Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Unikāls pasākums — Lielo lakatu festivāls

Skrīverietes Baibas Vaivares vadītā Tautas lietišķās mākslas studija “Dzilna” atklāj 200 lakatu izstādi

8. maijā, Limbažos norisinājās vēl nebijis pasākums — Lielo lakatu festivāls, uz kuru devās arī Aizkraukles novada rokdarbnieces no Skrīveru lietišķās mākslas studijas “Putnukalns” un Kokneses biedrības “Baltaine”. Pasākums bija veltījums Mātes dienai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Festivāla organizatori pulcēja audējus no visas Latvijas, kas vēlējās saposties un izrādīt pašu darinātos lielos lakatus. Aicināti bija arī deju kolektīvu dalībnieki un folkloristi, kuri uzstājas lielajos lakatos, un ikviens, kurš lepojas ar pirktu, lienētu, dāvanā saņemtu vai mantotu, jaunu vai vecu austu tradicionālo lielo vilnas lakatu.

Limbažu kultūras namā Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) “Dzilna” festivāla laikā atklāja savu grāmatu “Vasaras lina tērps Vidzemē” un izstādi “Divsimt lakati”. Studijas vadītāja ir skrīveriete Baiba Vaivare. Viņa ir arī Skrīveru lietišķās mākslas studijas “Putnukalns” vadītāja. Pērn lielu atsaucību guva viņas izauklētais projekts “Tradicionālo lielo vilnas lakatu aušana”, kas ieguvis uzņēmuma “Latvijas Valsts meži” un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Zemgales kultūras programmas finansiālu atbalstu. Aizkraukles novadā lielo lakatu aušanas prasmes projekta dalībnieki apguva gan klātienē piecās sestdienās Skrī veros, gan zināšanas nostiprināja, strādājot patstāvīgi mājās. Meistarklasē lakatus aust bija pieteikušās dalībnieces no Skrīveriem, Aizkraukles un Aizkraukles pagasta, Kokneses, Sērenes, Jaunjelgavas un Krapes. Nodarbības vadīja vienas no labākajām audējām Latvijā studijas “Dzilna” meistares.

Limbažu izstādē skatāmi 200 austie lielie vilnas lakati “Dzilnas” audējām raksturīgās kompozīcijās un lakati, kas austi no dabas krāsvielās krāsotām dzijām, variācijas par seno lakatu tēmu. “Izstādē skatāma vesela siena ar senajiem lakatiem. Te redzami desmit lakati no Aizkraukles muzeja, trīs no Limbažu muzeja un 14 lakati no TLMS “Dzilna” dalībnieču personīgajiem fondiem, kuri austi laikā no 19. gs. beigām līdz 20. gs. 30. gadiem. Precīzs aušanas gads nav zināms gandrīz nevienam, tātad vecākajam lakatam varētu būt apmēram 130 — 140 gadu, informē Baiba Vaivare. Vērienīgs un krāšņs bija lielo lakatu gājiens/lepošanās. Tas bija krāšņs ne tikai vizuāli, bet arī saviļņoja ar dažādu novadu dziesmu pūru. Festivāls noslēdzās ar Lielo lakatu burziņu Limbažu Vienības parkā, kur dalībniekus iepriecināja Limbažu kultūras nama pašdarbnieku kolektīvi ar saviem deju priekšnesumiem, kuros tika izmantoti lielie lakati.

Lakatu izstāde Limbažu kultūras namā skatāma darbdienās no pulksten 10 līdz 19 (tālr. informācijai 64070781).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.