Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

UNESCO reģistrā aicina iekļaut no Sibīrijas sūtītās bērza tāss vēstules. Vēstules glabājas arī Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā

Muzejā Aizkrauklē īpašs statuss tagad ir dzejnieka un rakstnieka Aleksandra Pelēča 1965. gadā no izsūtījuma uz Holivudu Amerikā sūtītai vēstulei. Tā ar zaļu tinti rakstīta uz bērza tāss. Foto no “Staburaga” arhīva.

Latvija, Lietuva, Polija, Igaunija un Ukraina iesniegušas kopīgu nomināciju ar priekšlikumu iekļaut no Sibīrijas nosūtītās vēstules uz bērza tāss UNESCO programmas “Pasaules atmiņas” starptautiskajā reģistrā, informē UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāve Kitija Balcare.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieteikumā, kas sagatavots sadarbībā ar visu piecu valstu UNESCO nacionālajām komisijām, tostarp ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, iekļauti 148 dokumenti, kas tapuši no 1940. līdz 1965.gadam padomju represiju sistēmā gulagā. Dokumentu kopumā ir vēstules, kas rakstītas uz bērza tāss, un citi politisko ieslodzīto vai izsūtīto personu dokumenti, kas glabājas 31 atmiņas institūcijā piecās valstīs – Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā un Ukrainā.

Latvijas vēstules, kas rakstītas uz bērza tāss, tiek glabātas 11 Latvijas muzejos – Tukuma muzejā, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā, Daugavas muzejā, Jēkabpils Vēstures muzejā, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, Latvijas Okupācijas muzejā, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, Talsu novada muzejā, Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā un muzejā “Ebreji Latvijā”. 

UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā ir apkopots pasaules nozīmes dokumentārais mantojums. Reģistrs ir plašāk pazīstama programmas “Pasaules atmiņa” daļa, kuras mērķis ir veicināt atmiņas institūciju sadarbību, lai saglabātu un nodrošinātu piekļuvi dokumentārajam mantojumam. Pašlaik reģistrā ir 494 ieraksti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar Latviju saistītie ieraksti “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā pašreiz ir četri – Dainu skapis, Baltijas ceļa dokumentārais mantojums, kas iesniegts kopā ar Igauniju un Lietuvu, Polijas sagatavotā nominācija par Ļubļinas ūnijas noslēgšanas akta dokumentu, Hanzas savienības dokumenti, ko kopīgi iesniegušas Dānija, Igaunija, Latvija, Polija, Vācija un Beļģija.

Lēmums par uz bērza tāss rakstīto vēstuļu iekļaušanu UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā gaidāms 2025.gada maijā.

LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.