Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Lieldienu gaidās Jaunjelgavas dienas centrā aizvadīta radošā darbnīca svinību noskaņās

LIELDIENU IEDVESMAI. Jaunjelgavieši pavasara saulgriežiem gatavojas laikus — radošajā darbnīcā izgatavoti svētku dekori un apsveikuma kartītes.
Gintas Grincēvičas foto

Lieldienu gaidās Jaunjelgavas dienas centrā aizvadīta radošā darbnīca svētku noskaņās. Sanākušie darināja svētku dekorus un apsveikuma kartītes, kas pavasara saulgriežos iepriecinās gan pašus, gan arī tuviniekus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lieldienu dekori izgatavoti, izmantojot dabas daudzveidīgos materiālus — sūnas, pūpolus, bērzu zarus, koka ripiņas —, kas tika papildināti ar košākiem mākslīgajiem aksesuāriem — dekoratīvām spalvām un mākslīgajiem ziediem, olām un cālīšiem. Radošajā darbnīcā varēja izpausties, improvizēt pēc sirds patikas un radīt sev vēlamu svētku dekoru. Dominēja tradicionālās putnu ligzdu imitācijas, kurās svētkos liks krāsotās olas. Ligzdas tapa gan no sūnām, gan bērza zariem, kas meistarīgi tika izlocītas apļa formā. Viens no radošākajiem darbiem bija no sūnām darināta vista — olu paliktnis. Ar diega palīdzību dabas materiāls tika nofiksēts nepieciešamajā formā.

Tajā pašā laikā pie cita galda ar lielu rūpību un koncentrēšanos tapa pavasara saulgriežu apsveikuma kartītes. Tās ar mīļiem vārdiem, tautasdziesmām un nelielām vēstulītēm īpaši raksturīgas bija 20. gadsimta 20. un 30. gados. Kā kartīšu zīmējumi bieži tika izmantoti raksturīgie Lieldienu simboli — zaķis ar olu grozu, no olām izšķīlušies cālīši, pavasara ziedi un tikko izplaukuši zariņi. Nereti šos zīmējumus veidoja pazīstami mākslinieki. Izmantoja arī fotogrāfijas. Radošajā darbnīcā Zinaīda Kokare, kurai mājās ir vesela kolekcija — četras kastes ar apsveikuma kartītēm —, dalījās zināšanās un iemaņās, kā radīt visgaumīgākos apsveikumus. Radošajā procesā izmantoja jau iepriekš sagatavotus papīra olu trafaretus, ziedu ornamentus, spīguļus un daudz ko citu. “Visjaukākais ir apsveikuma kartīšu darināšanas process, tā ir sirsnīga, ar labām domām pildīta nodarbe. Cilvēks, kurš saņem kartīti svētkos, ir priecīgs, pārsvarā tā tiek nolikta plauktā — acu priekam un sirds siltumam. Lai gan Lieldienas ir krāsaini svētki, taisot kartīti, jāievēro gaumīguma samērība, nedrīkst pārspīlēt. Taču mākslā katram ir savs redzējums, ja autors ir tā vēlējies, tam ir vieta būt,” teic Zinaīda. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.