Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ar aizliegumu grib sasniegt rezultātu

Ilustrācija no canva.com

Vakar Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus likumā, kas nosaka, ka no 2025. gada 1. janvāra smēķēt un iegādāties tabakas izstrādājumus varēs tikai no 20 gadu vecuma. Šobrīd to drīkst darīt no 18 gadu vecuma. Likuma grozījumu mērķis ir mazināt smēķēšanas pievilcību un tās produktu pieejamību jauniešu vidū, veicināt, lai mūsu jaunieši augtu veselīgāki un mazāk pievērstos atkarību izraisošām vielām. Sods tam, kurš būs pārdevis tabaku jaunākam par 20 gadiem, mērāms simtos eiro, tam, kas smēķē un iegādājas — brīdinājums vai naudas sods līdz 15 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saeimas deputāts Gatis Liepiņš šos ierobežojumus jau paspējis nodēvēt par vieniem no stingrākajiem smēķēšanas ierobežojumiem pasaulē, taču paši rādīt piemēru sabiedrībai un jauniešiem tomēr nav gatavi un Saeimas smēķētavu slēgt negrasās. Un kā gan citādāk. Saeimas apmeklējuma laikā uzzinājām, ka tieši smēķētavā nereti rodas labākās idejas un raisās auglīgākās diskusijas.

Taču, runājot tieši par pašiem ierobežojumiem, domāju — kāds ir pētījis, vai ilgākā laika periodā ar aizliegumiem vēlamais rezultāts ir sasniegts? Man gan liekas, ka ikviens aizliegums tikai veicina vēlmi to apiet. Savlaik bija tāds “sausais likums”, kas attiecās uz alkohola lietošanu un iegādāšanos. Kas notika? Smaidīgi vīri un sievas sārtiem vaigiem no tējas krūzītēm malkoja tējas krāsas grādīgo. Mums spēkā ir aizliegums smēķēt uz balkona, pie kāpņutelpas, sabiedriskās vietās? Vai to ievēro? Tikai retais. Vai to kāds kontrolē? Tikai tad, ja kaimiņi pasūdzas.

Līdz šim skolas puikas un meitenes skrēja aiz stūra pīpēt, lai skolotājs un policists neredz. Tagad aiz stūra slēpsies pieauguši cilvēki?

Lai runātu ar bērniem un jauniešiem, manuprāt, lietderīgāk būtu skolās atjaunot veselības mācību, kurā regulāri ar dažādiem piemēriem, pieaicinot speciālistus, varētu runāt par tabakas un citu atkarību izraisošo vielu lietošanu un ietekmi, kā arī par daudzām citām lietām, kas būtiskas pusaudžiem un jauniešiem. Šobrīd mēs vairāk saskaramies un cīnāmies ar sekām, nevis nodarbojas ar profilaksi un izglītošanu. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Nezinu cik autorītei gadiņu bet vajadzētu saprats ka smēķis jau nav kaitīgākais uz pasaules. paskatieties dokumentālās filmas kur 8 gados dur venās un te jau nekāds paskaidrojošs darbs un veselības mācība nelīdzēs. man jau šķiet jainieši ir jau tagad 100 reizes gudrāki par mani. Ko jūs gribat ja paši no kafijkrūzēm maucāt ribās ?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.