Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ugunsnelaime iznīcina daļu staļļa Skrīveros. Līdz vasarai jātnieku skolai jāatsāk darbu

Ceturtdienas rīts “Sarmītes Staļļos”. Uguns iznīcinājis 400 m2 no dzīvnieku mājām. Imanta Kaziļuna foto

Trešdien, 24. janvārī, nelaime piemeklēja Sarmītes Strazdiņas saimniecības “Lielkažoki-1” stalli Skrīveru pagastā. Nodega daļa no staļļa, pilnībā iznīcinot koka konstrukcijas un jumtu. Par laimi ēkā esošos dzīvniekus — zirgus un govis izdevās izglābt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā vēsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, izsaukums uz “Lielkažokiem-1” saņemts trešdien, 24. janvārī, pulksten 9.10. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji konstatēja, ka daļa no saimniecības ēkas jau deg ar atklātu liesmu un tai ir iebrucis jumts. Pirms glābēju ierašanās no ēkas tika evakuēti 20 mājlopi. Ugunsgrēkā cieta viens cilvēks, gāja bojā viens mājlops — cūka, un sadega traktors. Kopējā degšanas platība bija 400 m2. Darbus notikuma vietā beidza trijos pēcpusdienā.

Ceturtdienas rītā, “Staburagam” ierodoties nelaimes vietā, tur jau pulcējās vairāk nekā desmit talcinieku, kas bija atsaukušies aicinājumam nākt palīgā novākt gruvešus. Drīz vien ieradās arī vīri no Valsts vides dienesta, lai pārliecinātos, ka apkārtnē nav noplūdusi eļļa vai degviela. Pārliecinājušies, ka apdraudējuma nav, viņi devās prom.

Ieradās arī staļļa saimniece Sarmīte Strazdiņa, aprunājās ar palīgiem. Līdzi viņa atvedusi darba cimdus, lāpstas un citas mantas. Staļļa grīda vietām ir pilna ar ūdeni, kas sniedzas līdz potītēm. Ēkas vidū stāv sadedzis traktors. Uguns pilnībā iznīcinājis tā riepas. Pamazām ēkas priekšā sāk krāties vairākas kaudzes — vienā metāllūžņi, citā koka, plastmasas priekšmetu atliekas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ceļu aizšķērsoja uguns

Saimniece stāsta, ka ugunsgrēka laikā, par laimi, šajā ēkas daļā lopu nebija. Tomēr viņi atradās netālu, daļā, kuru uguns neskāra. “Karstums bijis milzīgs, kusa viss, kas varēja sakust, tajā skaitā slaukšanas aparāti. Tādā karstumā dabūt lopus laukā nebija viegli,” stāsta Sarmīte. Lopus izveda caur sānu durvīm, jo cauri galvenajām ēkas galā izkļūt vairs nevarēja. Ja sākumā aizdomas par nelaimes izcelšanos krita uz traktoru, tad ugunsdzēsēji atzinuši, ka tas neesot bijis iemesls. Visticamāk, ugunsgrēks sākās elektrības instalācijā. Lai arī dūmi un liesmas parādījās trešdienas rītā, gruzdēšana, visticamāk sākās naktī vai pat iepriekšējās dienas vakarā. Diemžēl saimnieki nebija tuvumā un to laikus nepamanīja.

Izglābtie dzīvnieki pašlaik izmitināti kaimiņa Fabiana Fennela saimniecības kūtī. Apstākļus sarežģī tas, ka lielākā daļa no piena govīm ir grūsnas un atnesīsies tuvākajā laikā — janvāra beigās vai februāra sākumā. Saimniecībā ir 14 zirgi un 12 slaucamas govis. Ugunsgrēkā sadega mājas cūka. Dzīvniekam blakus bija kumeļš, un saimniece pirmo glāba viņu. Diemžēl pēc cūkas atgriezties vairs nevarēja, ceļu aizšķērsoja uguns.

Cilvēki ir fantastiski!

Neraugoties uz postažu un lielo nelaimi, Sarmīte Strazdiņa saglabā optimismu un saka, ka pēc gruvešu novākšanas jāķeras pie jumta atjaunošanas. Tā platība ir ap 700 m2. Nomainīs bojātās šīfera loksnes, bet daļai, kas pilnībā iznīcināta, plāno uzklāt metāla lokšņu jumtu. Pašlaik atsaucies uzņēmums “JELD-WEN”, kas plāno piegādāt savu produkciju — koka durvis. Lielākais ieguldījums būs vajadzīgs sijām un jumta materiālam. Diemžēl ēka nebija apdrošināta, finansējums būs jāmeklē pašiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trešdien informācija par nelaimi nokļuva sociālajos tīklos, kurā skrīverieši aicināja ziedot līdzekļus ēkas atjaunošanai. Sarmīte saka, ka ir pārsteigta par tādu atsaucību. Drīz vien viņas kontā parādījās arvien jauni ieraksti par ieskaitīto naudu. “Cilvēki ir fantastiski. Paldies par atbalstu, sapratni,” teic Sarmīte. Lai iegūtu līdzekļus, saimniecei nākšoties pārdot izsolē daļu no saviem gaļas lopiem. “Nepadosimies un vasarā jātnieku skola “Sarmītes staļļi” atsāk darboties,” saka saimniece.

Pašvaldība biznesu nevar atbalstīt

Santa Finstere, Skrīveru pagasta pārvaldes vadītāja, saka, ka pagasts gatavs sniegt atbalstu — tehniku un materiālus, tikai pirms tam jāapzina, cik liela palīdzība nepieciešama. Diemžēl finansiālais atbalsts šādos gadījums, kad runa ir par biznesa atbalstīšanu, nav paredzēts. Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Riekstiņš saka, ka pagaidām, līdz ceturtdienas pēcpusdienai, iesniegums par palīdzības nepieciešamību no Sarmītes Strazdiņas nav saņemts. Ceturtdien dome pieņēma novada budžetu, tajā ap 100 tūkstošiem eiro ielikti neparedzētiem gadījumiem, bet par tā sadali jālemj domes deputātiem. Nav šaubu, ka pašvaldība nevilcinātos ar atbalstu gadījumā, ja iedzīvotāji šādā nelaimē būtu palikuši bez dzīvesvietas. Stallis šajā gadījumā ir uzņēmējdarbības sastāvdaļa un pašvaldībai nav juridiska pamata piešķirt finansējumu tā atjaunošanai.

Finansiālu atbalstu staļļa atjaunošanai var sniegt:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Swedbank kontā V37HABA0551016497305

Sarmīte Strazdiņa

Mērķis: ugunsgrēka seku likvidēšanai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.