Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Zilganpelēkais puveklis par “simpātisku” cenu

Pagājušajā nedēļā ar dēlu aizgājām uz veikalu Aizkrauklē. Šoreiz atļaušos nosaukumu noklusēt, lai gan domāju, ka pēc stāsta daudzi tāpat to pazīs. Dēls pirmās ieraudzīja zemenes, es — to iespaidīgo atlaidi. Ja pirms dažām dienām sārto ogu trauciņš maksāja nepilnus piecus eiro, tad todien tikai pusotru eiro. Pieejot tuvāk, atklājās drausmīgs skats — veikala apmeklētājiem piedāvāja iegādāties bojātas, sapuvušas ogas! Es nerunāju par vienu bojātu porciju — visos zemeņu trauciņos uz ogām bija pūkains, zilganpelēks puveklis, par pārējiem bojājuma veidiem nemaz nerunājot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atceros, ka bijusī darba kolēģe pirms dažiem gadiem pukojās par tādu pašu situāciju, tikai toreiz “laikazobs” bija skāris mellenes, no kurām veikals par “simpātisku” cenu centās atbrīvoties. Viņa vēl toreiz izmeta frāzi, ka pret pircējiem Latvijā izturas kā pret trešās valsts pilsoņiem. Interesanti, ka kājas šiem abiem bojāto produktu šausmu stāstiem aug vienā un tajā pašā veikalā. Tie, kas redzēja puvušās zemenes, neļaus samelot, ka tādas ogas nedrīkstētu pat par velti dāļāt! Eiropieši, trešās valsts pilsoņi vai aborigēni — nevienam cilvēkam nevajadzētu pat pieļaut domu uzturā lietot tik ļoti bojātus produktus.

Brīnos par veikala bezkaunību un drosmi, riskējot ar pircēju veselību. Daži pelējuma veidi var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas un elpošanas problēmas. Daudzi uzskata, ka pelējumu ir vienkārši nokasīt, nogriezt, lai apēstu atlikušo bez bēdām. Tomēr pelējuma skartās vietas bieži vien ir tikai aisberga redzamā daļa. Bīstamākās vielas, ko pelējums var saturēt, ir, piemēram, aflatoksīni — vēzi izraisošas vielas, ko ražo noteiktas pelējuma sēnītes, īpaši tās, kas atrodamas uz kukurūzas un zemesriekstu kultūraugiem.

Man šķiet, ka mēs, patērētāji, esam sākuši pievērt acis un ļaujam tirgotājiem sevi pazemot. Maciņa plānums mūs spiež pie zemes. Ieraugot produktus ar atlaidi, jūtamies aplaimoti, lielajos priekos bieži vien kvalitātei un derīguma termiņam nepievēršot pienācīgu uzmanību. Mums jāuzņemas atbildība par veiktajām izvēlēm, jāiemācās cienīt sevi, rūpēties par veselību un izvairīties no tai vērstajiem draudiem.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) prasības paredz, ka pārdošanā esošajam produktam jāatbilst minimālajām kvalitātes prasībām. Zemenes nedrīkst būt puvušas, bojātas. Minētais gadījums bija atklāts PVD prasību pārkāpums, necieņa un spļāviens sejā pircējiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.