Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkraukles novadā pabalstiem nepieciešams pusmiljons eiro

Ilustrācija veidota ar canva.com Foto: ptnimages

Mainoties tiesiskajam regulējumam, pārapstiprināti saistošie noteikumi par Aizkraukles novada pašvaldības materiālajiem pabalstiem, kas ir pašvaldības brīvprātīgā iniciatīva. To apjoms un pieteikšanās kārtība nav mainījusies. Šī gada desmit dažādu pabalstu izmaksāšanai pašvaldības budžetā būs nepieciešams aptuveni pusmiljons eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veicot aprēķinus, izmantoti esošie dati par personām, kas kvalificējas pabalstu saņemšanai. Apvienojot reālās izpildes datus, vadoties pēc iepriekšējiem rādītājiem un nākotnes prognozēm aprēķināts, ka pabalstu izmaksāšanai 2023. gadā no pašvaldības budžeta kopumā provizoriski tiks novirzīti 47 1514 eiro. Piemēram, ikmēneša pabalsts bērna ar smagiem funkcionāliem traucējumiem aprūpei mēnesī ir 100 eiro. Šī gada budžetā aprēķināts, ka pabalstu varētu izmantot 26 personas, tādēļ tam kopsummā atvēlēts 31 200 eiro. Līdz šim brīdim šajos pabalstos izmaksāts 21 000 eiro.

Edvarts Pāvulēns, Aizkraukles novada Sociālā dienesta vadītājs, skaidro, ka aprēķinātās nepieciešamās summas pabalstu izmaksai ir indikatīvas. Ir pozīcijas, kuru aprēķini nepiepildās, citas atbilst prognozēm, savukārt dažas pabalstu formas prasa vairāk ieguldījumu, kā sākotnēji rēķināts. Vidēji tieši pusmiljons eiro ir nepieciešams desmit pabalstu izmaksai Aizkraukles novada pašvaldībā, svārstības parasti ir pāris tūkstošu eiro ietvaros.

“Summa ir ļoti stabila, jo brīvprātīgo iniciatīvu pabalsti nav piesaistīti cilvēku ienākumiem vai citiem līdzīgiem faktoriem. Ja cilvēkam ir invaliditāte, tad ir un līdz ar to pienākas attiecīgais pabalsts. Kardinālas izmaiņas pabalstu kopējā apjomā nemaz nevar būt. Pabalsti ir domāti konkrētām mērķu grupām, cilvēku skaits tajās ir tik liels, cik ir,” skaidro E. Pāvulēns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vislielākais līdzekļu apjoms (307 994 eiro) paredzēts daudzbērnu ģimenēm, audžuģimenēm, ģimenēm ar bērnu aizbildniecībā, bērniem ar invaliditāti pabalstiem ēdināšanas izdevumu segšanai izglītības iestādēs. Provizoriski tās ir vairāk kā 500 personas.

Vadoties pēc iepriekšējo gadu datiem, bērna piedzimšanas pabalstam atvēlēti 60 000 eiro (240 vienam jaundzimušajam).

Šo pabalstu sarakstā gan nav vienreizējā pabalsta Aizkraukles novada iedzīvotājiem nozīmīgā dzīves jubilejā. Sociālā dienesta vadītājs to labprātāk sauc par atbalstu un informē, ka tas nav īsti materiālais pabalsts, uz to attiecas atsevišķi pašvaldības saistošie noteikumi. Sociālais dienests administrē šos iesniegumus un nodod tālāk naudas izmaksai.

Leons Līdums, Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs, stāsta
– lai gan šis jautājums domē vēl nav pārrunāts, tiek izskatīta iespēja mainīt līdzšinējo pabalsta izmaksas kārtību. Sabiedrisko attiecību speciālisti, viesojoties pie kolēģiem Limbažu pašvaldībā, uzzināja par viņu praksi, ko cer īstenot arī Aizkraukles novadā. Personas, kuras atbilst vienreizējam pabalstam nozīmīgā dzīves jubilejā, to varētu saņemt bez iesnieguma rakstīšana, ik mēnesi sadarbojoties ar Dzimtsarakstu nodaļu un Sociālo dienestu. Darbiniekiem tas būtu papildu slogs, taču priekšsēdētājs uzskata, ka šī jautājuma risināšanai tas ir nepieciešams. Lai pārmaiņas stātos spēkā ar 2024. gadu, jautājums jāizskata un jāapstiprina kādā no šī gada pēdējām divām domes sēdēm. Nepieciešams saprast novada pašvaldības budžeta galīgās aprises, lai veiktu aprēķinus, cik šāda labvēlība izmaksās un vai to ir iespējams realizēt.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.