Lielzalves muižā, kur reiz darbojās Zalves pamatskola, nogādāts vērtīgs dāvinājums — trimdā izdotas latviešu autoru grāmatas, kuras Zalves skolai novēlējis Ventis Plūme no Amerikas Savienotajām Valstīm.
Par vērtīgo dāvinājumu Lielzalves muižas apmeklētājiem Putnu dienu pasākumā pastāstīja pensionētā skolotāja Ilga Cera. Sveicot viesus muižas bibliotēkā, skolotāja sacīja, ka tajā grāmatas izkārtotas vairākās daļās. Vienā pusē plauktos izvietotas grāmatas, kuras var ņemt lasīšanai un atnest atpkaļ. Otrā pusē plauktos izvietotas grāmatas, kuras var ņemt lasīt pavisam, nenesot atpakaļ. Lasītavā ir arī plašs žurnālu klāsts. Un trešā ir Sēļu kluba, kas Lielzalves muižu apsaimnieko jau trešo gadu, īpašā bibliotēka, kur nonāks arī liela daļa no ASV saņemto grāmatu.Sūtījumu bijušajā Zalves skolā nogādāja Venta Plūmes radinieki — mūsu novadnieki Sarmīte un Artūrs Plūmes un Ramona Salmiņa.Sarmīte pastāstīja: “2021. gada nogalē saņēmu ziņu no Aļaskas — mūsu radinieks Ventis Plūmes jautāja, vai kādam var noderēt grāmatas no viņa bibliotēkas — ārzemēs izdotu latviešu autoru darbi latviešu valodā, vismaz simt grāmatu. Uzreiz atminējos par Zalves skolu, kur ar Venti ciemojāmies 2016. gada vasarā un par kuras atdzimšanu biju lasījusi “Staburagā”. Sazinājos ar Zalves novadpētnieci Ilgu Ceru, un viņa teica “jā”. Kādēļ Ventis Plūme vēlējās šīs grāmatas atsūtīt uz Latviju? Viņa ģimenē neviens no trim bērniem nerunā (un nelasa) latviski, tāpat arī mazbērni. Aļaskas štata lielākajā pilsētā Ankoridžā, kur Ventis dzīvoja, nebija neviena cita latvieša. Ģimenē viņi saglabāja latviešu tradīcijas, joprojām cep speķa pīrāgus, bet valoda — tā paliek dzīva, tikai to lietojot.”Ventis Plūme aizgāja mūžībā šī gada februārī, un ģimene izpildīja viņa vēlēšanos — atsūtīt uz Latviju latviešu grāmatas. Tur ir Alfrēda Dziļuma, Anšlava Eglīša, Irmas Grebzdes, Aidas Niedras, Ivandes Kaijas, Jāņa Jaunsudrabiņa, Jāņa Veseļa u. c. autoru darbi, kas izdoti ārpus Latvijas, sākot no 1950. gada. Tās visas nu nonākušas bijušajā Zalves skolā. Ventis Plūme mācījās šajā skolā pirms došanās bēgļu gaitās 1944. gadā. Dzīvodams tik tālu prom no Latvijas, Ventis bieži ciemojās dzimtenē un pēc iespējas apmeklēja arī savu skolu Zalvē. Pēdējo reizi kopā ar radu ģimeni tur bija 2016. gada vasarā, kad Ilgas Ceras vadībā izstaigāta jau tolaik slēgtā, pamestā un, kā tolaik viesi nodomājuši, nolemtībai atstātā muižas ēka.“Abrīnojama ir enerģija, mērķtiecība un neatlaidība, ar kādu Sēļu kluba vadītāja Ilma Svilāne un novadpētniece Ilga Cera paveikušas tik redzamas pārmaiņas senajā muižā. Lai sokas turpmāk!” saka Sarmīte Plūme. Īpašu paldies viņa saka Kokneses pasta profesionālajām darbiniecēm, kuras ne tikai deva padomus apjomīgā sūtījuma muitas nokārtošanā, bet palīdzēja celt un nest smagās grāmatu kastes, kad tās tika nogādātas Latvijā.
Vai tagad Zalvē būs divas biblotēkas? Nezināju ka tik liela mazpilsēta cik tur tautas? Ieplānošu vasarā maršrutu, muižu apraudzīsu. Grāmatas ar labprāt panemtu, man tā Aizkraukles bibloteka tuva, bet gribas kaut ko no ASV. Lasu tīri labi ar vārdnīcas palidzibu un ar lupu. Gribas to Jauno Strāvu asinīs ielaist.