Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Stulbums vai egoisms?

Ilustrācija no canva.com Foto:  LightFieldStudios from Getty Images

Vai cilvēkus nevarētu glābt klusāk? — portāls jauns.lv izvēlējies ļoti trāpīgu virsrakstu ziņai, kas pagājušajā nedēļā tika plaši apspriesta sociālajos tīklos, ziņu portālos un arī man visas šīs dienas neizgāja no prāta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kāda jaunā māmiņa no Ventspils sociālajos tīklos pagājušajā nedēļā žēlojās par to, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnas vadītājs, braucot garām viņai un ratiņos gulošajam zīdainim, esot absolūti ignorējis viņus un neizslēdzis sirēnu. Apkārt esot bijušas vismaz septiņas māmiņas, ieraksta autore pat esot mēģinājusi māt šoferim ar roku, lai viņš izslēdz skaņas signālu un nepamodina mazulīti, bet viņš to neesot izdarījis.

Vai tiešām tā ir problēma, par ko paust sašutumu sociālajos tīklos? “Ātrās palīdzības” šofera pienākums nav skaitīt māmiņas ar ratiņiem ceļa malā un slēgāt skaņas signālu iekšā un ārā, ieraugot katru tramīgāku gājēju. Viņa uzdevums ir glābt dzīvības. Varbūt tajā mašīnā tieši tajā brīdī bija tāda pati māmiņa ar bērniņu un viņu dzīvība bija atkarīga no tā, cik ātri brigāde nokļūs ārstniecības iestādē. Skaņas signāls nav operatīvā transporta izklaide, bet gan signāls dot ceļu, lai ātrāk nokļūtu galamērķī, un to nosaka Latvijas likumdošana.

Savā ierakstā Ventspils māmiņa aicina “ātrās palīdzības” šoferīti cienīt vienam otru un uz dažām sekundēm, garām braucot, to skaņas signālu izslēgt. Dažs šo ierakstu nodēvējis par stulbuma kalngalu, man gribas teikt — kāda aprobežotība un egocentrisms. Izrādās, ka šī nav pirmā reize, kad venstpilnieki sūdzējušies par to, ka “ātrā palīdzība” pa pilsētu brauc ar ieslēgtu skaņas signālu, arī naktī, kad ielas ir tukšas.

“Bākugunis un speciālais skaņas signāls tiek lietots tikai augstākās prioritātes izsaukumos — kad pastāv apdraudējums cilvēka dzīvībai un veselībai. Infarkts, insults, smaga avārija, bezsamaņa, dzīvībai bīstama asiņošana, ugunsgrēks un daudzas citas nelaimes notiek arī naktīs. Šādos brīžos katra zaudēta minūte būtiski palielina risku nespēt glābt cilvēku. Skaņas signāls ir jāieslēdz vienmēr, kad mediķu auto ir nepieciešams braukt ātrāk kā atļauj satiksmes noteikumi. Mēs braucam ātrāk tikai tad, ja jāsteidzas, jo kāda cilvēka dzīvībai draud briesmas. Kad svarīga ir katra minūte,” pirms pusgada interneta vietnē ventspils.lv skaidroja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, jo tā nav iegriba, tā ir drošība un izglābta dzīvība. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.