Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Vieta saskaņai ar dabu. Omraču teritorija ir divreiz lielāka par Vatikāna valsti

OMRAČOS regulāri notiek folkloras pasākumi Saules kalendāra svētku gaisotnē. Maijas Leišavnieces foto

Pirms vairāk nekā desmit gadiem biedrība “Ekociemats” Seces pagasta Omračos un Jaunvanagos sāka īstenot ideju par lauku kopienu — vietu, kur cilvēkiem dzīvot, būvēt mājas, kopt ainavu un zemi ar bioloģiskās lauksaimniecības un permakultūras metodēm, rīkot folkloras un vides izglītības pasākumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nav atsaucības

Biedrības brīvprātīgie darbinieki šajos gados daudz strādājuši, kopjot un attīrot teritoriju no aizaugšanas, būvējot piebraucamo ceļu, jaunas saimniecības ēkas, remontējot un padarot piemērotas Omraču teritorijā esošās vecās guļbūves. Katru gadu no jauna notiek cīņa ar krūmiem savulaik pamatīgi aizaugušajā cidoniju laukā. Pagaidām dabas un cilvēku spēki esot līdzsvarā. Vislabāk īstenojušies biedrību “Ekociemats” un “Undīne” regulāri kopīgi rīkotie folkloras notikumi Saules kalendāra svētku gaisotnē un citi ar vides izglītību un dabaszinībām saistītie kultūras notikumi. Gan bērniem, gan pieaugušajiem Omrači ir vieta, kur savus ikdienas nemiera pilnos prāta un straujos sirds ritmus saskaņot ar dabas viedo un nesteidzīgo mieru.

Biedrības “Ekociemats” pārstāvis Ingus Zālītis atzīst, ka tieši lauku klusums un miers ir tas, ko mūsdienu trauksmainās steigas cilvēkam visgrūtāk pieņemt. Sapnis par laukiem un savu gabaliņu zemes esot daudziem, bet paspert pirmo soli sapņu īstenošanā šajā vietā, drosmes nevienam vēl nav pieticis. Kā teic Ingus — Omraču teritorija ir divreiz lielāka par Vatikāna valsti, bet par spīti intensīvajai un regulārajai reklāmai, neviena ģimene pagaidām vēl nav izteikusi vēlmi apmesties ekociemata teritorijā uz dzīvi. Sākotnējā doma, ka lauku kopiena ir īstā metode Latvijas atdzimšanai, gan vēl spēkā, un biedrība joprojām dāvina zemi, ēkas un darbarīkus cilvēkiem, kas vēlas palikt Latvijā, dzīvot un strādāt Sēlijā. Omračos ir 30 hektāri lauksaimniecības zemes, 50 hektāru meža un piecas dzīvojamās mājas.

Nāc un piedalies!

Domājot globāli, biedrība “Ekociemats” rīkojas lokāli, darot to, ko var izdarīt saviem spēkiem — Omraču lielajā amatu mājā un pagalmā notiek pasākumi, koncerti, vides izglītības nodarbības. Daudzas aktivitātes rīko biedrība “Undīne”, kuras pārstāvji tajos arī piedalās. Esot gandarījums par cilvēkiem, kuri atgriežas atkal un atkal, lai baudītu fantastisko Omraču gaisotni, keramikas darbnīcas, tējas gleznu darināšanu un citas radošās meistardarbnīcas, folkloras ansambļu un autormūziķu uzstāšanos, tikšanos ar seno amatu meistaru Eduardu Klints, mūziķi Ivetu Tāli, dziedošo Leišavnieku ģimeni un visiem citiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ingus teic — galvenais ir intuitīvi satvert patiesības un īstenības sinepju graudiņu, iesēt to ticības un cerību dobītē, kopt to ar jūtām un sajūtām. Kurš dzied, skaita dzeju vai muzicē, kurš piemet pagali ugunskuram un izvāra garšīgu zupu tiem, kuri vēl tikai sāk pārdomāt nākotnes plānu savai dzīvei. Nāc un piedalies arī tu!

Projekts “Sēlijas kopienu stāsti” tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” projektu konkursa “Sēlijas kultūras programma” finansiālu atbalstu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.