Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Dārza palīgs — neaiztiec!

Palīgā, kas tas tāds? Kā no tā tikt vaļā? Tāds izmisuma sauciens ar kārtējo kukaini bildē ne reizi vien tiek publicēts sociālo tīklu dārzkopju grupās. Lai nemestos cīņā ar visām dārza radībām, atgādināsim, ka starp tām ir arī palīgi, ne tikai izloloto augu sulīgo dzinumu tīkotāji.
Kā saka entomologs Voldemārs Spuņģis — tik cilvēkiem ir kaitēkļi un kukaiņi. Dabā katrs ir pats par sevi un katram ir sava nozīme. Arī dārzkopis ir tikai cilvēks, un viņam ir ļoti daudz kaitēkļu. Palūkosim, kā ir ar kukaiņiem, turklāt izpalīdzīgiem — to arī, izrādās, nemaz nav tik maz.
Laputu apkarotājas
Sāksim ar izcilo trijotni, kuru entomologs raksturo ar ironiju: mārītes ir indīgas, zeltactiņas — smirdīgas, bet ziedmušas — lapsenēm līdzīgas, tātad bīstamas. To gan viņš nesaka, lai dārzkopji no šiem kukaiņiem bītos. Tā nu sanācis, ka minēto īpašību dēļ šim trio ir mazāk dabisko ienaidnieku. Un tātad jo labāk dārzkopim.
Ar mārīti diezin vai ir īpaši jāiepazīstina. Pie mums mītot aptuveni 50 mārīšu sugu. Mārīte ir indīga, tieši tāpēc tā ir tik spilgta, jo brīdina citas radības. Protams, ne visas sugas, bet mārītes un to kāpuri ir specializējušies laputu noēšanā. Retāk uz kārā zoba liek arī citus kaitēkļus — tripšus un bruņutis.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.