Svētku zaļsvārci aicina neizmest sadzīves atkritumu konteineros
Janvāra pirmajās dienās daudzi steidz atbrīvoties no Ziemassvētku centrālā dekora — eglītes. Atkritumu apsaimniekotāji aicina tās neizmest atkritumu konteineros — eglītes var noderēt kā vērtīgs kurināmais vai komposta saturs tiem, kuriem pie mājas ir izveidota speciāla vieta komposta veidošanai. Daži apsaimniekotāji eglītes savāc, lai tās pārstrādātu dabai draudzīgā veidā — šķeldojot. Kāda šogad ir prakse Aizkraukles novadā?
Utilizēs dabai draudzīgā veidā
Aizkraukles pilsētā un pagastā šodien, 3. janvārī, un pēc nedēļas, 10. janvārī, atkritumu apsaimniekotājs “Aizkraukles KUK” rīkos eglīšu savākšanas akciju. Kociņus šajās dienās savāks no atkritumu laukumiem un utilizēs dabai draudzīgā veidā — sašķeldojot un radot kompostam piemērotu materiālu.
SIA “Vidusdaugavas SPAAO” valdes loceklis Jānis Bisenieks skaidro, ka uzņēmuma apsaimniekotajās teritorijās Jaunjelgavas un Neretas apvienībās eglīšu utilizācija nav aktuāla: “Šo apvienību vietējie komunālo saimniecību pārstāvji veiksmīgi tiek galā ar iedzīvotājiem liekajām svētku eglītēm. Tās sadedzina katlumājās, no mums papildu darbība eglīšu savākšanai nekad iepriekš nav bijusi, arī šogad nav nepieciešama.”
SIA “Ķilupe”, kas apkalpo šķiroto atkritumu savākšanas laukumus Skrīveros un Koknesē, atsevišķi neorganizēs eglīšu savākšanu, dati neliecina par nepieciešamību, un iedzīvotāji nav izrādījuši pieprasījumu pēc šāda pakalpojuma. Uzņēmuma pārstāve skaidroja, ka šāda prakse ir lietderīga lielākās pilsētās, kurās vairāk cilvēku dzīvo tieši daudzdzīvokļu mājās. Ņemot vērā situāciju energoefektivitātes tirgū, privātpersonas izvēlas no kociņiem atbrīvoties, izmantojot tos kā kurināmo.
Reģionos akcijas nav pieprasītas
Apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide” nodrošina vairākas iespējas eglīšu nodošanai. Lai novērstu izmantoto eglīšu nonākšanu pilsētvidē vai atkritumu poligonos, “Eco Baltia vide” aicina jau laikus apsvērt iespējas no šī svētku dekora atbrīvoties videi draudzīgā veidā. Uzņēmumi saviem klientiem nodrošina vairākas iespējas eglītes nodot atkritumu šķirošanas laukumos vai pēc iepriekšēja pieteikuma — klienta adresē. Šis piedāvājums gan iespējams konkrētās pilsētās un atkritumu šķirošanas laukumos, kas neietver Aizkraukles novadā apsaimniekoto Pļaviņu apvienību.
Pērn pēc Ziemassvētkiem uzņēmums nodrošināja, ka vairāk nekā 3000 eglīšu nonāk nevis sadzīves atkritumos, bet tiek pārstrādātas šķeldā vai apsaimniekotas kā bioloģiskie atkritumi.
“Iepriekšējā ilggadējā pieredze rāda, ka reģionos pieprasījums pēc eglīšu savākšanas pakalpojumiem ierasti nav aktuāls, jo iedzīvotāji paši rod risinājumus, kā no tām atbrīvoties videi draudzīgākā veidā, neizmetot sadzīves atkritumos. Aktuālāki eglīšu savākšanas pakalpojumi ir tieši lielās pilsētās, kur lielākā daļa dzīvo daudzdzīvokļu namos un nav iespēju ne sakurināt, ne izveidot kompostu. Taču visus iedzīvotājus un arī uzņēmumus, iestādes aicinām eglītes, cik vien iespējams, neizmest sadzīves atkritumos. Ja eglīte ir izmesta sadzīves atkritumu konteinerā, tad tā diemžēl nonāk atkritumu poligonā. Tās var noderēt kā vērtīgs kurināmais vai komposta saturs tiem, kuriem pie mājas ir izveidota speciāla vieta komposta veidošanai. Ja nav iespēju pašiem eglīti sakurināt, tad noteikti vērts apjautāties paziņām, kolēģiem un draugiem, kuri apkurei izmanto malku vai Jāņiem gatavo ugunskurus. Tāpat, ja eglīte pēc svētkiem vēl ir zaļa, to var nodot arī briežu vai zirgu audzētavās, iepriekš ar tām sazinoties par nepieciešamību un nogādes iespējām,” informē Daiga Buča, “Eco Baltia vide” sabiedrisko attiecību vadītāja.
Reklāma