Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Turīgākie ļaudis Eiropā

Ilustrācija no canva.com

Ik pa laikam dzirdam teicienu, ka mūsu valstī cilvēki grimst nabadzībā, taču Latvijas tirgotājiem laikam liekas, ka mēs esam turīgākie ļaudis visā Eiropā. Īpaši paskatoties uz cenām veikalos. Katru reizi, kad sabiedrībā sākas karstākas diskusijas par augsto preču uzcenojumu, tirgotāji taisnojas, ka veikala uzcenojums ir tikai neliela daļa no preces kopējās cenas. Taču mani kā pircēju jau sen vairs šie skaidrojumi nepārliecina. Kārtējo reizi par to pārliecinājos, apmeklējot “Jaunpils pienotavas” ražotnes veikaliņu tieši Jaunpilī. Ieraugot siera cenas tur un pēc tam veikalos “Rimi” vai “Maxima”, raudāt gribējās. Kāpēc tas, kamēr nokļūst līdz veikalam, kļūst vismaz divas reizes dārgāks? Tāpat ir ar preču cenām ārzemēs un Latvijā. Cik reižu esmu pārliecinājusies, ka viena un tā pati lieta citā valstī maksā krietni mazāk nekā pie mums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gaidot atveramies pirmo “Lidl” veikalu Latvijā, cilvēki priecājās, ka nu varēs lētāk iepirkties, jo šajā veikalā citās valstīs preces ir lētākas nekā pie mums. Jau tad minēju, ka nav nekāda pamata priecāties, jo Latvijas apstākļos cenas noteikti būs augstākas. Un tā tas arī ir. Tie, kas iepērkas “Lidl” veikalos tepat kaimiņos — Lietuvā, to var apliecināt. Liekas, ja jau mums ir vairākas lielas tirdzniecības ķēdes, kas savā starpā konkurē, tad cenām vajadzētu kristies, taču notiek tieši pretējais — visos veikalos tās līdzīgi kāpj. Bet, ja cilvēki pērk, tad jau laikam viss ir kārtībā.

To, ka lielveikalu tīklos daudziem Latvijā ražotajiem produktiem uzcenojums ir nesamērīgi liels, intervijā aģentūrai LETA norādījis arī Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis. Viņš paudis viedokli, ka veikaliem varētu ieviest regulatoru, kas kontrolētu preču uzcenojumu apmēru, un gadījumos, kad uzcenojums ir pārlieku liels, piemērotu papildu nodokli. Speciālisti gan norāda, ka valstij nevajadzētu iejaukties cenu noteikšanas politikā. Lielāka ietekme būtu spēcīgām patērētāju organizācijām, kuras varētu ietekmēt tirgotāju rīcību, zemniekiem un pārstrādātājiem, taču viņi klusē, jo baidās, ka pēc balss pacelšanas jau nākamajā dienā viņu produkcija no veikalu plauktiem varētu arī pazust. Augstajām produktu cenām un vienlaicīgajam līdzīgajam cenu kāpumam uzmanību pievērsusi arī Konkurences padome, pētot, vai tā pamatā nav kāda nelikumīga vienošanās. Taču pagaidām nekādu secinājumu nav.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.