Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Trauslā drošības izjūta

Ilustrācija veidota ar canva.com Foto:  RyanKing999

Nedēļas sākumā daudzu Latvijas skolu ikdienu izjauca e-pasta vēstules ar spridzināšanas draudiem. Nākamajā dienā skolām pievienojās arī pirmsskolas izglītības iestādes. Bērni un darbinieki evakuējās, vecāki satraukti reaģēja, daļa iestāžu sūtīja ģimenēm ziņu, ka nākamajā dienā bērnus iestādē neuzņems, jo draudu vēstules bija saņemtas naktī. Bija skolas, kur šis incidents pagāja mierīgi, un arī policija paziņoja, ka draudus nevajag ņemt vērā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Draudi, iespējams, izpalika, bet problēma gan nē, jo iespējamais uzbrucējs vai grupa vēl nav atklāti, un šāda rīcība ir sodāma. Arī iepriekš bija gan šādi zvani, gan vēstules, ko ātri vien policija spēja “izskaitļot”. Tas, iespējams, mazināja arī citu vēlmi šādi rīkoties, un kādu brīdi no tādām darbībām bija klusums. Tagad šķiet, tas atgriezies ar jaunu sparu, jo tehnoloģijas ir attīstījušās, cilvēki daudz ko apguvuši, un noziedznieki veiksmīgāk var noslēpt savas pēdas. Tāpēc arī policija tik operatīvi nevar noskaidrot, kas to izraisījis.

Ir noticis vēl viens lēciens tehnoloģiju attīstībā, kas nāk par labu daudzās jomās, bet diemžēl palīdz arī ļaundariem. Dzīvojam laikā, kad vairs nav pat jāsūta karavīri, lai nodarītu postu kādam objektam, pietiek ar droniem. Zinot, cik plaši patērēta un pieejama ir šī prece, paliek neomulīgi. Lai arī daudzas valstis apgalvo, ka konkrētajā jomā izveidoti pamatīgi mūri, realitātē kādu spraugu, izrādās, var atrast vienmēr. Tas spilgti un traģiski atklājās Izraēlā, kas lepojās ar savu drošības sistēmu. Tāds pamatīgs drošības garants šķiet arī NATO, bet, redzot aculiecinieku video ar nelegālo imigrantu baru jau ejam pa mūsu pašu valsts ceļiem pierobežā, rodas šaubas. Baida ne tikai fakts, ka izdodas nepieķertiem šķērsot valsts robežu, bet arī, ko šie cilvēki darīs svešā valstī ar ierobežotiem līdzekļiem. Neapskaužu pierobežā dzīvojošos, īpaši lauku viensētās.

Viss notiek tik strauji, arī šķietami mierīgajā Latvijā. Kamēr cīnāmies par latviskuma saglabāšanu, Rīgā pie vienas no CSDD musulmaņi iekārtojušies savai lūgšanai. Vai šie konkrētie tādi vienīgie? Noteikti nē.

Plusā tam visam mākslīgais intelekts, kas var uzburt visādus brīnumus. Neapšaubāmi labs rīks, ja izmanto labiem mērķiem, bet tā nu tas gluži nav arī tagad. Kā ikviens ierocis, arī tas pieejams visiem. Valdībai būs jāpalauza galva, kā mākslīgo intelektu ielikt likuma rāmjos. Tomēr likums tikai uz papīra nekad nav apstādinājis noziedzību. Izlaižot džinu no pudeles, to grūti dabūt atpakaļ. Attīstoties iespējām, ir sajūta, ka esam klajā laukā, ko appūš visi vēji, bet pasargātības sajūta mazinās ar katru brīdi

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.