Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

5 ieteikumi pareizai zobu diegošanai

Nekad nav par vēlu sākt lietot zobu diegu. Zobu diegu lietošana ir tikpat svarīga kā jebkurš cits elements mutes veselības aprūpes režīmā. Diegs noņem baktērijas un pārtiku starp zobiem, kur zobu birstes sari nevar tikt. Zobārstniecības klīnika “Smile More” www.smilemore.lv dalās ieteikumos kā pareizi diegot zobus.

Kāpēc jālieto zobu diegs?

Pareiza zobu diegu lietošana izņem pārtikas pārpalikumus un aplikumu starp zobiem. Ja zobi netiek diegoti, starp tiem uzkrājas netīrumi, kairina smaganas, izraisot iekaisumus un galu galā slimības. Daudzi cilvēki lieto zobu diegu nepareizi, nospiežot aplikumu starp zobiem un zem smaganām. Izplatīta kļūda ir “zāģēšanas” darbība, velkot diegu uz priekšu un atpakaļ, nenoņemot aplikumu un traumējot smaganas.

Kā pareizi lietot zobu diegu?

Pareizai lietošanai ir jāizmanto vaskots zobu diegs, kas netraumēs smaganas. Izmanto cilpas tehniku, paņemot aptuveni 30 cm diega. Sasien to tik lielā cilpā, lai tajā ietilptu visi pirksti bez īkšķa. Viegli virzi zobu diegu līdz sasniedz smaganu līniju, apņemot zobu no vienas puses un pēc tam no otras. Visprecīzāk to var apskatīt dažādos video vai vēl labāk, apjautājies par zobu diegošanas tehniku savam zobārstam vai higiēnistam.

Ko darīt, ja smaganas asiņo?

Kad pirmo reizi sāc lietot zobu diegu, smaganas var būt jutīgas un nedaudz asiņot. Turpini lietot zobu diegu, kā norāda zobārsts un asiņošanai vajadzētu apstāties, kad smaganas kļūst veselīgākas. Ja pēc dažām dienām joprojām novēro regulāru asiņošanu, sazinies ar zobārstu.

Kāds ir labākais laiks zobu diegošanai — pirms vai pēc zobu tīrīšanas?

Svarīgākais ir to darīt. Izvēlies diennakts laiku, kad vari veltīt dažas papildu minūtes zobu kopšanai. Cilvēki, kuri dienas beigās ir pārāk noguruši, ērtāk ir veikt zobu tīrīšanas procedūru no rīta vai pēc pusdienām. Citiem varētu patikt iet gulēt ar tīru muti.

Neaizmirsti, ka bērniem arī ir jātīra zobu starpas!

Sāciet, tiklīdz bērnam ir divi zobi, kas saskaras. Tā kā zobu tīrīšanai ir nepieciešama roku veiklība, bērni parasti paši nespēs veikt rūpīgu darbu līdz 10 vai 11 gadu vecumam.

Paturi prātā, ka tīrīšanai starp zobiem nevajadzētu būt sāpīgai. Ja darīsi to pārāk stipri, iespējams sabojāt audus starp zobiem. Ir normāli, ka pirmo reizi sāc sajust diskomfortu, taču nepadodies. Ikdienā tīrot zobus un tīrot zobu starpas, šim diskomfortam vajadzētu mazināties nedēļas vai divu laikā. Ja bērnam šī procedūra būs sāpīga, viņš nevēlēsies to turpināt, tāpēc dari to saudzīgi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.