Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Akcija mājīguma radīšanai Skrīveru pansionātā. “Dizaina ambulance svētkiem” atver durvis cēlam mērķim

No trakas domas līdz lieliskam rezultātam. Idejas autore Ketija Strazda. Imanta Kaziļuna foto

Novembrī sociālajā platformā “Facebook” tika uzsākta akcija — ziedojumu vākšana Skrīveru sociālās aprūpes centra (SAC) “Ziedugravas” demences nodaļas koplietošanas telpu un centra ēdamzāles uzlabošanai, mājīguma sajūtas radīšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Akcijas autore ir rīdziniece Ketija Strazda. Akcijas laikā notika vairāki pasākumi, kas norisinājās Rīgā, floristikas salonā — radošajā telpā “Dizaina ambulance svētkiem”.

Ketija Strazda ir juriste, ikdienas darbs saistīts ar tieslietām un komunikāciju, bet skaista vide un tās radīšana ir viņas sirdslieta. Viņa stāsta, ka iepriekš pat nebija pazīstama ar “Dizaina ambulances” īpašniecēm.

Viņiem dzīve neļauj būt citā vidē

Novembra sākumā, ienākot floristikas salonā, iedvesmojusies no tur redzētā. Viņa saka — aizrāvās elpa no tā skaistuma, ko tur ieraudzījusi. Aprunājusies ar vienu no īpašniecēm — Ivetu Penegu un Ketijā radusies iekšēja pārliecība, ka vēlas šeit atgriezties un kaut ko radīt — cēlu un skaistu. Lai arī sākumā šo vēlmi sevī pat centusies apspiest, domājusi, vai gada izskaņa ir īstais laiks, kad organizēt ko vērienīgu. “Esmu cilvēks, kas seko saviem sirds impulsiem. Skaidri zināju, ka šī ir īstā vieta, kur jārada skaistums, un manas iedvesmas vieta atvēra savas durvis. Ideja par “Ziedugravām” nāca no sajūtas, ka jāpalīdz tieši senioriem. Mani aizkustina šie cilvēki, ļoti cienu viņu pieredzi, to, kam viņi gājuši cauri savā dzīvē. Sociālās aprūpes centrā nonākušajiem dzīve neļauj būt citā vidē. Viņiem vienkārši tur jābūt. Turklāt vairākiem ir invaliditāte, demences problēmas, un sabiedrībā vairs nevar iekļauties,” stāsta Ketija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad internetā sākusi meklēt šādus cilvēkus, tieši “Ziedugravas” biežāk bija meklēšanas rezultāts. Saistošs bija tas, ka šis aprūpes centrs parāda arī citiem savus cilvēkus, notikumus — dažādus pasākumus, kopīgus atpūtas brīžus. Lai viņu ikdiena būtu jēgpilnāka, dzīvespriecīgāka. “Kā telefonā uzspiedu aprūpes centra direktores Diānas numuru, viņa tūlīt pacēla klausuli. It kā būtu zinājusi, gaidījusi manu zvanu. Vai tā nav zīme?” saka Ketija. Saruna ar direktori Diānu Bebri-Kondrāti bija atvērta, laipna. Tās laikā izrunāja konkrētas idejas, ko par saziedotajiem līdzekļiem varētu izdarīt “Ziedugravās”. Kad labdarības akcija — Ziemassvētku sajūtu vakari — bija izsludināta publiski, jau pirmo divu nedēļu laikā centra kontā ziedotāji ieskaitīja 500 eiro. Ketija platformā “Facebook” organizēja tiešsaistes sarunas ar centra direktori, aprūpētāju Lāsmu Babri un “Dizaina ambulances” pārstāvēm. Stāstīja arī par mūziķiem, kas piedalīsies šajos vakaros, par viņu dzīvi un plānoto tikšanos. Vēlāk radās ideja par grāmatu ziedošanu. Centra direktore atzina, ka pansionāta bibliotēkas krājumi ir novecojuši un labprāt tos atjaunotu. Lai arī centra telpas ir remontētas, tās, kā saka Ketija, nerada pacilājošu noskaņojumu, neiedvesmo. Par saziedotajiem līdzekļiem apgleznos sienas.

Radošajos vakaros Rīgā kopā ar Ketiju uz viņas draudzeni, vēl vienu radošu cilvēku — Līgu Leiti, bija arī jaunie talanti, pianists Mihails Pranovišs un čelliste, pianiste Elfrīda Šalbe. Radoši izpausties aicināja draugus, studiju biedrus, darba kolēģus, ieradās arī līdz šim sveši cilvēki. Piecos vakaros viņi savām rokām radīja apsveikuma kartītes, svētku dekorācijas, dāvanu iesaiņojumus un, protams, baudīja lielisku noskaņas mūziku jauno mākslinieku izpildījumā.

Atvērta “ārpus rāmja” idejām. “Dizaina Ambulances” īpašniece Iveta Penega

Balzams dvēselei Rīgas centrā

“Dizaina ambulances” īpašniece Iveta Penega, pēc izglītības psiholoģe, pirms sešiem gadiem piepildījusi savu sapni — izmācījusies par floristi. Sarunā viņa atklāj, ka neliela saistība ir arī ar Aizkraukles pusi — Skrīveros dzīvojis vecmammas brālis. Iveta saka, ka viņai patikusi Ketijas ideja un nebija pārsteigta par to. Arī ikdienā floristikas salonā iegriežas dažādi cilvēki. Vieni, pamanījuši šeit esošās klavieres, vēlas tās uzspēlēt, un dara to par prieku citiem. Konkrēti Tērbatas ielā salons atvērts nepilnu gadu, kopš šī gada 3. marta. Pati “Dizaina ambulances” ideja gan ir ar vēsturi. 2019. gadā Ivetas draudzenes īstenoja ideju par citāda veida floristikas salonu. “Esam meitenes “ārpus rāmjiem”. Mums patīk nestandarta risinājumi, nedaudz atšķirīgs no ikdienišķā telpu noformējums, un to sniedzam arī kā pakalpojumu. Vārds “ambulance” saistās ar medicīnu, un šeit klienti patiesi gūst dziedināšanu, atgūst enerģiju no ikdienas steigas, aizņemtības. Klusā, pietumšinātā gaisotnē ne tikai izvēlas ziedus vai kādu dizaina lietu, bet bauda tēju, kafiju. Klienti nereti saka: tas bija tieši tas, kas man vajadzīgs. Līdz ar to var teikt, ka “Dizaina ambulance” piedāvā sava veida terapiju. Te pazūd laiks un pat steidzīgākie atskārst, ka patiesībā var apstāties un baudīt. Balzams dvēselei Rīgas centrā — arī tā šo vietu var saukt. Salona īpašnieces un vēl trīs radošu personu komanda kā pakalpojumu piedāvā arī citu telpu dekorēšanu, dizaina veidošanu un bijušas reizes, kad klients pēc paveiktā darba saka: kā jūs varējāt tik precīzi nolasīt, kas darās manā galvā?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par Ziemassvētku iedvesmas darbnīcu sadarbību ar Ketiju Iveta saka, ka cer vēl uz citiem kopīgiem projektiem. Pateicības, gandarījuma garšu sajutušas, grib arī turpmāk veidot līdzīgus pasākumus, palīdzot senioriem, pansionātiem. 

Katrs ar savu Ziemassvētku zvaigzni. Radošā vakara komanda un viesi.

Paldies visiem par atbalstu!

28. decembrī Ketija un Līga dosies uz “Ziedugravām”, lai nodotu saziedotās grāmatas, dāvinājumus un sarīkotu vēl vienu radošo pēcpusdienu, šoreiz pansionāta iemītniekiem un darbiniekiem.

Līdz akcijas noslēgumam vēl nepilna nedēļa, bet jau tagad Ketija saka lielu paldies gan saviem komandas biedriem, gan atbalstītājiem, kuri atsaukušie viņas aicinājumam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paldies viņa teic arī savai lieliskajai ģimenei un draugiem par atbalstu, kā arī kafejnīcai “Draugu darbnīca” par gardajiem kliņģeriem!

Par ziedotajām grāmatām paldies rakstniecei Zanei Nuts, izdevniecības “Laika grāmata” vadītājai Ligitai Kovtunai, apgādam “Zvaigzne ABC”, izdevniecībai “Latvijas Mediji” un ikvienam cilvēkam un Ziemassvētku sajūtu vakaru dalībniekam, kurš atnesa grāmatu ziedojumā.

Joprojām finansiālu atbalstu var sniegt caur SAC “Ziedugravas” bankas kontu: aģentūra “Sociālās aprūpes centrs “Ziedugravas””, reģ. nr. 90001689793, bankas konts: LV59HABA0551020156331. Adrese: “Ziedugravas”, Skrīveru pagasts, Aizkraukles novads, LV-5125. Maksājuma mērķis: ziedojums telpu uzlabošanai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.