Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkraukles novada skolēni rīkojas paši un aicina to darīt arī citiem

VIDEI DRAUDZĪGAS UN VESELĪGAS — zāļu tējas pauzes skolā.
Foto no Aizkraukles novada vidusskolas

Latvijā aizvadītas ikgadējās Ekoskolu “Rīcības dienas”, kuru moto šogad bija “Īstais brīdis sākt…”. To norisi gan būtiski ietekmējuši pandēmijas ierobežojumi, bet savas aktivitātes tajās īstenoja arī Aizkraukles novada skolas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.


Rīko tējas pauzes

Rīcības dienu būtība ir gan rīkoties pašiem, gan pievērst apkārtējo uzmanību klimata problēmām. To darīja arī Aizkraukles novada vidusskolas Ekopadome, aicinot skolēnus, viņu vecākus un skolotājus atbalstīt kampaņu, kuras mērķis ir samazināt skolas ietekmi klimata pārmaiņās. Aizkraukles novada vidusskolas Ekoskolas koordinatore Jekaterīna Blaua pastāstīja, ka Rīcības dienās paveiktas vairākas nozīmīgas aktivitātes. Vienā no tām Ekopadome aicināja atteikties no dzērienu pirkšanas veikalā, aizstājot to ar zāļu tēju dzeršanu savā klasē, kas izveidojās par labu ieradumu. Turklāt 17. novembrī, atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas dienu savās klasēs, to papildināja skolas sarūpētais cienasts. Aktīvākās klases, kas Ekopadomei sūtīja bildes no savām tējas pauzēm, arī saņēma nelielu cienastu patīkamākai tējas  baudīšanai turpmāk. Skolēni centās izmantot tikai daudzreiz lietojamās krūzes. 

Uzmanība bija pievērsta arī telpu vēdināšanai. Saistībā ar to, ka tā mācību laikā jāveic katrā starpbrīdī, lai 60 minūšu laikā vismaz desmit minūtes telpa būtu vēdināta, klases aicināja to darīt videi draudzīgi un pareizi. Skolēni arī atsaucās aicinājumam uz skolu doties kājām vai braukt ar videi draudzīgu transportu! Pa ceļam uz skolu viņi fotografēja skaistos skatus un sūtīja Ekopadomei.

Viena diena Aizkraukles skolā bija veltīta tam, lai ikviens varētu dalīties ar idejām, kā kopā apturēt klimata pārmaiņas. Sākumskolas skolēni ar skolotāju palīdzību pieslēdzās tiešsaistes debatēm, kuras vadīja Ekopadomes jaunieši. Vecāko klašu skolēni vienkārši un saprotami paskaidroja sākumklašu skolēniem, kas ir klimata pārmaiņas, kas tās izraisa un kā ikviens var samazināt to ietekmi ikdienā. 

CEĻŠ LĪDZ GALDAM — kāds tas ir konkrētiem produktiem, pētīja skolēni Skrīveros.
Foto no Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas

Audzē paši

Pļaviņu vidusskolas Ekopadome līdz mācību gada beigām rīko akciju “Īstais brīdis sākt izaudzēt pašam! No sēkliņas vai kauliņa par augu!”. Mācību iestādes Ekoskolas koordinatore Ingrīda Bērziņa stāsta, ka paredzēts pašiem izveidot augu stūrīti skolā, nevis stādus pirkt. Skolēni no dažādām klasēm šobrīd aktīvi sēj un stāda. Kas no tā visa būs iznācis, varēs redzēt vēlāk, tāpēc jāapbruņojas ar pacietību. 

Skolā jau iepriekš domāts un daudz paveikts, lai samazinātu pārtikas atkritumus. To nav daudz, bet ik pa laikam par to jāatgādina. Šī problēma aktuālāka sākumskolas klasēs, kuriem ir konkrēts pusdienu komplekts. Tāpēc rīkota akcija, aicinot skolēnus nofotografēt pilnu un tukšu pusdienu šķīvi, atgādinot, ka pārtikas audzēšanā un ražošanā patērēti resursi un tās izmešana atkritumos ir ne tikai to izšķērdēšana, bet arī ietekmē vidi. Ingrīda Bērziņa atzina, ka par to skolotāji runāja arī stundās, bērni bija ieklausījušies, un šķīvji pēc pusdienām lielākoties bijuši tukši. 

— Turpinām arī akciju “Aprites barters”, kas pagaidām notiek klasēs — maināmies ar lietām, jo kas vienam varbūt lieks, citam noderīgs un nenonāk atkritumos. Līdz pat mācību gada beigām turpinām izaicināt sevi, ģimeni, klasesbiedrus, draugus un citus paveikt kādu labu darbu, popularizējot veselīgu un videi draudzīgu dzīvesveidu, — pārvietoties videi draudzīgi, lietot uzturā veselīgu pārtiku un neradīt atkritumus. Mūsu akcents ir uz to, ka par vidi jādomā un jārūpējas visu laiku, nevis tikai kādā konkrētā brīdī, — teica Ingrīda Bērziņa. 

Nemet dabā!

Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas Ekoskolas koordinatore Danute Podvinska stāsta, ka šī gada tēma skolā ir “Pārtika” un Rīcības dienu aktivitātēs bija plānots pievērst uzmanību pārtikas atkritumu problēmai. Rīcības dienu sauklis bija “Īstais brīdis ir sākt domāt, kur rodas pārtikas produkti, kāds ir to ceļš līdz galdam”. Sākumskolas skolēni veica pētījumu un veidoja informatīvu plakātu par viena pārtikas produkta ceļu līdz galdam, meklēja informāciju par produkta izcelsmes valsti, audzēšanas tehnolo­ģijām, transportēšanu, ceļu no noliktavām līdz veikala plauktam un patērētājam.

Valles pamatskolas Ekoskolas šī gada tēma ir “Ūdens”. Tā ietverta arī Rīcības dienu aktivitātēs, pētot un atklājot, kas notiek ar PET pudelēm pēc to izlietošanas un citu plastmasu. Ekoskolas koordinatore Gita Eriņa pastāstīja, ka sagatavoti informatīvie plakāti, atgādinot, ka plastmasa dabā nesadalās, to nevar izmest nepiemērotās vietās, kā arī aicinot samazināt plastmasas iepakojuma izmantošanu. Plakāti izvietoti pie stendiem gan skolā, gan pagastā, pievēršot visas sabiedrības uzmanību šai problēmai. Gita atzīst, ka gaidīts notikums ir iespēja par samaksu nodot depozīta iepakojumu. To gan varēs darīt no nākamā gada februāra, bet jau tagad daudzās tirdzniecības vietās ierīkoti taromāti, arī veikalā Vallē. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.