Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Sociālās aprūpes centrs “Ziedugravas” nepiekrīt pārmetumiem. Lai izprastu iestādes darbību, tā jāiepazīst

SOCIĀLĀS APRŪPES CENTRA “ZIEDUGRAVAS” ĒDAMTELPA piedzīvojusi patīkamas pārmaiņas. Tā ir arī telpa, kur iemītnieki kopā sanāk uz dažādiem pasākumiem, kas šeit notiek itin bieži. Foto no “Ziedugravām”

Latvijas tiesībsargs Juris Jansons par vienu no sava darba prioritātēm izvirzījis cilvēku ar īpašām vajadzībām tiesību aizsardzību ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās. Saistībā ar to Tiesībsarga biroja pārstāvji apmeklē sociālās aprūpes iestādes. Tāda vizīte bija arī “Ziedugravās” Skrīveros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ieteikumi, kas jāuzlabo

Apmeklējums notika 2022. gada 13. decembrī, un iepriekš nebija pieteikts. Biroja pārstāvji tikās ar sociālās aprūpes centra administrācijas pārstāvjiem, kā arī intervēja atsevišķus iemītniekus, lai noskaidrotu viedokli par pakalpojumiem, nodrošinātajām iespējām un sadzīves apstākļiem. Pēc vizītes biroja pārstāvji iestādes administrācijai mutiski sniedza rekomendācijas, kas jāmaina. Savukārt 2023. gada 12. un 13. februārī Labklājības ministrijas speciālisti veica pārbaudi “Ziedugravās”, pēc kuras iestādei arī sniegti ieteikumi sociālo pakalpojumu uzlabošanai.

“Ziedugravas” ir Aizkraukles novada pašvaldības sociālās aprūpes iestāde, kur iemītnieki var saņemt gan ilgstošu sociālo aprūpi un rehabilitāciju vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ, gan īslaicīgu, ja cilvēks vēl darbspējīgā vecumā nonācis kādā krīzes situācijā. Kopumā tur var uzņemt 130 cilvēku, un lielākoties apmēram tik daudz ikdienā tajā uzturas. Centram ir vairākas ēkas un piegulošā teritorija, kur iemītniekiem ir iespēja pavadīt brīvo laiku.

Gadu pēc apmeklējuma pērnā gada nogalē tiesībsargs Juris Jansons nosūtīja vēstuli “Ziedugravu” vadībai, labklājības ministram un Aizkraukles novada pašvaldībai, kurā izklāstīts, kas iestādē jāuzlabo. Iebildes galvenokārt saistītas ar telpu stāvokli, atsevišķu pakalpojumu nodrošināšanas kārtību un citiem jautājumiem. Vēstulē teikts, ka iemītnieku istabas, koplietošanas un arī sanitārās telpas bijušas vizuāli nepievilcīgas un neatbilstošas, jo būtiski nolietojušās, kā arī nav iekārtotas, ņemot vērā senioru un personu ar funkcionālajiem traucējumiem individuālās vajadzības un drošību. Atsevišķas iemītnieku istabas ir mājīgas, individualizētas un ģimenes videi pietuvinātas, bet lielākā daļa telpu izskatījušās bezpersoniskas un vairāk līdzinās slimnīcas palātām, īpaši tās, kur dzīvo guloši cilvēki un cilvēki ar kustību traucējumiem. Tāpat ieteikts darbu ar iemītniekiem veidot vairāk tuvinātu ģimeniskai videi, sniegt iemītnieku vajadzībām atbilstošākus pakalpojumus, kas skar arī istabu un atpūtas zonu noformēšanu, cilvēku nodrošināšanu ar individualizētu apģērbu, tiesībām glabāt personīgās mantas, kas nepārprotami palielina iemītnieku drošības sajūtu un autonomiju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk aktivitāšu

Tiesībsarga biroja pārstāvju ieskatā ne visās istabās nodrošināts cilvēku privātums, īpaši tajās, kur dzīvo vairāki. Istabās, kur izvietoti cilvēki ar funkcionālajiem traucējumiem un guloši, jāizvieto norobežojoši aizslietņi, lai tos var izmantot iemītnieku ikdienas higiēnas aprūpes laikā, kam vajadzētu notikt biežāk. Tāpat ieteikts iemītniekiem nodrošināt nodarbības un brīvā laika pavadīšanas aktivitātes, kas atbilstu viņu individuālajām vajadzībām, jo Tiesībsarga biroja pārstāvji vizītes laikā novērojuši, ka daļa centra iemītnieku lielākoties laiku pavada bezmērķīgi, atrodoties savās istabās, un arī pastaigās ārā dodas maza daļa. Centrā ir pasākumu plāns, bet saturīgi pavadīt dienu jādod visiem, lai nepieļautu viņu dzīves iemaņu samazināšanos un zudumu.

Tāpat norādīts, ka nav apkopots iemītnieku skaits, kuri saņem, vai arī kuriem būtu jāsaņem tehniskie palīglīdzekļi, un tas nav arī dokumentēts. Par to jābūt atbildīgam konkrētam darbiniekam, kas uzraudzītu arī to, kuri palīglīdzekļi jāmaina, vai tiem nepieciešams remonts.

Remontē un apglezno sienas

Iestādei bija jāveic uzlabojumi, un šī gada februārī sociālās aprūpes centrs “Ziedugravas” nosūtīja informāciju tiesībsargam, skaidrojot, kā veicies ar ieteikumu ieviešanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā teikts iestādes atbildē, attiecībā uz remontu telpās, kurās sadzīves apstākļi novērtēti kā neapmierinoši, 6. un 7. korpuss ir nojaukti, un to vietā notiek jauna korpusa būvniecība atbilstoši nepieciešamajām un obligātajām prasībām, bet klienti pārvietoti uz citām ēkām. Remonts jau bijis 2. korpusa demences slimnieku nodaļas kāpņu telpā un koplietošanas telpās. Kosmētiski uzlabojumi veikti 8. un 9. korpusa istabās, bet kapitāli izremontētas koplietošanas un sanitārās telpas. Attiecībā uz rekomendāciju par telpu individualizēšanu, liela daļa dzīvojamo istabu pielāgotas klientu individuālajām vēlmēm un vajadzībām, darbs pie mājīguma radīšanas joprojām turpinās. Pabeigta sienu apgleznošana demences klientu koplietošanas telpās un kopīgajā ēdamzālē.

“Šī gada sākumā iestādē ieviesta dokumentēta tehnisko palīglīdzekļu uzskaite, un atbildīgā darbiniece — fizioterapeite — pielieto konkrētas veidlapas, fiksējot tajās veiktās palīglīdzekļu drošuma pārbaudes, kā arī veidlapa par klienta novērtējumu attiecībā uz tehnisko palīglīdzekļu nepieciešamību. Par iemītnieku privātuma nodrošināšanu informējam, ka ikdienas darbā pielieto aizslietņus. Turklāt 2024. gada budžetā paredzēta papildu aizslietņu iegāde. Šogad plānots izveidot atsevišķu privāto saskarsmes telpu,” teikts atbildē.

Attiecībā par personīgās higiēnas pasākumiem, 2023. gada nogalē aizpildītas aprūpes personāla aktuālās vakances, un klientu vannošana ik dienu nodrošināta atbilstoši tiesību aktos izvirzītajām prasībām. Papildus regulāri ir arī podologa pakalpojums. Veiktas izmaiņas arī organizatoriskajā struktūrā un sociālais aprūpētājs noteikts kā atbildīgais darbinieks aprūpes personāla ikdienas darbu uzraudzībā. Šobrīd iestādē aizpildītas visas vakances, un šī gada budžetā paredzētas papildu divas aprūpētāju vakances, kas šobrīd izsludinātas. Sociālā darba speciālistiem nodrošinātas arī supervīzijas, aprūpes personālam — kursi un apmācības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Papildināts arī ikdienas regulāro nodarbību klāsts, notiek individuālās nodarbības, ekskursijas, sabiedrisko pasākumu apmeklēšana, pastaigas teritorijā.

No 2023. gada sākuma iestādē ieviestas vairākas veidlapas un izveidota noteikta iekšējā kārtība informācijas apritei, lai varētu pilnvērtīgi atspoguļot klientu veselības stāvokli atbilstoši personu sensitīvo datu aizsardzības principiem. Pilnveidota sensitīvo datu aizsardzība, nodrošinot diagnožu un ordinēto medikamentu atspoguļošanu šifrētā veidā uz medikamentu izdales kastītēm. Turklāt, iestādē izdoti un katrs darbinieks iepazīstināts ar ierobežotas informācijas izmantošanas noteikumiem.

Centrs attīstās

Kā laikrakstam “Staburags” atzina sociālā aprūpes centra “Ziedugravas” direktore Diāna Bebre-Kondrāte, daudzas lietas jau atrisinātas un būtu paveiktas arī bez tiesībsarga ieteikumiem, jo centra darbība nestāv uz vietas.

— Nav iebilžu pret pārbaudēm, jo tās ir vajadzīgas un tikai palīdz darbā. Tomēr, neredzot, kas paveikts noteiktā laika posmā, un, neiedziļinoties sociālās aprūpes iestādes darbā, manuprāt, par to nevar spriest no viena apmeklējuma. Uzlabojumus ēkās, telpās un pakalpojumos plānojam regulāri, un aizvadītajos gados daudz paveikts. Protams, tas viss atkarīgs no finansēm, tāpēc jāizvērtē, kas steidzamāks, piemēram, jumta remonts vai tapetes istabiņās. Tomēr daudz darām arī pašu spēkiem un pat brīvajā laikā. Dažādojam arī piedāvājumu un pasākumus, bet, ja cilvēkam nav vēlmes vai intereses tajos piedalīties, piespiest nevienu nevar. Kā nodrošināt to, ieteikt nevar ne tiesībsarga birojs, ne ministrija. Tāpēc pateicība mūsu darbiniekiem, kuru darbs nav viegls, bet atalgojums bieži vien minimāls, — teica Diāna Bebre-Kondrāte.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.