Šobrīd bumba ar laika degli ir ģimenes ārstu sasniedzamība. Pirms neilga laika plašsaziņas līdzekļos izskanēja ziņa, ka no 1. janvāra ģimenes ārsti varētu strādāt četras valsts apmaksātas darbdienas, piekto nosakot kā maksas. Kā skaidroja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Alise Nicmane-Aišpure, šī gada beigās ģimenes ārstiem beidzas noslēgtais līgums ar Nacionālo veselības dienestu. Pagaidām nav īstenota neviena asociācijas prasība, neskaitot nelielu algas pieaugumu, bet no jaunā gada finansējums nozarē, iespējams, samazināsies par 13%.
Nicmane-Aišpure atzina, ka asociācijas biedri savā starpā vienojušies slēgt jaunu līgumu ar dienestu, strādājot četras dienas nedēļā par valsts apmaksu, bet piektā diena būtu par maksu. Veselības ministrs Hosamu Abu Meri atbildējis, ka saprot ģimenes ārstu sāpi, taču draudi strādāt četras dienas vai rīkot streikus problēmu neatrisinās. Tomēr sarosīšanās notika, solot tuvāko nedēļu laikā organizēt operatīvo darba grupu, kas izstrādās priekšlikumus nepieciešamā finansējuma saņemšanai.
Vēl nekas nav izlemts, tāpēc iedzīvotāji ir lielas neziņas un, iespējams, nepatīkama pārsteiguma gaidās. Ko nozīmē šāds ģimenes ārsta darba dienu sadalījums? Tikai to, ka mērķtiecīgi ejam maksas medicīnas virzienā. Kad lasu un klausos pašu ārstu stāstīto par pacientiem, kuri gadiem nav bijuši uz apskati, ierodas slimnīcā ar pamatīgi ielaistām slimībām, gribas iesaukties – attopieties! Jau esošā situācijā daudzi atzīst, ka vieglāk un ērtāk, lai arī dārgāk, izmantot maksas pakalpojumus medicīnā, bet tas nav risinājums visiem. Turklāt šāds jauninājums tikai vēl vairāk palielinās plaisu starp lielpilsētām un laukiem. “Uzsaukt” sev ģimenes ārsta apmeklējumu par maksu varēs atļauties retais.
Šāds darba laika sadalījums tieši ģimenes ārstiem šķiet absurds. Jau tagad lielākais pacientu pieplūdums praksēs ir pēc divām brīvdienām pirmdienās. Pieliekot klāt vēl vienu “dārgo” dienu, no kuras visticamāk lielākā daļa iedzīvotāju centīsies izvairīties, drūzma pie ārstu kabinetiem varētu kļūt vēl lielāka. Varētu saprast, ka palielinātu masku par atsevišķu manipulāciju veikšanu, bet ne vizīti. Vēl nesen ģimenes ārstiem piemaksāja par to, lai viņi pacientus aicinātu uz profilaktiskajām apskatēm, ja cilvēks nav izmeklējies ilgāku laiku. Turklāt vizīte ir bez maksas. Ja tomēr ieviesīs pārmaiņas, viss būs jāpagūst četrās dienās, un tad apskaust nevarēs ne ārstus, ne pacientus.
Reklāma