Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Vēstures skolotāja pienākums stāstīt par vēsturiskās patiesības status quo

Vēstures skolotāji vienmēr bijuši tādā īpašā statusā un lomā, jo tā dēvētajos “sarkanajos” un “melnajos” datumos jāveic amata aprakstā neiekļautie sabiedriskie pienākumi — ārpus klases sienām stāstīt, rādīt, dalīties, arī pārliecināt visas sabiedrības grupas par vēsturiskās patiesības status quo. Lasītājs, visticamāk, pašlaik plati smaida, lasot vārdu savienojumu “vēsturiskā patiesība”. Un ne velti, jo tā visos laikos bijusi atkarīga no pastāvošajiem politiskajiem uzstādījumiem un interesēm.
No otras puses, mana, kā izglītības jomas profesionāļa, kas vairāk nekā 15 gadus veicis vēstures skolotāja funkcijas, atbildība ir gan pret vēstures, gan izglītības zinātnēm. Te vēlos atgādināt enciklopēdijas “Britannica” piedāvāto vēstures zinātnes definīciju: “vēsture, pamatojoties uz oriģinālavotu kritisku vērtējumu, pēta notikumu hronoloģisko pierakstu ar mērķi izskaidrot pagātnes notikumus”. Tātad, vēsture ir stāsts, kas ir balstīts vēstures oriģinālavotu, piemēram, atmiņu, dokumentu, avīžrakstu un materiālo liecību kritiskā izvērtējamā, bet ne interpretācijā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.