Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkraukles novadā pabalsts katrā nākamajā jubilejā būs tikai simtgadniekiem

Foto no jauns.lv

Pašvaldība datus par iedzīvotāju jubilejām neapkopos

Pēc publikācijas laikraksta “Staburags” 25. marta numurā “Pensionāriem izmaksās naudas pabalstu” redakcijai zvanīja lasītāji, lūdzot precizēt informāciju un uzdodot papildu jautājumus. Uz tiem atbild Aizkraukles novada Sociālā dienesta vadītājs Edvarts Pāvulēns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lēmumu pieņems mēneša laikā

Kādi ir precizējumi saistībā ar laikrakstā publicēto informāciju?

— Rakstā minēts, ka vienreizēju 40 eiro pabalstu piešķirs 80 gadu jubilejā un katra nākamā gada dzimšanas dienā, 50 eiro — 90 gadu jubilejā un katra nākamā gada dzimšanas dienā. Precizēšu, ka norma par katra nākamā gada jubileju attiecas, tikai sasniedzot 100 gadu vecumu. To nosaka Aizkraukles novada saistošie noteikumi.

Sociālajā dienestā saņemam zvanus ar vēlmi pieteikties pabalstam, piemēram, 86 gadus vecumu sasniegušām personām, tomēr saistošie noteikumi tādu iespēju neparedz.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat precizēšu, ka Sociālais dienests lēmumu pieņems 30 dienu laikā, nevis 10 darba dienu laikā.

Var rakstīt brīvā formā

Vai saistošie noteikumi ir jau stājušies spēkā?

— Saistošie noteikumi ir pieņemti domes 2022. gada 17. marta sēdē, taču tie stāsies spēkā pēc publicēšanas Latvijas Republikas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, un tas notiks pēc pozitīva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas atzinuma saņemšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai var jau rakstīt iesniegumu?

— Iesniegumu var rakstīt, bet gadījumā, ja ministrija nedos pozitīvu atzinumu un saistošie noteikumi netiks akceptēti, iedzīvotājs saņems atteikumu piešķirt pabalstu.

Vai jāaizpilda veidlapa vai arī var rakstīt brīvā formā?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Iesniegums ir jāraksta brīvā formā.

Saņems arī gada pirmo mēnešu jubilāri

Ja cilvēkiem 80 gadi ir apritējuši šī gada janvārī, februārī, vai arī tad viņi saņems pabalstu — ar atpakaļejošu datumu?

— Saistošo noteikumu 12. pants noteic, ka personas, kuras šajos noteikumos norādīto vecumu sasniedz laika posmā no 2022. gada 1. janvāra, iesniegumu ir tiesīgas iesniegt sešu mēnešu laikā. Tātad persona varēs pieprasīt pabalstu arī ar atpakaļejošu datumu. 12. punkts ir paredzēts tādēļ, lai personas, kurām dzimšanas diena bija jau, piemēram, janvārī, varētu saņemt pabalstu pēc saistošo noteikumu apstiprināšanas. Pārējos gadījumos pabalstu varēs pieprasīt triju mēnešu laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai pabalsts pienāksies arī tiem, kas dzīvo pansionātos, piemēram, Skrīveru sociālās aprūpes centrā “Ziedugravas”?

— Saistošie noteikumi paredz, ka personai, lai saņemtu pabalstu, ir jābūt deklarētai pašvaldībā vismaz pēdējos piecus gadus.

Sociālais darbinieks palīdzēs

Kā jārīkojas, ja jubilārs pats nespēj uzrakstīt iesniegumu?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Ja persona pati nespēj uzrakstīt iesniegumu, tad to var darīt šīs personas pilnvarotais pārstāvis. Ja personai nav bankas konta, tad pabalstu var saņemt tuvākajā Aizkraukles novada pašvaldības kasē, kas atrodas katrā pagastā. Ja persona šo darbību nevar veikt pati, tad to var veikt personas pilnvarotais pārstāvis.

Vai iesniegumu var rakstīt arī pansionāta darbinieks?

— Saistošie noteikumi nosaka, ka pabalsta saņemšanai persona vai tās pilnvarotais pārstāvis sociālajā dienestā vai Aizkraukles novada pašvaldības klientu apkalpošanas centros iesniedz iesniegumu trīs mēnešu laikā no šajos noteikumos norādītā vecuma sasniegšanas brīža. Tātad personas pilnvarotais pārstāvis var veikt šo darbību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ko iesākt, ja sociālās aprūpes klientam ir demence un viņš nepazīst pat savus radiniekus?

— Katrs gadījums ir jāizskata atsevišķi. Katrā sociālās aprūpes centrā ir sociālais darbinieks, kas var palīdzēt sagatavot iesniegumu, iepazīstināt ar to klientu un lūgt šo iesniegumu parakstīt. Nepieciešamības gadījumā var sazināties ar tuvinieku un informēt par šādu iespēju un iespējamajiem risinājumiem. Tāpat sociālās aprūpes centri ir ciešā kontaktā ar sociālo dienestu un šādus iesniegumus var nogādāt gan sociālā dienesta sociālajam darbiniekam, gan klientu apkalpošanas centram.

Vai iesniegumu varēs iesniegt savas dzīvesvietas klientu apkalpošanas centrā, piemēram, Koknesē vai Iršos?

— Jā, iesniegumu varēs iesniegt tuvākajā klientu apkalpošanas centrā vai pie tuvākā sociālā darbinieka.

Jāievēro regula

Daļai cilvēku šķiet pazemojoši lūgt pabalstu dzimšanas dienā. Kādēļ pašvaldība nevarētu apkopot datus un sveikt jubilārus, kādēļ viņiem pašiem jāpiesakās? Kāds tam ir pamatojums?

— Vispārējā datu aizsardzības regula noteic, ka personas datus drīkst apstrādāt tikai ar personas piekrišanu. Tas nozīmē, ka persona vai tās pilnvarotais pārstāvis ar savu iesniegumu apliecina, ka piekrīt apstrādāt informāciju, kas satur personas datus. Pašvaldība nedrīkst apkopot un uzturēt informāciju par iedzīvotāju jubilejām.

Cik varētu izmaksāt jubilāru pabalsti Aizkraukles novadā?

— Aizkraukles novada Sociālais dienests izskata iesniegumus un pieņem lēmumus, bet pabalstu izmaksu nodrošina Aizkraukles novada pašvaldības administrācija. Sociālajam dienestam nav informācijas par potenciālo pabalstu saņēmēju skaitu, taču, plānojot Aizkraukles novada pašvaldības budžetu 2022. gadam, Finanšu un grāmatvedības nodaļa veica aprēķinus par potenciālo pabalsta saņēmēju skaitu, un paredzams, ka visi, kuri vēlēsies saņemt pabalstu, to arī saņems.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.