Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Saules paneļu lielākais bieds – stiprs vējš un īssavienojumi; apskādē arī meža dzīvnieki

Paplašinoties saules paneļu pieejamībai un tiem kļūstot par arvien iecienītāku enerģijas ieguves veidu, strauji palielinās atlīdzību gadījumu skaits, šī gada sešos mēnešos jau trīsreiz pārsniedzot 2020. gada kopējo rādītāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ievērojamus bojājumus saules paneļiem nodara vētras un spēcīgs vējš, kas Latviju pēdējos gados piemeklē arvien biežāk, un vējā krītoši koki vai koku zari. Bieži vien bojājumu cēloņi saistīti arī ar nepareizi izvēlētu elektroinstalāciju, kabeļiem, savienojumiem, aizsardzības iekārtām, elektrības sprieguma svārstībām. Igaunijā fiksēts gadījums, kad nepareizas kabeļu izvēles dēļ aizdegusies saules paneļu sistēma, nodarot zaudējumus mājai un saules paneļiem 100 000 eiro apmērā. Vācijā ceturtajā daļā visu atlīdzības gadījumu – bojājumi notiek tieši pārsprieguma vai īssavienojumu dēļ.

Uz zemes novietotie saules paneļi ir pakļauti paaugstinātam riskam, kas papildus uguns, vēja un īssavienojumu riskiem saistīts ar meža dzīvnieku postījumiem vai zādzības, vandalisma un citiem riskiem. Lai izvairītos no īssavienojumiem, kas rodas nepareizi izvēlētu kabeļu vai uzstādīšanas rezultātā, būtu ieteicams izvēlēties sertificētu un pieredzējušu saules paneļu uzstādītāju, kurš ieteiks labāko risinājumu gan saules paneļu uzstādīšanai, gan pareizam novietojumam. Saules paneļu sistēmas projektēšana, izbūve un nodošana ekspluatācijā jāuztic sertificētiem speciālistiem. Pirms izbūves jāveic jumta nesošo konstrukciju tehniskā stāvokļa novērtējums. Uzstādiet saules paneļus uz jumtiem, kuriem nav novērotas nolietojuma pazīmes (rūsa, sūnas, plaisas, caurumi), un izvēlieties jumta segumam atbilstošus stiprinājumus, kas nebojā jumta segumu un nodrošina pret stipra vēja iedarbību. Izbūvējot saules paneļus, jāievēro elektroenerģijas ražošanas, pārvades un sadales būvju būvnoteikumi un Latvijas būvnormatīvu prasības.

Saules paneļu sistēma jānodrošina ar elektroenerģiju atslēdzošo elementu jeb drošības slēdzi, lai pārtrauktu elektroenerģijas padevi avārijas situācijā. Slēdzis jānovieto drošā attālumā ārpus būves, nodrošinot brīvu piekļuvi ugunsdzēsības un glābšanas dienestiem, un jāapzīmē ar informatīvu uzrakstu “Elektroenerģijas (saules paneļu, vēja ģeneratora) atslēgšanas vieta”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzstādot saules paneļus uz zemes, pārliecinieties, ka konstrukcijas ir stabilas un nodrošinātas pret aizpūšanu stipra vēja gadījumā, tām nevar uzkrist koki un piekļūt nepiederošas personas vai meža zvēri. Pārliecinieties, ka ir uzstādītas papildu iekārtas, kas pasargā invertoru un saules baterijas no pārsprieguma, kā arī atbilstoši kabeļi un savienojumi. Pārliecinieties, vai izvēlēto invertoru atzīst “Sadales tīkls”. Ne retāk kā divas reizes gadā jāveic sistēmas vizuāla apskate, remontdarbus uzticot sertificētam speciālistam. Ne retāk kā reizi 10 gados jāveic sistēmas tehniskā stāvokļa novērtējums, darbu uzticot sertificētam speciālistam.

Līna Barkovska, AAS BALTA komunikācijas vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.