Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Jaunjelgavas kultūras centrā 88 gadus vecie gaismekļi iemirdzas ar jaunu sparu

LAI TOP GAISMA! Jaunjelgavas kultūras centra lielās zāles gaismekļi uzticami kalpo kopš 1934. gada. Šogad vecās lampas nomainītas pret regulējamām energoefektīvajām LED lampām, kas telpu padara gaišāku. Foto no Jaunjelgavas kultūras centra

Jaunjelgavas kultūras centrā pirms jaunās pašdarbības sezonas sākuma tika nolaistas lielās zāles lustras, lai veiktu ikgadējo apkopi. Bez tīrīšanas un vadu pārbaudes šogad veiktas pārmaiņas — halogēnspuldzes un kvēlspuldzes nomainītas pret LED energoefektīvajām spuldzēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Balstoties uz vēstures liecībām, kultūras centra griestu lustras un sānu lampas godam savu darbu veic kopš 1934. gada. Šo faktu apliecināja arī elektriķis, jo, pārbaudot gaismekļu tehnisko kārtību, atklājās veci pītie vadi.

Zāles griestu un sienu lampās ir 62 spuldzes, agrāk katra bija ar vismaz 30 W jaudu un 405 lūmenu gaismas spožumu, kas kopā veidoja vismaz 1860 W jaudu. Salīdzinājumam — tāda jauda ir daudzām diezgan spēcīgām elektroiekārtām, piemēram, matu fēnam, gludeklim vai pat sildītājam.

Jaunās lampas patērē sešas reizes mazāk elektroenerģijas — tām ir nieka 4,8 W jauda katrai, kopā tikai 300 W. Tieši tik daudz varēs ietaupīt zāles apgaismojumam. To kopējais spožums ir teju 28 000 lūmenu (iepriekš bija 25 000). Lai arī lampas izmaksāja vairāk nekā vecās — viena spuldze 4 eiro ar PVN, kultūras centrs iegādājās 100 vienības —, ieguldījums atmaksāsies nepilna gada laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kultūras centrā pret LED lampām nomainīti 75% gaismekļu, pakāpeniski tiks nomainītas visas spuldzes. Lielākās problēmas pagaidām sagādā dienas gaismas lampas, kas ir mazajā un izstāžu zālē. Tāpat jānomaina skatuves dežūrgaismas, kur šobrīd vēl ir halogēnspuldzes, kas ir visneefektīvākās.

Veicot ikgadējo zāles gaismekļu apkopi, atklājās, ka no 62 spuldzēm trešdaļa bija izdegusi. Tas ir normāls rādītājs, jo šīs gaismas bieži tiek ieslēgtas un izslēgtas, nodimmēšana samazina kvēlspuldzes kalpošanas laiku. LED lampas kalpos divus līdz trīs gadus — tās var dedzināt 15 000 stundu. “Jaunās LED lampas ir īpašas — tās ir speciāli dimmējamas. Gaismas jaudu var regulēt no spilgtākas uz tumšāku. Šī iemesla dēļ tās bija nedaudz dārgākas, taču iespējas ir plašākas,” stāsta Jaunjelgavas kultūras centra mākslinieciskās daļas vadītājs Eduards Kaļķis.

Lustru un lampu apkopē, putekļu slaucīšanā nekāds mitrums netiek izmantots. Gaismekļiem ir misiņa detaļas, kas var nosūbēt. Tiek pārbaudīti elektrības vadi, lustru un lampu stiprinājumi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.