Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkrauklē atklās Gundegas Strautmanes darbu izstādi; iespēja noklausīties arī viņas lekciju


Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs aicina uz īpašu notikumu – izstādes atklāšanu un lekciju „Kodifikāciju māksla”. Izstādes atklāšana un Gundegas Strautmanes lekcija „Kalna Ziedu” izstāžu namā 6. aprīlī plkst. 13.

Izstādes idejas autore ir māksliniece Gundega Strautmane, kura jau kopš 2006. gada strādā ar dažādiem lingvistiskajiem kodiem. Gundega ir studējusi tekstilu Berlīnes Mākslas Universitātes Eksperimentālā tekstila dizaina institūtā, Latvijas Mākslas akadēmijā un Rīgas Tehniskajā universitātē. Lai arī tēma var likties sarežģīti uztverama, izstāde, gluži pretēji, valdzina ar savu vieglumu un tīrību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Darbi darināti dažādās tehnikās. Māksliniece sākotnēji veidojusi kompozīcijas līdzīgi kā mežģīņu darināšanas tehnikā – knipelēšanā, viņa starp nelielām pērlītēm ar smalka pavediena palīdzību uzbur izsmalcinātus ornamentus. Interesanti ir tas, ka šajos mākslas darbos Gundega izmanto Braila kodu un rada darbus, kuri ir ar tausti izlasāmi neredzīgajiem un vājredzīgajiem izstādes apmeklētājiem. Pērlīšu zīmju kopas izkārtotas ritmā, atkārtojot kristiešu lūgšanas tekstu frāzes.

Nu jau vairāk nekā piecus gadus Gundega ir pievērsusies arī pašizstrādātām rakstībām, kuras līdzīgi kā Braila alfabēts balstās skatītājam neatšifrējamā rakstības sistēmā, kas ļauj iekodēt dažādus vēstījumus. Izstādē Gundega Strautmane pieaicinājusi arī  rakstnieku, tulkotāju un vizuālo mākslinieku no Kijevas Volodimiru Biliku un mākslinieku, grafikas dizaineri un fotogrāfu Raimondu Vinduli. Autori izstādē parāda katrs vairākas versijas par teksta transkodēšanas un interpretēšanas tēmu. Rakstība jau kopš senatnes ir attīstījusies kopā ar vizuālo mākslu, un arī mūsdienu dažādās valodas ir mākslinieku iedvesmas avots. Mums kā skatītājiem tas ir vēl viens aizraujošs piedzīvojums mākslas pasaulē.

Līga Turjanska, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja Krājuma glabātāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.