Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkrauklē atklās sēklu maiņas punktu

Piektdien, 11. martā, plkst. 15 Aizkraukles pilsētas bibliotēkā/lasītavas telpās, pagrabstāvā, notiks sēklu maiņas punkta atklāšanas pasākums “Kādēļ pašiem ievākt sēklas un saglabāt mantotos kultūraugus”. Organizatori lūdz līdzi ņemt savas lolotās sēklas un augus maiņai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Indra, permakultūras biedrības biedre un sēklu lolotāja

Pagājušajā gadā pirmo gadu tika organizētas sēklu maiņas punktu vietas Latvijā. Arī es izgāju mācības un uzņēmos iniciatīvu kļūt par sēklu maiņas punkta koordinatoru.

Šogad plānojam veidot sezonas atklāšanas pasākumu un organizēt sēklu maiņas punktus vairākas Latvijas vietās martā — maijā, tajā skaitā arī Aizkrauklē. Sēklu lološana ir diezgan jauns jeb varētu pat teikt vecs, bet sen aizmirsts koncepts, un mūsu mērķis ir to atjaunot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mūsu mērķis ir atrast mantotos kultūraugus un neļaut tiem izmirt un pazust līdz ar to saimniekiem, bet uzturēt tos dzīvus, tādējādi saglabājot Latvijas kultūraugu dažādību, lai tā neiznīkst.

Veikalos ir plašs GMO un F1 sēklu klāsts un ir stādaudzētava, kur var iegādāties gatavus stādus un sēklas, kas jāpērk un jāstāda no jauna katru gadu, un nevar to pavairot.

Mantotas sēklas ir mūsu mantojums. Tas ir īpašas. Tās stādām, audzējam un ievācam. Aizvien vairāk cilveki atgriežas laukos, sāk interesēties par permakulturu un iekopj savus dārziņus, lai atgrieztos pie vecajām tradīcijām un atjaunotu vecmāmiņu iemītās takas un tāpat ir ar sēklām. Atceramies, kā mūsu senči to darīja, bet mēs vairs ne, un ir cilvēki, kas vēl joprojām to dara, bet neuzskata to par vērtību, ar ko jādalās vai par ko jārunā, paturot to noslēpumā vai nezinot, ka tas ir kas īpašs un vērtīgs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemēram, kāds garšīgs tomāts, kuram ir vēsture, un tik garšīgs, ka tādu veikalā nenopirksi, tikai pats izaudzēsi. To sēklu ievāc un vairo pats, turot to svētu, lai katru gadu būtu savi labie tomāti.

Plānojam noorganizet mazu pasākumu sezonas atklāšanai, kur stāstīsim par sēklu lološanu un iepazīstināsim ar maiņas punkta konceptu, nozīmi un mērķi. Ir doma to noorganizēt arī tirgū, lai sasniegtu vairāk cilvēku. Maiņas punkta vieta šogad būs vēl cita, un to vēl meklējam.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.