Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Arvien biežāk putnu gripu konstatē savvaļas dzīvniekiem

Ilustrācija no canva.com

Jēkabpilī atrastai mirušai lapsai laboratoriski apstiprināta putnu gripa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tādējādi patlaban Latvijā konstatēti divi gadījumi, kad ar putnu gripu saslimuši un miruši zīdītāji – Daugavpilī un Jēkabpilī. Savukārt, kā norāda PVD, Polijā putnu gripa ir konstatēta divdesmit četriem mirušiem kaķiem.

Ņemot vērā augstos saslimšanas rādītājus savvaļas putnu populācijā Latvijā, kā arī gadījumus, kad putnu gripa konstatēta arī zīdītājiem, PVD aicina mājas (istabas) dzīvnieku īpašniekus uzraudzīt savus mājdzīvniekus un nepieļaut to tuvošanos mirušiem savvaļas putniem.

Vienlaikus, ja nav pārliecības par sava dzīvnieka gaitām un mājdzīvnieks izskatās nevesels, nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta. Tāpat, ņemot vērā, ka ar putnu gripu var saslimt arī cilvēks, vedot dzīvnieku pie veterinārārsta, drošības nolūkos dienests iesaka izmantot personīgos aizsarglīdzekļus – gumijas cimdus un aizsargmasku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

PVD atgādina, ka putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Ar putnu gripu slimo vistas, pīles, zosis, tītari, paipalas, pāvi, fazāni un strausi, retāk citas putnu sugas.

Zīdītāji, visbiežāk – savvaļas plēsēji ar putnu gripu var inficēties caur elpceļiem un apēdot inficētus putnus. Iespējamās pazīmes ir drudzis, letarģija, aizdusa, konjunktivīts un ātra nāve. Ir novērotas arī neiroloģiskas pazīmes, tostarp riņķošana, neorganizētas, neveiklas kustības un koordinācijas traucējumi.

Jau ziņots, ka putnu gripa Latvijā šogad ir apstiprināta savvaļas putniem Aizkraukles, Cēsu, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Ķekavas, Madonas, Ogres, Rēzeknes, Salaspils, Saldus, Talsu, Tukuma novados, kā arī Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Jūrmalā un arī Rīgā. Augsti patogēnā putnu gripa konstatēta 140 no 315 laboratoriski izmeklētajiem mirušajiem savvaļas putniem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Maijā putnu gripa tika konstatēta mirušai lapsai Daugavpilī.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.