Šogad īpašs notikums Dobeles ceriņu festivālā bija vārda došanas ceremonija jauniem ceriņiem — ‘Jānis Jaunsudrabiņš’ un ‘Emīlija’, kā sauca dzejnieka Aleksandra Čaka māti. Vārda došanas svētkos ceriņu galvaspilsētā Dobelē piedalījās dzejnieku cienītāji no visas Latvijas. Uz Dobeli devās arī grupa neretiešu, lai būtu aculiecinieki šim neparastajam notikumam.
Kā stāsta novadpētniece Lidija Ozoliņa, ideju par Jāņa Jaunsudrabiņa vārda piešķiršanu ceriņam rosināja Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” vadītāja Ilze Līduma 2021. gada jūnija sākumā, kad apmeklēja Dobeles ceriņu dārzu kopā ar grupu neretiešu. Rosinājumu Ilze Līduma izteica Pētera Upīša Dārzkopības muzeja vadītājai Inesei Šintai. Tas sasniedza dzirdīgas ausis — Dārzkopības institūtu.
Sagatavošanas un saskaņošanas process ilga gandrīz gadu. Rezultātā šogad ceriņu festivāla ziedēšanas laikā oficiāli ceriņiem tika dots vārds un atklātas šīs divas jaunās selekcionāra Laimoņa Kārkliņa izveidoto hibrīdu ceriņu šķirnes.
Pasākumu organizēja Aleksandra Čaka muzejs, Dārzkopības institūts, kā arī Pētera Upīša Dārzkopības muzejs sadarbībā ar Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” vadītāju Ilzi Līdumu. Ceriņu vārda došanas svētkus atklāja Dārzkopības institūta direktore Inese Ebele. Uzrunā klātesošajiem Dārzkopības institūta vadošā pētniece selekcionāre Sarmīte Kārkliņa atzīmēja, ka ikkatrs ceriņš sākumā esot vien hibrīds ar noteiktu kārtas numuru starp daudziem jaunaudžiem. Tikai krietni vēlāk stādiņam tiekot dots savs nosaukums. Daudzi no tiem gaidot gandrīz vai 30 gadu, kamēr tos novērtē un piešķir vārdu.
Pasākumu kuplināja muzikālā programma aktiera Mārtiņa Vilsona izpildījumā. Tajā ietverti Aleksandra Čaka un Jāņa Jaunsudrabiņa dzejas lasījumi un dziesmas ar abu autoru tekstiem.
Reklāma