Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

10 lietas, kas jāņem vērā, izvēloties studiju programu

Kas jums ienāk prātā, kad domājat par studijām, dzīvi universitātē, turpmāko karjeru? Padomājiet par vēlmēm un interesēm, hobijiem, sapņiem, attieksmi pret sevi un pasauli. Izglītības konsultanti studentiem no ārzemēm “Education Bridge” https://educationbridge.eu zemāk piedāvā sarakstu ar 10 vērtīgām lietām, izvēloties studiju programu un kas var būt sākumpunkts lēmuma pieņemšanas procesā.

Intereses

Izvēloties studiju programu, jāseko savām interesēm. Ja atradīsiet to, kas patiesi sajūsmina, varēsiet ilgāk koncentrēties un smagi strādāt, vienlaikus izbaudot procesu. Interešu pārbaude var palīdzēt jums iegūt skaidrību par jūsu aizraušanos.

Motivācija

Pareiza motivācija koncentrē uzmanību uz mērķu sasniegšanu, sniedz enerģiju un nepieciešamo izturību, lai turpinātu. Veiksmes gadījumā sajutīsi gandarījuma sajūtu, ka ar savu smago darbu esi kaut ko sasniedzis. Tāpēc, izvēloties studiju virzienu, ieteicams padomāt par savu motivāciju.

Piemērotība un prasmes

Ikvienam kaut kas padodas. Tas, ka jums nepadodas matemātika, nenozīmē, ka nav nekādu cerību. Ir daudz jomu un nozaru, tāpēc viena ir noteikti piemērota jums. Apsveriet kursu, kurā, jūsuprāt, varētu attīstīties, jomu, kuru pazīstat. Organizatoriskās prasmes, izturība, radošums un disciplīna vispārīgi runājot, ir rakstura iezīmes, kas jums noderēs universitātē. Jūs varat noskaidrot, kuras disciplīnas varētu būt vairāk vai mazāk piemērotas jums, apskatot savus iecienītākos priekšmetus skolā: ja jums patīk matemātika vairāk nekā valodas un literatūra, iespējams, laba izvēle būs iegūt izglītību dabaszinātnēs, nevis humanitārajās zinātnēs.

Intelekts

Jūsu panākumi universitātē un turpmākajā darbā ir saistīti ar jūsu vispārējo inteliģenci, kas ietver jūsu domāšanas spēju, analītiskās prasmes, garīgās spējas risināt jaunus uzdevumus un atpazīt jēgpilnas sakarības.

Rakstura iezīmes

Ekstraversija, emocionālā stabilitāte, pieklājība, apzinīgums, atvērtība ir pozitīvas izpausmes, kas labvēlīgas jūsu panākumiem un gandarījumam universitātē. Kā tu sevi raksturotu? Kuri faktori ir svarīgi, lai gūtu panākumus izvēlētajā studiju programmā un turpmākajā karjerā?

Vērtības

Vērtības nosaka to, kā cilvēki dzīvo savu dzīvi un pieņem lēmumus. Kurām no šīm vērtībām jūs piešķirat prioritāti: personiskā autonomija, ģimene un attiecības, personīgie panākumi, radošums, sociālā apņemšanās, ērta dzīve, panākumi? Vai tās var realizēt ar Jūsu izvēlēto studiju programmu?

Draugi un ģimene

Izvēloties studiju programu un augstskolu, varētu būt viegli pieņemt lēmumu, ka jūsu ģimenes locekļi un draugi jau darbojas nozarē, taču jūs būsiet laimīgāks un veiksmīgāks, ja ievērosiet savas intereses.

Cerības un realitāte

Lai izvairītos no vilšanās, jau laicīgi jādefinē savas cerības un jāsāk vākt informāciju par studijām kopumā, par vēlamo studiju programu, izvēlēto augstskolu un tās atrašanās vietu.

Darba tirgus prognozes

Darba tirgus prognozes nav pietiekami uzticamas, lai balstītos uz studiju izvēli. Turklāt, tā kā ekonomika turpinās iet cauri īslaicīgiem cikliem, pat ar vislabāko grādu nepietiks, lai kalpotu par garantiju pastāvīgai nodarbinātībai visas dzīves garumā; mūžizglītība būs daļa no jūsu karjeras.

Alternatīvas

Pareizā rīcība izvēloties studiju programu ir apsvērt visas opcijas. Līdzīgām programām ir mazākas izmaksas, dažas ir laikietilpīgas, citas nepiedāvā konkrētus priekšmetus. Studentu par šīm alternatīvajām iespējām var konsultēt universitāte, bet ārzemēs ārzemju studentu konsultanti, kā Latvijā, piemēram, Education Bridge. Tas nodrošinās labāko alternatīvu atlasi, kas ir piemērotas karjeras mērķiem un motivācijai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.