Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkrauklieši aktīvi šķiro atkritumus. Viens no zemākajiem tarifiem Latvijā

Foto no “Aizkraukles KUK”

Pateicoties atkritumu šķirošanai, Aizkraukles pilsētas un pagasta iedzīvotājiem šogad par atkritumu apsaimniekošanu būs jāmaksā nedaudz mazāk nekā pērn. Lai gan atšķirība ir seši centi, tas ir liels solis pareizajā virzienā, jo dabas resursu nodoklis palielinās ar katru gadu un, kamēr citviet lielākoties izmaksas pieaug, aizkraukliešu maciņi necietīs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dabas resursu nodoklis šogad tiek palielināts par 15 eiro par tonnu, sasniedzot 110 eiro. Tāpat palielinājušās transporta un citas izmaksas. Taču neraugoties uz to, Aizkraukles pilsētas un pagasta atkritumu apsaimniekotājs SIA “Aizkraukles KUK” informē, ka minētajās teritorijās atkritumu apsaimniekošanas maksa nedaudz samazināsies. Šogad tā ir 18,37 eiro par kubikmetru, pērn tie bija 18,43 eiro par kubikmetru (bez PVN).

Zemgus Vītoliņš, SIA “Aizkraukles KUK” valdes loceklis, skaidro, ka atkritumu apsaimniekošanas maksu izdevies samazināt, pateicoties iedzīvotāju aktīvākai iesaistei atkritumu šķirošanā, kā arī atkritumu šķirošanas infrastruktūras pilnveidošanai: “Ir izdevies samazināt sadzīves atkritumu svaru, pateicoties atkritumu šķirošanai. Pirms pieciem gadiem atkritumu kubikmetrs svēra 140 kilogramu, šobrīd tie ir 90 kilogrami. Operators maksā poligonam par nododamo atkritumu svaru, bet iedzīvotāji norēķinās par kubiem. Iedzīvotāji ir sākuši pareizāk nošķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus. 2022. gadā astoņos mēnešos bioatkritumu masa bija 21 tonna, pērn — aptuveni 70 tonnas.

Procentuālais pieaugums ir salīdzinoši ļoti liels, ceram, ka tas turpinās pieaugt. Tāpat korekti tiek šķirots tekstils, savu artavu devusi arī depozītsistēma. Ja pārskatāmā perspektīvā izdosies atrisināt būvgružu jautājumu un zaļo atkritumu (lapas, zari un citi) savākšanu, tad cerams, ka arī turpmāk varēs nepalielināt atkritumu apsaimniekošanas maksu, kompensējot dabas resursu nodokļa pieauguma izmaksu daļu. Būtu ekselenti, ja vēl pāris gadus izmaksas par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu varētu saglabāt zem 20 eiro par kubikmetru. Vidējais rādītājs Latvijā ir 22-23 eiro par kubikmetru, mums ir viens no zemākajiem atkritumu apsaimniekošanas tarifiem Latvijā. Mums bija svarīgi kaut par sešiem centiem samazināt tarifu, lai iedzīvotāji redzētu sava ieguldījuma augļus.” 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.