Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkraukles novadā pēta sūnu transplantus. Mērķis — noskaidrot gludās nekerītes vides prasības mainītos apstākļos

PĒTĪJUMS. Aleksandra Krugļikova, Daugavpils Universitātes Vides plānošanas maģistra studiju programmas studente, pēta sūnas Alleniella complanata gludās nekerītes transplantu jaunā apšu mežā Skrīveru apkārtnē. A. Mežakas foto

Turpinās pētījumi par retām sūnām Aizkraukles novadā. Aizkraukles un Skrīveru apkārtnē sastopami dažādu vecumu apšu meži, kuros iespējams veikt arī eksperimentālus pētījumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viens no šādiem pētījumiem ir par aizsargājamās sūnas gludās nekerītes ‘Alleniella complanata’ dzīvotspēju vecos un jaunos apšu mežos, izmantojot transplantu metodi. Šī pētījuma mērķis ir noskaidrot gludās nekerītes vides prasības mainītos apstākļos. Ar transplantu metodes palīdzību sūna no kokiem vecā mežā tiek transplantēta uz kokiem jaunā mežā un laika gaitā tiek vērtēta sūnas vitalitāte. Latvijā un pasaulē ir maz zināms par atsevišķu sūnu sugu vides prasībām. Pētījuma rezultāti sniegs jaunus rezultātus sūnas ekoloģijā, kas palīdzēs ne tikai labāk plānot dabas aizsardzības pasākumus, bet arī palīdzēs plānot piemērotu mežu apsaimniekošanu, lai saglabātu lielāku bioloģisko daudzveidību apšu mežos.

Pētījums notiek saistībā ar Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas projektu “Sūnu un ķērpju sukcesionālie un telpiskie modeļi lapukoku mežos”. 

Zināšanai

☼ Daugavpils Universitāte sadarbībā ar Latvijas vides aizsardzības fondu un Dabas aizsardzības pārvaldi ir izdevusi arī Latvijas sūnu taksonu sarakstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

☼ Pateicoties dabas aizsardzības projektiem un pētniekiem entuziastiem, Latvijas vadošie briologi vairāku ekspedīciju un izpēšu rezultātā pēdējos gados ir atklājuši vairākas jaunas sūnu sugas un pasugas, kuras iepriekš nav bijušas reģistrētas. Saraksta sagatavošanā izmantoti materiāli no iepriekš publicētiem avotiem, datubāzēm un herbārijiem.

☼ Vairākiem sūnu taksoniem izveidoti jauni latviskie nosaukumi, kuri tapuši ilgstošās diskusijās starp Latvijas Botāniķu biedrības Sūnu grupas dalībniekiem.

☼ Sūnu saraksts ir pieejams gan drukāta izdevuma formā, gan interneta vietnē du.lv, to var lejupielādēt ikviens interesents, zinātnieks un profesionālis.

Autors: Anna Mežaka, dr. biol. vadošā pētniece daugavpils universitātes dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūtā

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.