Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Satiec Purvīti!

VILHELMS PURVĪTIS “Mazpilsēta”.
Autores foto

Netālu esošā Ogre allaž ar kaut ko pārsteidz. Ziemā tie bija krāšņie gaismas rotājumi, tagad, tāpat kā pērn šajā laikā, Brīvības ielu rotā “lidojoši” sarkanbaltsarkani lietussargi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas mākslā šis ir Vilhelma Purvīša gads, atzīmējot dižgara 150. jubileju. Ievērojamā mākslinieka dzimtā puse ir Ogres novada Taurupē. To, ka ogrēnieši savu slaveno novadnieku nav aizmirsuši, liecina arī kāda izstāde, kas atklāta 3. martā, mākslinieka dzimšanas dienā, un apskatāma gājēju tunelī pie Ogres dzelzceļa stacijas. Satiec Purvīti — tā ievadplakāts ar nelielu informāciju uzrunā katru garāmgājēju. Te izvietotas Vilhelma Purvīša gleznu reprodukcijas, kas apkopotas 1946. gadā izdotā bibliogrāfiskā retumā — izlasē ar dzejnieka Jāņa Sudrabkalna ievadtekstu. Krājums un tajā apkopotās 16 reprodukcijas ir vienīgās liecinieces gleznām, kuru oriģināli ir zuduši Otrā pasaules kara laikā. Starp gleznām izkārtotas arī fotogrāfiju kopijas, kurās redzams mākslinieks ar ģimenes locekļiem, laikabiedriem un darba procesā.

Vilhelms Purvītis ir viena no centrālajām personībām 20. gadsimta pirmās puses vizuālajā mākslā. Pasaulslavenais mākslinieks Latvijas mākslā paveicis vismaz trīs lielas labas lietas — izveidojis Latvijas Mākslas akadēmiju, dibinājis Nacionālo mākslas muzeju un tiek uzskatīts par Latvijas nacionālās ainavas izveidotāju. Ogres puses sili, bērzi un ūdeņi esot bijuši gleznotāja dabas studiju un iedvesmas avots.

Arī šajā izstādē netrūkst krāsu, kas savā daudzveidībā sastopamas vien dabā. Piemēram, “Pavasarī” man uzreiz nāk prātā bērnības marta ainava netālu no Gaiziņa. Īpaši mani uzrunāja darbs “Mazpilsēta” — tipiska mazpilsētas apbūve ar baznīcu. Tas šarms, kas ir tikai mūsu vecajām mazpilsētām. Jebkurš darbs ir apskates vērts, man pie katra gribējās pakavēties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šo reprodukciju galeriju ir vērts aplūkot, jo šī ir unikāla iespēja iepazīt tos Vilhelma Purvīša darbus, kuri nav bijuši pieejami plašākai publikai. Tam nav vajadzīgs daudz laika, un to var izdarīt bez maksas. Tā ir arī vienreizīga iespēja skatīt mākslas dižgara darbus, tādā veidā satiekoties ar mākslinieku. Izstāde būs apskatāma līdz jūnija vidum.

Saistībā ar V. Purvīša jubileju šī gan nav vienīgā aktivitāte Ogrē. Arī pilsētas skvērā būs iespēja aplūkot Vilhelma Purvīša darbus, dodoties audiovizuālā piedzīvojumā. Mākslinieka jubilejai veltītie pasākumi ilgs līdz pat augustam. Par tiem var uzzināt “Facebook” lapā “Satiec Purvīti”. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.