Oktobra pēdējā diena A. Upīša Skrīveru vidusskolā aizritēja priecīgā noskaņā — tika atklāta skolēnu pašpārvaldes telpa. Par to vislielākais gandarījums bija tās dalībniekiem, jo skolas jauniešiem nu ir sava telpa, kā arī veiksmīgi tika īstenoti divi projekti.
Ideja sākas ar sapņiem
Īpašais brīdis sākās ar jaunāko klašu kārsējmeiteņu priekšnesumu, pēc kura visi sanākušie devās uz 308. kabinetu, kas turpmāk būs skolēnu pašpārvaldes pārziņā. Svinīgo lenti pārgrieza A. Upīša Skrīveru vidusskolas direktore Ieviņa Piļka un skolēnu pašpārvaldes prezidents 11.b klases skolēns Ričards Prūsis. “Laipni lūgti jaunajās telpās!” sacīja Ričards.
Direktora vietniece izglītības jomā Liene Sola sacīja, ka skolas aktīvie jaunieši jau kādu laiku vēlējās savas telpas, kur tikties, lai radītu, dalītos savās idejās un ierosinājumos, tāpēc jo lielāks prieks, ka finiša līnija sasniegta.
Viss sākās pagājušajā gadā — ar sapņiem un sapņotājiem. Jauniešiem bija ļoti vajadzīga sava telpa, jo līdz tam, ja bija jātiekas vai jāgatavojas kādiem pasākumiem, viss notika direktores vietnieces kabinetā.
Ideju meklēšana sākās, tiekoties ar skolas direktori Ieviņu Piļku, kura allaž uzklausa ierosinājumus. Direktore skolēnu pašpārvaldes vajadzībām atvēlēja kabinetu, kurā iepriekš ar skolēniem darbojās speciālais pedagogs.
Iztur konkursu
Šis mācību gads sākās ar jaunu moto: “Iespējas ir dzīves zelts — izmanto tās!”. Tika meklētas projekta iespējas, kuras arī atrada. Skrīverieši piedalījās Jaunatnes starptautisko projektu aģentūras atklātā projektu konkursa “Atbalsts izglītības iestāžu pašpārvalžu attīstībai” programmā “Kontakts”. Iniciatīvu projektu īstenošanai šī gada martā trīs pašpārvaldes skolēni un skolotāja izturēja atlases konkursu un devās uz Jelgavu, kurā notika skolu pārstāvju apmācības. Pēc tam skolā sāka plānot projekta aktivitātes. Kā projekta mērķis tika izvirzīts — vairojot izglītojamo labbūtību, stiprināt piederības sajūtu skolēnu pašpārvaldei un sekmēt izglītojamo aktīvāku līdzdalību tajā. Apmācot pašpārvaldes dalībniekus mobinga jautājumos, sekmēt mobinga mazināšanos izglītības iestādē.
Liels bija skrīveriešu prieks, kad jūlijā saņēma ziņu, ka projekts “Kontakts” ir atbalstīts, kas nozīmēja, ka to var sākt īstenot. Atvēlētais valsts budžeta finansējums bija 1198 eiro, un tas realizēts saistībā ar Izglītības un zinātnes ministrijas jaunatnes politikas valsts programmu 2024.— 2026. gadam. Projekta nosacījumos bija iekļautas arī dažādas nianses, kas bija jāievēro. Piemēram, netika atbalstīta pamatlīdzekļu iegāde, tāpēc telpā ir palešu, nevis rūpnieciski ražots dīvāns.
Viena no projekta aktivitātēm bija 14. oktobrī notikusī apdrukas darbnīca, kurā par projekta līdzekļiem sietspiedes tehnikā tika apdrukātas iegādātās spilvendrānas ar pašpārvaldes logo. Spilveni paredzēti gan praktiskam, gan dekoratīvam nolūkam.
Vēl viena no projektam aktivitātēm bija Resiliences centra organizētās forumteātra metodes apmācības mobinga prevencijā, kas notika aizvadītās nedēļas sākumā. Tās apmeklēja vidusskolas klašu skolēni, kuri iegūtās zināšanas izmantos tikšanās laikā ar jaunākajiem skolasbiedriem. Tas būs vēl viens projekta posms, kas norisināsies decembrī.
Lai paveiktu projektā paredzētos darbus, jaunieši ziedoja savu laiku brīvlaikā. Dažkārt darbošanās ieilga līdz vēlai vakara stundai.
Darbīgi un radoši skolēni
Vienlaikus A. Upīša Skrīveru vidusskolā tika realizēts arī otrs projekts — “Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas skolēnu pašpārvaldes radošās telpas labiekārtošana un kolektīva saliedēšana”, kas ir Aizkraukles novada jauniešu iniciatīvu projekts. Tam tika piesaistīti 300 eiro.
Pagājušajā mācību gadā darbu pie tā sāka 11. klases skolniece Estere Appena, kura vadīja skolēnu pašpārvaldi. Kā teic skolotāja Liene Sola, kopā ar Esteri pārdomājot, kā iekārtot šo telpu, radās ideja par melno magnētisko tāfeli. Par projekta līdzekļiem tika iegādāti arī divi sēžampufi, padarot telpu neformālāku un brīvāku.
Sagatavotajā prezentācijā varēja redzēt, kā kabinets izskatījās agrāk, pirms vēl tas nonāca skolēnu pašpārvaldes rīcībā. Tā remonts tika finansēts no mācību iestādes budžeta. “Šis projekts bija kā grūdiens, lai ledus izkustētos un ietu uz priekšu. Te veikts kosmētiskais remonts — nomainīts griestu un grīdas segums, mainīti radiatori, iekārtots sanitārais mezgls, pārkrāsotas sienas, iegādātas žalūzijas. Skola sedza arī neparedzētus izdevumus, piemēram, ja pēkšņi pietrūka krāsas vai citu materiālu,” sacīja Liene Sola, par atbalstu pateicoties direktorei Ieviņai Piļkai. Savukārt direktore jauniešus paslavēja par neatlaidību, atsaucību, radošumu un darbīgumu.
Lai netrūkst ideju!
“Mums tagad ir sava telpa, un tas nozīmē, ka mēs pacelsim latiņu,” atklāšanā teica šī gada skolēnu pašpārvaldes prezidents Ričards Prūsis. “Ja līdz šim mēs darījām uz visiem 100, tad tagad tie būs 200 procenti! Ja līdz šim mēs atradām kādu brīvu stūrīti, kādu klasi, kur paveikt kādus darbus, tagad mums būs sava telpa, kur to visu izdarīt. Es ticu, ka mēs vēl te kaut ko uzlabosim, būs kādas dekorācijas. Es ticu, ka tikai mēs to kopīgi izdarīsim!” Ričards pateicās gan skolas direktorei, gan viņas vietniecei Lienei Solai, bez kuru atbalsta un palīdzības nekas nebūtu noticis.
Ieviņa Piļka, sveicot pašpārvaldes dalībniekus, mazliet atcerējās savas pirmās darba dienas šajā skolā. Toreiz jauniešiem savas telpas nebija, un vieta, ko viņi bija atraduši, nebija pieņemama. Nācās apsolīt, ka tāda telpa būs. “Tas, ka jums ir remonts, ergonomiskās mēbeles, būs arī tehniskais aprīkojums, lai ir kā dāvinājums jūsu spēkam, iniciatīvai, gribēšanai, varēšanai, motivācijai! Paldies, ka jūs spējat ar savu prātu un savām rokām daudz ko paveikt!” sacīja skolas direktore.
Vēlot attīstīt savas ieceres un sapņus, pašpārvaldes dalībniekus sveica Skrīveru pagasta pārvaldes vadītāja Santa Finstere. Savukārt ekopadomes pārstāves savus skolasbiedrus mudināja uz sadarbību un dāvināja pašu gatavotas makulatūras un depozīta kastes. Pasākuma noslēgumā skolas pašpārvaldes prezidents Ričards bija sagatavojis pārbaudījumu ar “Quiz” spēles starpniecību par to, kurš no klātesošajiem vislabāk zina par Skrīveru skolas pašpārvaldi. Izrādās, tā bija skolotāja Ilze Pilskalne!
Atklāšanas reizē tika iemēģināta arī jaunā magnētiskā tāfele, uz kuras bija jāuzraksta kāds vēlējums pašpārvaldei. Lai netrūkst ideju, lai tās izdodas piepildīt par visiem 200 procentiem! — tādi bija vēlējumi skolēnu pašpārvaldei, kas, kopīgi un saliedēti darbojoties, noteikti izdosies.
Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta”, kurā “Latvijas Avīze” sadarbojas ar laikrakstiem “Staburags”, “Dzirkstele”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Ziemeļlatvija”. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild laikraksts “Staburags”.
Reklāma