Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

5 noderīgi padomi droša lietota auto iegādei

Iegādāties jaunu auto no salona ar garantiju un “rūpnīcas smaržu” spēj ikviens, kam ir pieejami attiecīgi finanšu līdzekļi. Savukārt mazlietota auto iegāde un lietota auto iegāde ir daudz sarežģītāki procesi. To iegāde prasa no pircēja zināšanas, pacietību un zināmā mērā arī veiksmi.

Kopš pandēmijas sākuma gan jaunu, gan lietotu auto tirgus piedzīvo pārmaiņas un par stabilitāti runāt vēl pāragri. Auto piedāvājums nav pietiekams, un tas atspoguļojas cenu pieaugumā visos auto segmentos, tai skaitā lietotu un mazlietotu auto. Kā orientēties un nopirkt savu sapņu auto bez riska un nevajadzīgu papildu finanšu līdzekļu tērēšanas?

Neuzticies savam viedoklim

Netēlo auto ekspertu, ja vien ar to nenodarbojies profesionāli! Šobrīd ir pieejami daudzi servisi, kas piedāvā noskaidrot auto vēsturisko informāciju. Dažādi specializētie interneta resursi mazlietotu un lietotu automašīnu pircējiem piedāvā izmantot auto izcelsmes izsekošanas pakalpojumus, lai noskaidrotu, vai viņu noskatītā automašīna kādreiz cietusi ceļu satiksmes negadījumā, cik bieži un kurās valstīs ir pirkta un pārdota, kāda ir tās sākotnējā rūpnīcas ražošanas informācija. Nepažēlojot 40 – 50 eiro par šo informāciju, jūs, iespējams, ietaupīsiet nesalīdzināmi vairāk.

Sāc ar VIN numura pārbaudi

Automašīnas vēsturiskās informācijas pārbaude sākas ar automašīnas VIN numuru, kas pazīstams arī kā auto šasijas numurs. To var atrast uz info paneļa, vadītāja puses durvīm un auto reģistrācijas apliecībā. Šo numuru sākotnēji piešķir ražotājs, un tas identificē konkrēto transportlīdzekli.

Pārbaudot VIN numuru, iespējams noteikti marku, modeli, gadu, virsbūves veidu un pat sākotnējo aprīkojumu. Tālākajā automašīnas dzīvē VIN tiek reģistrēts satiksmes negadījumos, pieteiktos apdrošināšanas gadījumos un reģistros, tas tiek fiksēts, kad autoserviss vai izplatītājs labo transportlīdzekli. Tā ir nenovērtējama informācija visiem lietotu un mazlietotu auto pircējiem.

Odometra rādījuma pārbaude

Diemžēl odometra koriģēšana ir ierasta prakse daudzās valstīs, ne tikai Latvijā. Odometra attīšana ir samērā lēts un vienkāršs process, kas ļauj gūt papildus ienākumus negodīgiem automašīnu tirgotājiem.

Iegādājoties lietotu auto, svarīgi noskaidrot tā izcelsmes valsti, jo no reģistrācijas valsts nereti ir atkarīgs transportlīdzekļa odometra rādījuma atbilstība reālajiem datiem. Ziemeļvalstu, Beļģijas, Nīderlandes valstu publiskie reģistri ir pieejami, un informāciju tajos iespējams iegūt bez maksas.

Ja izraudzītais auto jau ir bijis reģistrēts Latvijā, vērts pārbaudīt sev interesējošo informāciju CSDD datu bāzē. Tur jūs iegūsiet datus par auto veiktajām tehniskajām apskatēm un tajās fiksētajiem nobraukumiem.

Atkarībā no mazlietotā auto ražotāja odometra rādījuma vienmēr ieteicams to pārbaudīt oficiālā dīlera servisā. Pastāv iespēja, ka auto būs reģistrēts dīlera servisa sistēmā un tad viegli konstatēt, vai odometra rādījumi nav mainīti.

Automašīnas pārbaude

Būtisks solis ir arī automašīnas pārbaude pirms iegādes. Lietotu automašīnu noteikti jāparāda uzticamā autoservisā. Tur būs iespējams pacelt automašīnu uz estakādes vai pacēlāja, pieslēgt datordiagnostiku, pārbaudīt dzinēju. Veiktās pārbaudes samazinās risku nopirkt automašīnu ar nopietniem defektiem un iespēju, ka svaigi nopirkts spēkrats jau pēc mēneša būs kapitāli jāremontē.

Iegādājoties lietotu auto, svarīgi pievērst uzmanību servisa grāmatiņai. Tā sniegs priekšstatu par veiktajām auto apkopēm. Automobilis ir tieši tik labs, cik tā apkopes vēsture. Ja ar auto pārdevēju grūti vienoties, kurā auto servisā automašīnu pārbaudīt, iespējams pieteikties un izmantot CSDD auto diagnostikas pakalpojumus.

Pievērsiet uzmanību detaļām

Veicot auto vizuālo apskati, svarīgi pievērst uzmanību salona interjera nodilumam un automašīnas krāsojumam. Zīmīgs nodiluma uzrādītājs ir stūre un ātruma pārslēga galva.

Jāpārbauda mašīnas aprīkojums – ventilācijas sistēmas veids, navigācijas vai audio sistēmas tips, nolokāmie spoguļi un to apsilde, elektriskie logi, drošības spilvenu skaits, domkrats un rezerves ritenis. Pārbaudiet, vai viss sākotnējā aprīkojuma atskaitē minētais ir mašīnā atrodams. Piemēram, ja stikla krāsa nesakrīt ar atskaitē minēto vai uz stikliem ir atšķirīgi marķējumi, iespējams, automašīna ir bijusi iesaistīta ceļu satiksmes negadījumā.

Noskaidrojām, ka Jūsu auto būs tieši tik labs, cik laika jūs būsiet veltījis tā iegādei. Tieši tik vienkārši! Gadījumā, ja auto iegādei nepieciešami papildus līdzekļi – aizdevums auto iegādei ir ar elastīgiem noteikumiem. Pirms kredīta noformēšanas rūpīgi izvērtējiet savas iespējas to atmaksāt!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.