Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Biogāze no ražošanas pārpalikumiem. Bebru pagastā atklāj graudu un lopbarības sagatavošanas kompleksus

PALDIES DARBINIEKIEM! Kopā ar Sprukuļu ģimeni Iveta Kroiča (ceturtā no kreisās), Uldis Gobiņš un Guntis Dzelme. Imanta Kaziļuna foto

Piektdien, 5. jūlijā, Bebru pagastā notika zemnieku saimniecības “Vecslijāņi” graudu pirmapstrādes, žāvēšanas un uzglabāšanas kompleksa, kā arī liellopu spēkbarības sagatavošanas kompleksa atklāšana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atklāšanas pasākumā piedalījās Sprukuļu ģimenes uzņēmumu — SIA “Vecsiljāņi” un “Pakavs” darbinieki, sadarbības partneri un viesi no Aizkraukles, kā arī kaimiņu novadu saimniecībām.

Abu uzņēmumu īpašnieks Juris Sprukulis stāsta, ka “Vecsiljāņi” apsaimnieko 1600 ha lauksaimniecības zemes, 300 ha meža, pienu ražo 1200 slaucamas govis. Te arī gatavo “Ievas sieru” un pašpatēriņam audzē zālājus, graudus un kukurūzu. “Vecsiljāņi” ražo arī biometānu, kuru tuvākajā laikā sāks iepildīt uzņēmuma “Conexus Baltic Grid” gāzes vadā. Saimniecība kopumā nodarbina 70 strādājošos. Tajā skaitā “Ievas siera” ražotnē apmēram desmit darbiniekus. Vairāki darbinieki te strādā no pirmās dienas vai ilgu laiku — lopkopības vadītāja, veterinārārste Iveta Kroiča, teļkopji Iveta Vilmane, Aivars Straume, Uldis Gobiņš. Nodokļos gadā saimniecība nomaksā ap miljonu eiro.

Efektīvāk, drošāk un vieglāk

Atklāšanas dienā klātesošajiem demonstrēja saimniecības iespēju pašiem saražot spēkbarību. Tam iegādāta nepieciešamā tehnika — barības sastāvdaļu mikseris, tilpnes, kurās uzglabā sāli, minerālpiedevas, soju, rapsi, saplacinātus graudus, kukurūzu. Katrai liellopu grupai izstrādāta barības recepte un saražoto spēkbarību pārsvarā izmanto savā saimniecībā. Juris Sprukulis teic, ka nākotnē to varētu piedāvāt iegādāties citiem liellopu audzētājiem. Kā saimniecība līdz šim gatavoja spēkbarību? Tas noticis vienkāršoti, bija smags, darbietilpīgs process. Turklāt tagad barības sagatavošana ir slēgta tipa, bet līdz šim, piemēram, graudiem varēja piekļūt savvaļas putni, kas nozīmē infekcijas draudus. Tehnoloģiju izmantošana nozīmē arī precizitāti barības sagatavošanā, ievērojot receptē norādītos sastāvdaļu daudzumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrs lielais objekts, kuram šajā dienā pievērsa mazāku vērību, bet kuram ir vienlīdz liela nozīme sekmīgai saimniecības darbībai, ir graudu attīrīšanas, žāvēšanas un uzglabāšanas komplekss. Kā saka uzņē-
muma īpašnieks, iepriekš graudus nācās saimniecības teritorijā vairākkārt pārvadāt, kas bija neefektīvi un darbietilpīgi.

Investīcijas abos projektos kopā ir aptuveni trīs miljoni eiro.

Pašiem savs gāzes attīrītājs

Juris Sprukulis arī stāsta, ka “Vecsiljāņi” pamazām kļuvuši par pilna cikla saimniecību. Tas nozīmē, ka pašu spēkiem un resursiem veic augsnes mēslošanu, apstrādi, lopbarības, kā arī piena un siera ražošanu, un izmanto ražošanas atkritumus. No tiem biogāzes stacijā iegūst kurināmo — biometānu. Šī dabasgāzes alternatīva šonedēļ pirmo reizi nonāks gāzes pārvades un uzglabāšanas operatora SIA “Conexus Baltic Grid” tīklā. (Uzņēmums pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un dabasgāzes pārvades sistēmu — aut.) Lai biogāzi attīrītu līdz dabasgāzes kvalitātei, “Vecsiljāņi” iegādājušies iekārtu, kas veic filtrāciju. Gāzes transportēšanai zemnieku saimniecība izbūvējusi 4,5 km garu cauruļvadu. Lai Bebru pagastā saražoto gāzi ielaistu kopējā tīklā, vajadzēja izpildīt prasības un saņemt Starptautiskās ilgtspējas un oglekļa sertifikātu (ISCC — International Sustainability and Carbon Certification — angl.). Juris Sprukulis atzīst — pašu saražoto gāzi varētu izmanto savas tehnikas darbināšanai, taču pašlaik to izdevīgāk pārdot degvielas tirgotājiem Eiropā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Stāstot par “Vecsiljāņiem” kā pilna cikla saimniecību, Juris Sprukulis saka, ka ar gāzes ražošanu cikls nebūt nenoslēdzas. Tās ražošanas procesā rodas atlikums — sausais un šķidrais digestāts. Šķidro izmanto aramzemes mēslošanai. Līdz ar to saimniecībā maksimāli maz iepērk minerālmēslus. Tā kā daļa digestāta paliek pāri, sauso frakciju nākotnē, iespējams, jau nākamajā sezonā, caur veikalu “Pakavs” tīklu varēs piedāvāt iegādāties citiem lauksaimniekiem. 

Fotogalerija no pasākuma : https://staburags.lv/bebru-pagasta-vecsiljanos-atklati-graudu-uzglabasanas-un-lopbaribas-sagatavosanas-kompleksi/

Fakts

 Zemnieku saimniecību “Vecsiljāņi” 1991. gadā dibināja Jānis Midegs, Jura Sprukuļa dzīvesbiedres Mairas tēvs.

 2006. gadā dibināta SIA “Vecsiljāņi”. Par tās īpašnieku kļūst Juris Sprukulis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 Pašlaik uzņēmuma valdē ir Juris Sprukulis (57% kapitāldaļu), dēls Reinholds (40% kapitāldaļu) un Uldis Gobiņš (3% kapitāldaļu).

 Pēc firmas.lv datiem saimniecība 2023. gadā apgrozīja septiņus miljonus eiro.

 Sprukuļu ģimenes uzņēmums ir arī SIA “Pakavs”. Tajā Mairai Sprukulei pieder 98,45% kapitāldaļu. Uzņēmuma apgrozījums 2022. gadā bija 21,4 miljoni eiro.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.