējām un izcēlām pozitīvos momentus. Prieks, ka mums ir četri jaudīgi un līdzvērtīgi jauniešu deju kolektīvi. Bija vairāki deju numuri, kas kolektīvu vadītājiem ļoti patika un iekrita sirdī. Arī mans viedoklis ir tāds, kā izteicās Sarmīte Plūme, ka kolektīvi apguvuši repertuāru, kas ir “pa kaulam’’. Tāpat priecājos par Mazzalves deju kolektīvu. Kopš iepriekšējās reizes, kad viņus redzēju, dejotāji ir cītīgi strādājuši, vērojams liels progress. Par to ir jārunā, jo laikā, kad lauki kļūst arvien tukšāki, ir apbrīnojami, ka var izveidot kolektīvu! Par to ir jāpriecājas! Tāpat izteicu viedokli, ka kolektīvam nevajadzētu izvēlēties divas līdzīgas dejas, gribas redzēt lielāku daudzpusību. Potenciāls ir, kolektīvs spēj iznest vairāk, bet izvēlas līdzīga rakstura dejas. Koncerts bija interesants un izdevies. Nerunājām par tērpiem, koncentrējāmies uz emocijām un to, kas kuram labāk izdevies,” pēc pasākuma pārdomās dalījās U. Stakle. Ja nekas nemainīsies un budžetā būs atvēlēti finanšu līdzekļi, tad nākamgad ir plānoti vidējās paaudzes kolektīvu svētki. Aizkraukles novadā ir 13 vidējās paaudzes deju kolektīvi, kuriem tad būs obligātais repertuārs. Atkarībā no tā, ko lems nozares padome un kāds būs svētku nolikums, noteiks nākamās skates formātu. Tas būs zināms jaunās deju sezonas sākumā. U. Stakle skaidro, ka nākamgad primārās būs skolēnu deju kolektīvu skates, un tā kā vadītāji kā bērnu, tā pieaugušo kolektīviem ir tie paši, sezonu plānos viņus neapgrūtinot. Koncertā bija skatāmi 38 priekšnesumi, to, cik dažāds bija izvēlētais repertuārs, apliecina fakts, ka uz skatuves atkārtojās vien piecas dejas.

Uzteic jauniešus un oriģināldejas

Sarmīte Plūme stāsta, ka koncertu — skati apmeklētu arī tad, ja nebūtu aicināta iesaistīties vērtēšanā. Viņa ļoti vēlējās redzēt kolektīvu sniegumu, kā dejotāji strādā gadā, kad ir nosacīta brīvība izvēlēties, ko dejot. “Prieks, ka mums novadā ir tik daudz deju kolektīvu. Dažiem ir nepilns sastāvs, bet tas ir objektīvi un saprotami. Klāt deju saimei nācis Mazzalves vidējās paaudzes deju kolektīvs, kurš gadu cītīgi ir strādājis. Cilvēki nāk dejot ar lielu azartu un tas ir redzams, pat jūtams. Visviendabīgākā bija jauniešu grupa, četri jauniešu deju kolektīvi no Pļaviņām, Kokneses, Skrīveriem un Aizkraukles rādīja līdzvērtīgu sniegumu. Katrs izcēlās ar kaut ko savu, nebija “iekritienu”, visi dejotāji tiešām ir labā līmenī. Vidējā paaudzē ir 13 kolektīvi, un tur gan brīžiem kā pa kalniem un lejām. Jauniešus nevaru vien beigt slavēt. Repertuārs bija ļoti labi pārdomāts, dejas izkopšanā ieguldīts milzu darbs. Ļoti jauki priekšnesumi! Vēlos izcelt Tatjanu Žaku, viņa ir radījusi deju vidējās paaudzes deju kolektīvam “Radi”. Var redzēt, ka deja veidota tieši šim sastāvam. Tāpat arī Arinas Kuročkinas radītā oriģinālā deja “Zeļļu” meitenēm. Tik skaista deja! Var redzēt, ka tā radīta atbilstoši meiteņu spējām. Tas rada tādu lepnuma sajūtu, ka mūsu jaunās horeogrāfes ir radījušas tik skaistas dejas. Galvenais, ka koncertā — skatē varēja redzēt, ka, lai gan obligātu prasību šogad nebija, kolektīvi strādā ar lielu degsmi,” stāsta S. Plūme. Viņa arī piemin Inetas Reiteres sacīto, kam absolūti piekrīt, ka aiz stūra ir brīdis, kad kolektīviem vajadzēs izšķirties par varēšanas grupu, kādā dejot turpmāk. “Tas būs kolektīvu vadītāju atbildības jautājums, kam gudri jāpieiet, gatavojoties nākamajiem svētkiem. Katram jāatrod savas varēšanas pareizā grupa, kurā dejot,” saka S. Plūme. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.