Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Atklāj izstādi ar labu vēstījumu. Daudzesiešus pulcē Ģimeņu lasīšanas svētki

Ivetas Skabas foto

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daudzeses pagasta bibliotēkā aizvadīti Ģimeņu lasīšanas svētki, kas pulcēja lielus un mazus lasītājus. To laikā atklāta Astridas Lindgrēnes piemiņas balvas izstāde un iekārtota Mazā bibliotēka.

“Liels notikums Daudzevā, tik daudz bibliotēkas apmeklētāju nav piedzīvots,” pasākuma ievadā sacīja Daudzeses pagasta bibliotēkas vadītāja Ingūna Purakalne. “Šodien pie mums ir ļoti skaista izstāde ar ļoti labu vēstījumu.” Daudzevā bija ieradusies Latvijas vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa un viņas vietniece Ella Karele.

Pētījumi nav iepriecinoši

Viss sākās ar to, ka bibliotēkas vadītāja Ingūna Purakalne bija uzaicinājusi Ingu novadīt lekciju par to, cik svarīgi ir bērniem lasīt priekšā. “Tas ir ļoti svarīgi,” teic Inga Akmentiņa-Smildziņa. “Mūsu jaunākie pētījumi liecina, ka skolēnu lasītprasmes rādījumi Latvijā krītas. Tieši ģimene ir pirmsākums, no kā visvairāk atkarīgs, vai bērnam būs interese par lasīšanu.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Organizācijai “Mammamuntetiem.lv” izveidojās sadarbība ar Zviedrijas Karalistes vēstniecību un Zviedru institūtu. “Zviedriem ir arī Latvijā iemīļota rakstniece — Astrida Lindgrēne. Sadarbībā ar vēstniecību mēs izveidojām izstādi un dažādas aktivitātes, kas ļoti labi papildina tēmu par priekšā lasīšanu un lasīšanu vispār,” sacīja I. Akmentiņa-Smildziņa.

Vērts palasīt arī pieaugušajiem

Ģimenes lasīšanas dienā Daudzevā notika izstādes “Astridas Lindgrēnes piemiņas balva” atklāšana, Mazās bibliotēkas atklāšana un Ingas Akmentiņas-Smildziņas lekcija par lasīšanu un priekšā lasīšanu.

Uzsverot, cik svarīga ir lasīšana kopā ar bērniem, Inga Akmentiņa-Smildziņa parādīja divas grāmatiņas, kuras bija atradusi bibliotēkas plauktos. Viena no tām “Ronja — laupītāja meita”, kuras autore ir Astrida Lindgrēne. Arī sanākušie bērni piekrita, ka grāmata un tās galvenā varone ir zināma. Inga to bija izlasījusi bērnībā un arī kā mamma saviem bērniem. “Es uz šo grāmatu paskatījos citām acīm,” atzīst Inga. “Tāpēc iesaku arī pieaugušajiem palasīt bērnu grāmatas, pat ja līdzās nav bērna, kam tās lasīt, lai paskatītos un padomātu, kas ir tās vērtības, ko autori mums gribējuši nodot. Otra grāmatiņa arī bija zviedru autora — Svena Nūrdkvista par Petsona kungu un kaķi Findusu. Grāmata ir par iejūtību pret cilvēkiem, cilvēkiem gados, kā viņi dzīvo, kā noraugās uz apkārt notiekošo, kāda ir viņu vērtība dzīvē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nodibina piemiņas balvu

2002. gadā 94 gadu vecumā izcilā zviedru rakstniece Astrida Lindgrēne devās mūžībā. Tad arī Zviedrijas valdība nodibināja rakstnieces piemiņas balvu, kuras mērķis ir gan godināt pasaulē slaveno un iemīļoto bērnu un jauniešu literatūras autori, gan popularizēt bērniem un jauniešiem, cik svarīgi ir lasīt, uzsverot visu labo, ko grāmatas dod. A. Lindgrēnes piemiņas balva tiek piešķirta katru gadu, un izstādē var uzzināt par nominētajiem autoriem un pievērst uzmanību viņu darbiem. Izstādes materiālos varam uzzināt, ka 2022. gadā piemiņas balvu saņēma zviedru bilžu grāmatu ilustratore Ēva Lindstrema, savukārt 2023. gadā — amerikāņu rakstniece Lorija Holsa Andresone.

Izstāde “Astridas Lindgrēnes piemiņas balva” Daudzeses bibliotēkā būs apskatāma līdz 14. aprīlim, pēc tam to varēs aplūkot arī citās novada bibliotēkās.

Patīk Mazā bibliotēka

Mazos lasītājus visvairāk iepriecināja Mazā bibliotēka. “Izstāde un Mazā bibliotēka ir viens projekts kopā ar Zviedrijas vēstniecību. Mediji ziedoja grāmatas, mēs ziedojam tālāk, un tās paliks šeit, lai bērniem ir kā lasītava, lai attīstītu lasīšanas interesi un prasmi. Te var arī zīmēt un ieiet savā sapņu un fantāzijas pasaulē — teltī — un radīt jaunus tēlus zīmējot vai zīmēt to, ko izlasījuši,” sacīja “Mammamuntetiem.lv” vadītājas vietniece Ella Karele. Plauktos izliktās ir zviedru autoru bērnu grāmatas. Izlasīto grāmatu varoņus un notikumus var arī uzzīmēt. Lasīt var, ne tikai sēžot pie galda, bet iekārtojoties atpūtas krēslā. Dāvinātie paklāji un spilveni to ļauj darīt arī uz grīdas. Atelpas brīžos var mētāt šautriņas, ar kurām nevar savainoties, jo tās mērķī pielīp ar magnētu palīdzību. Var lēkāt klases, kas arī iespējams Mazajā bibliotēkā uz īpaša paklāja. Mazie daudzesieši atzina, ka viņiem te patīk un tas noteikti būs iemesls, lai ceļu uz bibliotēku mērotu biežāk.

To, kāda nozīme ir kopīgai lasīšanai ar bērniem, lasīt priekšā, lekcijā pastāstīja “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, kura šo tēmu ir pētījusi. Par to lasiet kādā no “Staburaga” nākamajiem numuriem. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.