Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aicina mainīties ar lietām. Brīvbodes ideju noskatījusi Vācijā. Rīgā ar to nodarbojas jau piecus gadus.

LIETU APMAIŅA. Kristīne (no kreisās) un Vendija aicina visus izmēģināt šo iespēju. Sandras Pumpures foto

Dot lietām otru dzīvi aicina Pļaviņu vidusskolas 12. klases skolnieces Vendija Kažemaka un Kristīne Cielava, kuras mācību iestādē izveidojušas bezmaksas apmaiņas punktu. Tajā var atnest to, kas pašam lieks vai nav vajadzīgs, samainot pret citu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iniciatīva lietu apmaiņai sākta saistībā ar mācībām. Abas jaunietes plāno kārtot eksāmenu sociālajās zinībās. Lai to varētu darīt, jāizstrādā un jāīsteno kāda pilsoniskās līdzdalības iniciatīva vai sociālās uzņēmējdarbības projekts. Tā kā citviet veiksmīgi jau darbojas bezmaksas apmaiņa, nolēmušas attīstīt šo ideju arī Pļaviņās, jo lietas, kas krājas un ilgstoši stāv mājās bez pielietojuma, ir aktuālas daudziem. Iedvesma un atbalsts gūts arī no Brīvbodes Rīgā, kuras pārstāvji palīdzējuši ar padomu un pieredzi, kā darbojas šāda sistēma. Tās vadītāja Alise Ziemule-Zariņa trešdien, pirms apmaiņas punkta atklāšanas, Pļaviņu vidusskolā tikās ar tās skolēniem, stāstot gan par savu darbošanos, gan, kā lietām dot otru dzīvi. Brīvbodes ideju viņa savulaik noskatījusi Vācijā un tagad pati Rīgā ar to nodarbojas jau piecus gadus. Viņai ļoti patīk tas, ko dara, un ir prieks par jaunietēm, kuras arī vēlas ar to nodarboties.

APMAIŅAS PUNKTS skolā sācis darboties.

— Brīvbodes būtība nav tikai lietu maiņa, bet cilvēku tikšanās vieta, kur sākas sarunas un nereti arī draudzība, kopīgi pasākumi. Mūsu uzsvars ir tieši maiņa, jo, tikai atnesot lietas, jādomā, kam tās nogādāt un būtu visnepieciešamākās. Brīvbodē katrs var atnākt, un mūsu apmeklētāji ir ļoti dažādi. Daudzi to dara pastāvīgi, un tas viņiem kļuvis par ieradumu — vismaz reizi nedēļā iegriezties pie mums un paskatīties, kas jauns, satikt citus, — saka Alise Ziemule-Zariņa.

Kristīne un Vendija stāsta, ka pirmās lietas maiņas punktam sagādājušas pašas, kā arī palīdzējušas ģimenes un citi. Pirms darbības skolā jaunietes apmaiņas iespējas vispirms piedāvāja ikmēneša tirgū Pļaviņās. Aktivitāte nebija ļoti liela, un iemainīta tikai viena lieta, tomēr vairāki tirgus apmeklētāji atzina, ka tā ir ļoti laba ideja, un ieinteresējās par to. Tāpēc meitenes plāno arī turpmāk piedalīties pasākumos pilsētā, bet skolā lietu apmaiņa turpināsies katru otro trešdienu no pulksten 13.05 līdz 13.25. Skolēni, skolotāji un darbinieki aicināti atnest lietas, kas var noderēt citam, un izvēlēties kaut ko sev. Ja pašam kaut kas lieks, citam tas var būt prieks!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sākot šo iniciatīvu, arī pašas jaunietes vairāk aizdomājoties, ko un cik daudz ikdienā pirkt, vai konkrētā lieta patiešām nepieciešama, cik bieži to lietos. Kā šajā projektā būs veicies, izvērtēs pavasarī, veicot aptauju. Vai savu nākotni Kristīne un Vendija plāno saistīt ar sociālo jomu, pļaviņietes vēl nezina, jo šobrīd pārdomā tālāko mācību un profesijas izvēli. 

Kas der maiņai?

 Maiņai der — bērnu un pieaugušo apģērbs, grāmatas, sadzīves priekšmeti, mazā elektrotehnika, kā arī pēc remontdarbiem palikušas lietas (otas, krāsas, tapešu ruļļi un instrumenti).

Lietām jābūt tīrām, bez defektiem un gatavām lietošanai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.