Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Tikšanās ar Maestro

MIRKLIS NO KONCERTA.
Valda Zvirgzdiņa foto

Tas nu bija noticis! Pilsētā afišas vēstīja, ka 7. maijā ar koncertprogrammu “Tikšanās Dailē” Aizkrauklē ieradīsies Maestro Raimonds Pauls un dziedātājs Daumants Kalniņš. Kultūras centra zālē, šķiet, nebija, kur ābolam nokrist.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mūzikas namā “Daile” šīs programmas pirmatskaņojums notika 2018. gada 13. novembrī. Maestro ir rets talants katrā koncertprogrammā pārsteigt klausītājus. Programmu “Tikšanās Dailē” Raimonds Pauls radījis dziedātājam Daumantam Kalniņam.

Koncerta pirmajā daļā skanēja Raimonda Paula dziesmu cikls ar Ineses Zanderes vārdiem “Putnu dziesmas”. Uz skatuves bija tikai dziedātājs Daumants Kalniņš un Raimonds Pauls pie klavierēm. Šī bija iespēja dzirdēt Maestro klavierspēli. Atceros kaut kur lasīto: Maestro klavierspēle kļuvusi par mūzikas instrumentu — tās vairs nav klavieres, tas ir Raimonds Pauls!

Savukārt otrajā daļā skanēja Maestro un Daumanta Kalniņa veidota dziesmu izlase ar latviešu dzejnieku vārdiem. Šajā daļā ar komponistu un Daumantu Kalniņu muzicēja arī stīgu kamerorķestris diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā un mūziķu grupa — taustiņinstrumentālists Raimonds Macats, Oskars Sproģis (basa ģitāra) un Artis Orups (sitamie instrumenti). Par dziesmām šai daļai Daumants Kalniņš teicis: “Grūti ir izvēlēties, ja ir maz dziesmu, bet vēl grūtāk, ja ir daudz. Kā komponistam Raimondam Paulam. Šis koncerts ir īsts komandas darbs.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paulam tiešām dziesmu pūrs bagāts, un koncertā izskanējušās agrāk bija dzirdētas citu mākslinieku sniegumā. Dzirdēt tās Daumanta Kalniņa izpildījumā bija patīkams pārsteigums. Piemēram, dziesma “Ērģeles naktī”, kuru savulaik dziedājis Viktors Lapčenoks, vai “Pazudušās debesis”, ko reiz izpildīja Mirdza Zīvere. Vai Gunāra Placēna dziedātā “Old Varerli” no Dailes teātra leģendārās izrādes “Šerloks Holmss”, kurā, pēc Maestro teiktā, nebija nevienas pareizi nodziedātas nots, bet kas par tēlu bija! Domāju, arī Daumants Kalniņš šai dziesmai spēja piešķirt savu “rozīnīti”.

Koncertā Maestro atzina, ka esot spēlējis Aizkraukles (toreiz gan pilsētas nosaukums esot bijis savāds) kultūras nama atklāšanas koncertā, tad, kad bija vēl “jauns un izskatīgs”. Izskanēja vēl daži Paula garā ierastie jociņi, kas radīja īpašu noskaņu — tātad būts lielā mākslinieka koncertā! Manuprāt, patīkams un saviļņojošs aizkraukliešiem bija brīdis, kad tika izpildīta dziesma “Nenes zvaigznes istabā” ar Imanta Ziedoņa vārdiem, jo tā izskanēja kā veltījums bijušajam novada mēram Vilnim Plūmem.

Pēc ilgā ierobežojumu laika šis grandiozais koncerts bija kā balzams dvēselei. Ar Maestro dziesmām mana paaudze izaugusi, manas mammas paaudzei tā bija satikšanās ar jaunību, manai 15 gadu vecajai meitai tas bija patīkams atklājums. Var apbrīnot komponistu par izturību vairāk nekā divu stundu garumā, zinot viņa gadu skaitu! Lai viņam stipra veselība un lai vēl ilgi mūs spēj iepriecināt ar jaunām dziesmām! Pēc koncerta bija prieks redzēt apmeklētāju pozitīvās emocijas, kas lika saprast, ka esam uz viena viļņa. Un jābūt lepniem, ka mums tāds cilvēks ir. Viņam neinteresē ekstras, bet būtiski, lai sadzird pēdējā rindā, un viņš spēlēs jebkuras klavieres, galvenais, lai tās teicami skanētu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Un tomēr… Žēl, ka mums dažbrīd ar kultūru ir, kā ir. Vai tiešām koncerta laikā ir noteikti jādiskutē, kādus kosmētikas līdzekļus izmantot, turklāt tik skaļi, ka tas dzirdams citiem apmeklētājiem, kuri atnākuši baudīt šo mūzikas skaistumu? Vai tieši tajā brīdī “jālapo telefons” — vai bija tik garlaicīgi?

Vēl tikai maza piebilde, ka pilnā sparā rit biļešu tirdzniecība uz Raimonda Paula mūzikas lielkoncertu “#Pauls”, kas 10. septembrī pieskandinās Daugavas stadionu Rīgā. Leģendārā komponista mūzika uz lielās skatuves vienos teju 100 mākslinieku, kuri izpildīs īpaši šim koncertam radītas, tautā mīlēto Maestro skaņdarbu aranžijas. Vai arī pats Maestro piedalīsies šajā koncertā, pagaidām gan noslēpums.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.